„Próbom” Michela de Montaigne’a przypisuje się stworzenie nowego gatunku literackiego – eseju. Zebranie w tomie teksty poruszają zróżnicowaną tematykę, odznaczają się bardzo subiektywnym spojrzeniem. Montaigne sporo miejsca poświęca sobie, analizując różnorodne aspekty swojego życia: myśli, uczucia, podświadomość. Wykazuje przy tym erudycyjne obycie, które nadaje „Próbom” wyjątkowego charakteru.
Dzieło autobiograficzne Jeana-Jacques’a Rousseau, XVIII-wiecznego filozofa, pisarza, pedagoga i teoretyka muzyki. Rousseau zasłynął jako autor koncepcji umowy społecznej, a także idei powrotu do natury. Negował wartość postępu cywilizacyjnego, w którym upatrywał źródło wszelkiego zła. W „Wyznaniach” dzieli się szczegółowo własnym życiem – życiem ostatniego niezepsutego przez świat człowieka cnotliwego.
„O duchu praw” to najważniejsze dzieło Monteskiusza, wybitnego myśliciela i pisarza doby oświecenia. Składa się ono z trzydziestu jeden ksiąg, w których autor dokonał analizy znanych ówcześnie form ustrojowych, wydzielając monarchię, despotię i republikę. Wiele miejsca konieczności podziału władzy, popularyzując w ten sposób trójpodział władzy na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Filozofia, jak przystało na jedną z najstarszych nauk, ma ogromną spuściznę i bogatą historię. Platon, Arystoteles, Epikur, Tomasz z Akwinu, Konfucjusz czy Zaratustra to tylko kilka spośród długiej listy nazwisk postaci, które znacząco wpłynęły na dzieje myśli filozoficznej. Filozofia współczesna zawdzięcza wiele tym wybitnym umysłom. Na Woblink czekają na Was książki przedstawiające początki filozofii, szczególnie filozofii zachodniej, ale nie tylko. Znajdziecie tutaj także książki papierowe, audiobooki oraz ebooki, których głównym tematem jest filozofia świata islamu czy filozofia chińska. Dzięki temu możecie z łatwością prześledzić, jak rozwijała się ta nauka, obejmując coraz to nowsze zagadnienia oraz perspektywy. Szczególnie polecamy Wam przyjrzenie się nurtom filozofii starożytnej, takim jak stoicyzm czy neoplatonizm. Lepsze poznanie rzeczywistości stanowi jeden z głównych celów rozważań niemalże od początków istnienia człowieka - sprawdźcie sami, jak wyglądał rozwój filozofii!
Filozofia jest niezbywalnym elementem ludzkiego poznania, który pojawił się na świecie niemalże wraz z człowiekiem. Obejmuje on krytyczne rozważania o otaczającej rzeczywistości, co do zasady nie oparte na wierzeniach religijnych. U podstaw filozofii leży refleksja nad najbardziej podstawowymi kwestiami - jaki jest sens ludzkiego życia? Co to znaczy, że człowiek "jest"? Jakie poznanie rzeczywistości jest ludziom dostępne? Te główne pytania filozofii nurtowały nie tylko starożytnych, lecz to właśnie im zawdzięczamy podstawy i pierwsze osiągnięcia w tym obszarze. W naszym kręgu kulturowym trudno nie znać osiągnięć Platona, Sokratesa czy Arystotelesa. "Państwo", "Obrona Sokratesa", "Uczta", "Metafizyka" czy "Poetyka" - te i wiele innych tytułów stanowiących podwaliny dla filozofii nowożytnej czeka na Was na Woblink między innymi jako ebooki. Czytając dzieła tych twórców, którzy żyli wiele wieków temu nadal możemy natrafić na zagadnienia i problemy, które nurtują nas współcześnie. Filozofia starożytna to jednak nie tylko dzieje filozofii europejskiej, szczególnie filozofia hellenistyczna. W tym okresie czasu rozważania o istocie rzeczywistości wyłoniły się niezależnie w trzech różnych obszarach - basenie Morza Śródziemnego, w Chinach oraz na subkontynencie indyjskim. Polecamy więc sięgnąć nie tylko do filozofii Arystotelesa, ale także poznać chociażby zaratustryzm, filozofię irańską, której twórcą jest Zaratustra, a która powstała między 1500 a 500 rokiem p.n.e. Przeczytacie o niej w książce Pawła Hulki "Twórca religii Iranu. Zaratusztra i jego nauka". Wszystkim zainteresowanym historią filozofii spoza Europy polecamy także m.in. ebooki "Dżinizm. Starożytna religia Indii" Piotra Balcerowicza czy książki o buddyzmie: "Filozofia nicości. Rzecz o istocie buddyzmu" Władysława Michała Dębickiego, "Buddyzm. Co każdy powinien wiedzieć" Dale'a S. Wrighta czy "Buddyzm" Kanzena Maślankowskiego. Historia filozofii starożytnej to niekończące się źródło inspiracji do dalszych refleksji.
