Karakter Książki postapo - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    PromocjaNowość
    okładka Czwarta epoka, Ebook | Abe Kōbō

    Koniec lat 50. XX wieku, apogeum zimnej wojny. Związek Radziecki skonstruował sztuczną inteligencję: prognozy komputera „Moskwa-2” sprawdzają się za każdym razem. W tokijskim laboratorium naukowym profesor Katsumi ma zbudować podobną maszynę. Testując możliwości swojego wynalazku, wydobywa z mózgu ofiary przypadkowego na pozór morderstwa informacje, które skierują go na trop wielopiętrowego spisku: ktoś prowadzi niepokojące badania ludzkich płodów. Katastrofa klimatyczna, r...

Karakter Książki postapo - książki, ebooki i audiobooki

Karakter jest polskim wydawnictwem literackim z siedzibą w Krakowie, obecnie jednym z najważniejszych polskich wydawnictw. Powstało ono w 2008 roku z inicjatywy trójki redaktorów - Małgorzaty Szczurek, Magdaleny Hajduk-Dębowskiej i Przemka Dębowskiego. Hasłem oficyny jest "wydajemy, co nam się podoba" - publikuje ona pozycje, które jego redaktorzy uznają za ważne i ciekawe, a także wnoszące do polskiej kultury nowe tematy. Nakładem wydawnictwa Karakter ukazują się zarówno książki polskich autorów, jak i dzieła z różnych części świata. Nakładem wydawnictwa Karakter ukazują się dzieła takich autorów jak: Susan Sontag, Marcin Wicha, Olga Drenda, Filip Springer, Alex Kerr, Alain Mabanckou, Rebecca Solnit czy Didier Eribon. Znajdziecie tutaj literaturę piękną, literaturę faktu, książki poświęcone projektowaniu, a także ambitne eseje poruszające aktualne tematy. Wśród twórców, których książki ukazały się w tej oficynie znajdują się także autorzy rzadko wydawani w Polsce. Wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Karakter współtworzy serię wydawniczą "Mówi muzeum". W 2012 roku oficyna otrzymała nagrodę "Literatury na świecie" w kategorii inicjatywa wydawnicza, a wydane przez nią książki zostały nagrodzone licznymi wyróżnieniami oraz nagrodami literackimi.

Książki wydawnictwa Karakter

Nakładem wydawnictwa Karakter ukazują się książki zarówno autorów i autorek znanych na całym świecie, takich jak Susan Sontag czy Rebecca Solnit, jak i twórców mniej rozpoznawalnych oraz debiutantów. Wśród tych ostatnich znajduje się między innymi Patryk Pufelski, którego "Pawilon małych ssaków" znalazł się na wąskiej liście kandydatów do Nagrody Nike 2023. Ważnym polskim współczesnym pisarzem, którego książki wydaje Karakter jest także Marcin Wicha. Jego "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", zbiór esejów poświęconych niełatwej relacji z matką, dla których punktem wyjścia jest konieczność posprzątania mieszkania po jej śmierci, otrzymał w 2018 roku Paszport "Polityki" w kategorii literatura, Nagrodę Nike oraz Nike Czytelników, a także Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Wszystkie wydane przez Karakter książki Marcina Wichy, a więc "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", "Jak przestałem kochać design", "Nic drobniej nie będzie" oraz "Kierunek zwiedzania" na Woblink dostępne są także jako ebooki - w formatach epub, mobi lub pdf. Wydawnictwo Karakter ma w swoich zbiorach także dzieła Olgi Drendy, której "Wyroby" i "Duchologia polska" spotkały się z dużym uznaniem, a najnowsza książka, "Słowo humoru", także zbiera świetne recenzje. W ich portfolio znajdziecie również "Grę w rasy" Przemysława Wielgosza, "Języcznych" Jagody Ratajczak czy dzieła Filipa Springera - "13 pięter", "Miedzianka", "Mein Gott, jak pięknie" oraz "Miasto Archipelag". Wszystkie czekają na Was na Woblink również jako ebooki!

