Monografia jest najobszerniejszym we współczesnej literaturze karnistycznej kompendium wiedzy o przestępstwach korupcyjnych. W książce poddano analizie regulacje Kodeksu karnego i pozakodeksowe przepisy karne, służące zwalczaniu korupcji. Zrelacjonowano spory interpretacyjne związane ze stosowaniem obowiązujących przepisów oraz ustosunkowano się do argumentów formułowanych w nauce prawa karnego i orzecznictwie. Autor nie unika powoływania się na funkcjonalne reguły wykładn...
Prezentowana praca to pierwsze monograficzne opracowanie obowiązku naprawienia szkody po istotnej nowelizacji Kodeksu karnego, która weszła w życie 1 lipca 2015 r. i do dziś kształtuje system polskiego prawa karnego. Autor kompleksowo analizuje obowiązek naprawienia szkody w procesie karnym, zwracając uwagę na istotę, cele i przesłanki zastosowania tej formy reakcji na popełniony czyn zabroniony. Wielość spraw, w których orzekany jest obowiązek naprawienia szkody powoduje, że...
Stosowanie tymczasowego aresztowania w Polsce odbiega od podstawowych standardów wyznaczonych przez polską Konstytucję i umowy międzynarodowe. Reforma środków zapobiegawczych jest niezbędna i powinna przebiegać trzytorowo: ich katalog musi ulec poszerzeniu, należy zmodyfikować przepisy dotyczące orzekania i stosowania tymczasowego aresztowania, niezbędna jest zmiana praktyki stosowania prawa. Autorzy prezentują dane statystyczne, analizują przepisy i orzeczenia, przedstawia...
Czy bezprawnie ustanowione przepisy uzyskują moc obowiązującą? Wielka nowelizacja prawa karnego z 7 lipca 2022 r., przedstawiana przez Ministerstwo Sprawiedliwości jako przełom w walce z przestępczością, miała zacząć obowiązywać 1 października 2023 r. Jednak uchwalenie przepisu określającego dzień jej wejścia w życie odbyło się w procedurze rażąco sprzecznej z Konstytucją. Autor omawia znaczenie instytucji vacatio legis w prawie karnym, bada losy przepisów o wejściu w życ...
W monografii przedstawiono kompleksową analizę przesłanek przypisania skutku. Liczne przykłady oraz uwzględnienie bogatego orzecznictwa i piśmiennictwa krajów anglosaskich sprawiają, że książka zainteresuje zarówno naukowców, jak i przedstawicieli zawodów prawniczych. Przyda się m.in. w sprawach związanych z niewłaściwym leczeniem i wypadkami drogowymi.
W ofercie księgarni Woblink posiadamy liczne podręczniki i książki z zakresu prawa karnego w Polsce. Znajdziecie tutaj ebooki, audiobooki lub książki papierowe omawiające europejskie i światowe prawo karne oraz jego historię. To między innymi "Kompetencje Unii Europejskiej w dziedzinie harmonizacji prawa karnego materialnego" Moniki Szwarc-Kuczer, "O początku prawa. Szkic o historii procesu karnego w kontynentalnej Europie i Mezopotamii" Jerzego Skorupki czy "Pojęcie ludobójstwa w kontekście orzecznictwa międzynarodowych trybunałów karnych ad hoc" Karoliny Wierczyńskiej.
Co wchodzi w zakres prawa karnego? Polskie prawo karne jest regulowane przez szereg przepisów, które definiują czyny zabronione zagrożone odpowiedzialnością karną. Zagadnienia dotyczące prawa karnego obejmują między innymi zasady odpowiedzialności karnej, formy popełniania przestępstw i wykroczeń, zakres postępowania karnego, najważniejsze pojęcia prawa karnego czy konsekwencje i kary przypisane danym przestępstwom.
W Polsce źródła prawa karnego wskazuje ustawa z dnia 6 czerwca 1997 roku - są to Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego oraz Kodeks karny wykonawczy. Warto wskazać także na Kodeks karny skarbowy, który zawiera przepisy dotyczące przestępstw i wykroczeń skarbowych. Dokumenty te zawierają ogrom informacji i przepisów - sam kodeks prawa karnego wraz z komentarzem to około dwóch tysięcy stron! Na Woblink znajdziecie wiele cennych opracowań najważniejszych zagadnień prawa karnego. Wśród nich warto wskazać między innymi na takie tytuły jak "Prawo karne. Część ogólna", "Prawo karne skarbowe", "Kodeks karny wykonawczy", "Kodeks karny skarbowy. Komentarz", "Kodeks postępowania karnego. Komentarz" czy "Kodeks postępowania karnego. Kazusy".
Skomplikowane zagadnienia dotyczące prawa karnego przybliżają liczne, szczegółowe analizy samego kodeksu. Reguluje on kilka dziedzin - prawo karne materialne, prawo karne procesowe, prawo karne wykonawcze, prawo karne skarbowe oraz prawo karne wojskowe. Te z kolei stoją na straży porządku społecznego, gwarantują egzekwowanie sprawiedliwości i odpowiednią odpowiedzialność za czyny, które uznawane są za przestępstwa. Warto przyjrzeć się bliżej przepisom kodeksu karnego, dzięki takim książkom jak "Postępowanie karne. Testy" czy "Kazusy. Prawo karne" Olgi Sitarz. Wyjątkową pozycję stanowi także "Last minute Prawo karne" Bogusława Gąszcza. To syntetyczne opracowanie najważniejszych zagadnień prawa karnego, przedstawione w przejrzystej formie z użyciem wielu tabel, diagramów i przykładów, a także opatrzone pytaniami kontrolnymi. Nauka prawa karnego z pewnością będzie w ten sposób znacznie łatwiejsza! Pomóc może także inna pozycja autora - "Prawo w diagramach. Proces Karny".
Jak już wspomnieliśmy, tematyka prawa karnego obejmuje niezwykle szeroki obszar zagadnień. To właśnie w tej kategorii czekają na Was zarówno "Wzorce osobowe w prawie karnym", "Kodeks wykroczeń. Komentarz" czy "Sprawca niepoczytalny w procesie karnym" Damiana Krakowiaka, jak i ebooki "Prawda w procesie karnym" oraz "Ławnicy jako forma udziału czynnika społecznego w polskim procesie karnym" Jana Kila. W "Whistleblowing. Zgłaszanie nieprawidłowości w stosunkach zatrudnienia" Heleny Szewczyk znajdziecie wszechstronne i ważne omówienie zjawiska sygnalizowania nieprawidłowości w organizacji, a z Brunonem Hołstem przejdziecie przez drzwi oznaczone napisem "Kryminalistyka".