Ważnym punktem odniesienia zarówno dla ówczesnych, jak i późniejszych filozofów są początki filozofii chrześcijańskiej. Historia filozofii zachodniej nie wyglądałaby tak samo, gdyby nie Tomasz z Akwinu czy Augustyn z Hippony. Sięgnijcie po "O mocy Boga" tego pierwszego lub "Wyznania" świętego Augustyna, uznawane za jedno z najważniejszych dzieł literackich średniowiecza i klasyki literatury duchowej. Jak już jednak wspomniano, przyjęło się wyróżniać trzy wielkie tradycje filozoficzne: europejską, indyjską oraz chińską. Stąd tak ważnym jest, by podczas poznawania kolejnych zagadnień filozofii oraz jej historii nie zatrzymać się tylko na filozofii starożytnej Grecji i Rzymu, czy nawet na okresie filozofii średniowiecznej. Nie tylko bowiem Marek Aureliusz, Platon czy Kartezjusz mieli do przekazania wiele cennych uwag na temat natury rzeczywistości. Poznawanie wczesnej filozofii światowej pozwala zaobserwować, jak toczyły się debaty dotyczące najbardziej fundamentalnych spraw. Filozofia ewoluuje nieustannie, a zasady, które w pewnym okresie wydawały się nienaruszalne stają się przedmiotem ognistych polemik wiele lat później. Trudno analizować dzieła współczesnej filozofii bez poznania wcześniejszych dokonań jej przedstawicieli. Na Woblink możecie zrobić to z łatwością, sięgając po najciekawsze i najbardziej wartościowe pozycje z historii filozofii, dostępne także jako audiobooki oraz ebooki.
Filozofia prowadzi swoje rozważania już od setek lat, wciąż jednak przyciąga i inspiruje. Warto zapoznać się z klasykami historii filozofii zachodniej, indyjskiej czy chińskiej, by lepiej zrozumieć otaczający nas świat. W Polsce jednym z klasycznych dzieł, które przedstawiają dzieje filozofii jest kilkutomowe dzieło Władysława Tatarkiewicza, "Historia filozofii". Na Woblink znajdziecie je nie tylko w formie książek papierowych, ale także ebooków, a nawet audiobooków. Ta krótka historia filozofii to wyjątkowe opracowanie głównych nurtów i przedstawicieli tej nauki w przystępnej, skondensowanej formie. Władysław Tatarkiewicz jest także autorem innych cennych pozycji filozoficznych, które czekają na Was w księgarni Woblink. To między innymi "Historia estetyki", "Dzieje sześciu pojęć" czy "O szczęściu". Dzięki tytułom dostępnym na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki możecie łatwo zapoznać się z rozwojem filozofii i jeszcze lepiej zrozumieć najważniejsze kwestie związane z życiem człowieka na Ziemi.