Różne części świata w książkach

Wśród dzieł wydanych przez Karakter znajduje się także wielka liczba światowych bestsellerów, uznanej beletrystyki i pozycji poruszających ważne, aktualne tematy. To dzięki nim możecie zapoznać się z kolejnymi tytułami Susan Sontag - jej "Przeciw interpretacji", "Pod znakiem Saturna", "O fotografii" lub "Myśl to forma odczuwania" czekają na Was na Woblink jako ebooki (epub, mob, pdf). Karakter wydało także eseje Rebecci Solnit ("Mężczyźni objaśniają mi świat", "Matka wszystkich pytań", "Róże Orwella"), "Niewidzialne kobiety" Caroline Criado Perez czy "Mniej znaczy lepiej" Jasona Hickela. Głośnym echem odbiła się na świecie i w Polsce książka "Powrót do Reims" Didiera Eribona - ona także ukazała się w naszym kraju dzięki Karakterowi. A może bardziej interesują Was zagadnienia związane z Azją? Sięgnijcie po "Palestyńskie wędrówki" Raji Shehadeh, "Japonię utraconą" Alexa Kerra, "Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia" Ai Weiwei czy "Zapiski dla zabicia czasu" Yoshidy Kenko. W Karakterze ukazały się także ważne książki związane z historią i dyskusją wokół rasizmu - "Czarna skóra, białe maski" Franza Fanona, "Zapiski syna tego kraju" Jamesa Baldwina czy "Kobiety, rasa, klasa" Angeli Y. Davies. Może wolicie fantastyczną beletrystykę? Kryminały noir Raymonda Chandlera (m. in. "Żegnaj laleczko" i "Wysokie okno"), "Lord Nevermore" Agnety Pleijel, "Nadepnęłam na węża" Kawakami Hiromi czy "Zwierzenia jeżozwierza" Alaina Mabanckou to tylko kilka z wielu propozycji, dostępnych także na Woblink!

Co znajdziesz w kategorii: Książki postapo

Fantastyka postapokaliptyczna - co nas zniszczy?

Człowieka od dawna fascynuje apokalipsa. Kiedy nadejdzie koniec rzeczywistości, jaką znamy? Jak będzie wyglądał świat po zagładzie? Kto przetrwa, by go zobaczyć? Właśnie tymi tematami zajmują się postapokaliptyczne powieści. Fantastyka postapokaliptyczna to gatunek literatury, dla której kluczowym elementem jest wizja świata po katastrofie, która zniszczyła wszystko, co znamy. Temat ten oczywiście nie jest przedmiotem rozważań jedynie pisarek i pisarzy - dość wspomnieć niezwykle popularną grę “The Last of Us”, na podstawie której powstał serial HBO, czy klasyczny już film “Mad Max”. Jednak to właśnie powieści postapokaliptyczne od wielu lat dostarczają niezwykle intrygujących, a niekiedy przerażających obrazów ukazujących świat po kataklizmie. Zagłada przychodzi w nich z różnych stron - z winy człowieka, z przypadku czy w wyniku działań natury. Bardzo często ocalały z apokalipsy bohater lub bohaterka muszą mierzyć się nie tylko z nagłym zniszczeniem wszystkiego, co znali dotychczas, ale także z potworną samotnością lub strachem przed nieznanym. Tak dzieje się w jednej z najlepszych powieści postapo, klasycznym już “Jestem legendą” Richarda Mathesona. To wyjątkowe połączenie fantasy i horroru, a także książka o apokalipsie zombie. Genialny naukowiec Robert Neville nie był w stanie opanować straszliwego wirusa, który wywołał światową epidemię. Odporny na jego działanie Neville został ostatnim żyjącym człowiekiem w Nowym Jorku. Otaczają go jedynie “Zarażeni” - mięsożerne mutanty, w których na skutek epidemii przekształcili się ludzie. Zdolni do funkcjonowania jedynie w ciemności, pożerają wszystko, co spotkają na swojej drodze. Neville za wszelką cenę stara się odnaleźć sposób na odwrócenie działania wirusa. “Jestem legendą” wprowadziło współczesny horror na znane nam ulice miast - jest to równocześnie jedno z najlepszych studiów samotności i strachu. Powieść Mathesona doczekała się ekranizacji z Willem Smithem w roli głównej - a książkowy oryginał czeka na Was na Woblink jako ebook oraz audiobook

Najlepsze książki postapokaliptyczne

Wiele ważnych dzieł z literatury postapo skupia się na ostatnich chwilach przed zagładą. Tak dzieje się na przykład w “World War Z” autorstwa Maxa Brooksa. To powieść ukazująca świat, po którym rozprzestrzenia się śmiertelny wirus zmieniający ludzi w żądne krwi żywe trupy. “World War Z” jest równocześnie napisana w konwencji reportażu opowiadającego o zagładzie w relacjach jej uczestników, którym udało się przetrwać. Z kolei “Droga” Cormaca McCarthy’ego, jedna z najważniejszych książek postapokaliptycznych XXI wieku, to powieść drogi. która osiągnęła status kultowej. Ojciec i syn pieszo przemierzają teren Stanów Zjednoczonych, zniszczonych przez bliżej nieokreślony kataklizm. Chcą dotrzeć na południe kraju, w kierunku morza, by tam spróbować przetrwać zimę. To wyprawa pełna nieznanych niebezpieczeństw i niezaprzeczalnych dowodów na to, że świat uległ zagładzie. “Drogę”, jedną z najlepszych książek postapo, znajdziecie na Woblink jako książkę papierową. Możecie także obejrzeć jej ekranizację - powstała ona w 2009 roku, a główną rolę gra w niej Viggo Mortensen. Zaskakującą propozycję powieści postapo przedstawił Stephen King w swoim “Bastionie”. Znany przede wszystkim ze swoich wyjątkowych horrorów pisarz i tutaj nie szczędzi czytelnikom chwil grozy. Wkraczamy świat po zagładzie biologicznej, wywołanej przez jeden błąd komputera laboratorium Ministerstwa Obrony. Pandemia zmieniła Ziemię w masowy grób, a nieliczni, którzy przetrwali, zaczynają mieć wizje. Ameryka podzieliła się na dwa obozy - Wolną Strefę w Kolorado i dyktaturę w Las Vegas. Konfrontacja pomiędzy nimi wydaje się nieunikniona.

Trzy powieści postapo - Uniwersum Metro

Niezwykle popularną historię o postnuklearnym świecie stworzył Dmitry Glukhovsky - jego “Metro 2033”, “Metro 2034” oraz “Metro 2035” to trzy powieści postapo rozgrywające się w moskiewskim metrze, prawdopodobnie ostatnim przyczółku ludzkości. Jednak i tutaj na jego mieszkańców wciąż czyha śmiertelne niebezpieczeństwo. W uniwersum Metro 2033 ukazało się wiele książek innych pisarzy, w tym Polaków. Należy do nich Robert J. Szmidt, w którego dorobku znajduje się również inna polska książka postapo, “Mrok nad Tokyoramą”. To równocześnie powieść science fiction, rozgrywająca się w roku 2077. Po serii katastrof naturalnych życie na Ziemi umożliwia jedynie technologia. Większość tych, którzy ocaleli mieszka w gigantycznych, hierarchicznie skonstruowanych metropoliach korporacji. Nowa jest także globalna rozrywka - krwawe zmagania współczesnych gladiatorów. To właśnie w tym świecie poznajemy Rafała Tymurę, Polaka szukającego zemsty za śmierć swojej żony.

Te i wiele innych najlepszych książek postapokaliptycznych znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.