Wirtualne Targi

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Słownik biograficzny polskiego ruchu młodowiejskiego Tom 3, Książka |

    Oddajemy do rąk czytelnika kolejny już trzeci tom Słownika biograficznego polskiego ruchu młodowiejskiego, przygotowywanego i redagowanego przez Panią Elżbietę Wojtas-Ciborską. Słownik prowadzony jest metodą holenderską, tj. w każdym tomie umieszczone są osoby w kolejności alfabetycznej - od A do Z. Słownik zawiera biogramy członków wszystkich polskich organizacji młodzieży wiejskiej. Tom III poprzedza wykaz nazwisk działaczy zamieszczonych w poprzednich dwóch tomach.

    Promocja
    okładka Unitis Viribus Diecezja Podlaska w II Rzeczypospolitej, Książka | Rafał Dmowski

    „Niniejsza książka, która została wydana nakładem Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, z pewnością znajdzie swoje miejsce w najnowszej historiografii Polski. Dr Rafał Dmowski, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych siedleckiej uczelni, od wielu lat swoje zainteresowania naukowe skupia wokół zagadnień, związanych z dziejami Diecezji Siedleckiej, nast...

    Promocja
    okładka Kongres PSL 19-21 styczeń 1946, Książka | Janusz Gmitruk, Jerzy Mazurek

    Publikacja, którą oddajemy do rąk Czytelnika jest najważniejszym dokumentem, owocem obrad Kongresu partii politycznej - Polskiego Stronnictwa Ludowego z 1946 roku.
    Stenogram z obrad Kongresu Stronnictwa, które dokonało w tamtym czasie obrachunku 50-letniej działalności ruchu ludowego, podjęło strategiczne decyzje polityczne i wybrało władze statutowe jest dokumentem niezwykłym.

    Ze Wstępu

    Promocja
    okładka Mały skrawek wolnej Polski Szkoła Spółdzielcza dla Dorosłych Związku Spółdzielni Spożywców RP "Społem" na Lubelszczyźnie 1940-1953, Książka | Zofia Olszakowska-Glazer, Wanda Wyrobkowa-Pawłowska, Franciszek Trojnar

    Szkoła Spółdzielcza dla dorosłych ZSS RP "Społem" na Lubelszczyźnie 1940-1953, której poświęcono niniejsze opracowanie, jest pięknym przykładem, jak spółdzielcy, ludowcy i wiciarze w warunkach wojny i okupacji wdrażali w życie swe najwznioślejsze ideały poprzez wychowanie i kształcenie młodzieży wiejskiej, pozbawionej przez okupanta niezbędnej edukacji, narażonej na wynarodowienie, wywózkę na roboty do III Rzeszy i zerwanie więzi dziedzictwa kulturowego oraz próbowali to czyn...

    Promocja
    okładka Na drogach ruchu ludowego Tom 3, Książka | Arkadiusz Kołodziejczyk

    W biografistyce ruchu ludowego ważne miejsce zajmują publikacje prof. Arkadiusza Kołodziejczyka z serii Na drogach ruchu ludowego. W kolejnych tomach autor przypominał nazwiska działaczy ludowych, którzy wnieśli wkład w rozwój organizacyjny stronnictw i ich myśl programową, a swoją działalnością pozostawili trwały ślad w dziejach wsi i ruchu ludowego. Przygotowany do druku trzeci tom materiałów poświęcony został przez autora dziewięciu postaciom, które można określić jako ty...

    Promocja
    okładka Partie chłopskie i ludowe w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej 1989-2009, Książka |

    Zbiór 18 artykułów podzielony jest na trzy bloki: "W drodze do przełomu", "Ruch ludowy w Polsce po 1989 r." oraz "Partie chłopskie i ludowe w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 r.". Książka wydana wspólnie przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Wydział Nauk Humanistycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

    Promocja
    okładka Potyczki z historią, Książka | Aleksander Zielonka

    Zbiór szkiców biograficznych Aleksandra Zielonki (ur. 1933 r.), absolwenta Akademii Medycznej w Poznaniu i działacza polskiego ruchu ludowego. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Wincentego Witosa.

    Promocja
    okładka Represje wobec wsi i ruchu ludowego 1939-1945 Tom 3, Książka |

    W dniach 22–23 lipca 2007 r. odbyła się w Rzeszowie konferencja naukowa „Wieś polska miedzy dwoma totalitaryzmami (1939–1945)”. Spotkanie to, zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, było trzecim wspólnym przedsięwzięciem tych placówek. Dwie poprzednie konferencje, w roku 2002 i 2003, poświęcone zostały represjom wobec wsi i ruchu ludowego w latach powojennych. Konferencja rzeszowska wniosła do obiegu nauko...

    Promocja
    okładka Represje wobec wsi i ruchu ludowego 1944-1989 Tom 4, Książka |

    Publikacja, wydana przez MHPRL oraz Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Rzeszowie, składa się z dziewiętnastu artykułów. Podzielone są na pięć części: Działacze ludowi w czasach stalinowskich, Ruch ludowy po 1956 roku, Ludowcy na emigracji, Zagadnienia ruchu ludowego w PRL, Ruch ludowy w latach osiemdziesiątych. Wśród autorów są m.in. Jan Jachymek, Romuald Turkowski, Franciszek Gryciuk, Antoni Dudek, Barbara Fedyszak-Radziejowska. Tom zawiera indeks nazwisk.

    Promocja
    okładka Ruch ludowy Tradycja i polityka, Książka | Janusz Gmitruk, Jan Jachymek, Aleksander Łuczak

    Publikacja składa się z trzech części. W pierwszej Jan Jachymek przedstawia stan badań i postulaty badawcze nad dziejami Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Okres transformacji ustrojowej opisuje i miejsce w niej ruchu ludowego przedstawia Aleksander Łuczak. Książkę zamyka analiza relacji zachodzących między ruchem ludowym a demokracją, autorstwa Janusza Gmitruka.

    Promocja
    okładka Siedlce 1944-1956, Książka | Gryciuk Franciszek

    Monografia jest efektem wieloletnich badań naukowych nad powojenną historią miasta. Autor rekonstruuje życie społeczno-polityczne mieszkańców Siedlec w pierwszych latach po wyzwoleniu, okresie walki o kształt ustrojowy naszego kraju i przemian które dokonały się w latach polskiego stalinizmu.

    Promocja
    okładka Studia z dziejów ustroju społeczno-gospodarczego Polski piastowskiej, Książka | Buczek Karol

    O chłopach w Polsce piastowskiej (Część pierwsza) O chłopach w Polsce piastowskiej (Część druga) Organizacja służebna w pierwszych wiekach państwa polskiego Prawo rycerskie i powstanie stanu szlacheckiego w Polsce Gospodarcze funkcje organizacji grodowej w Polsce wczesnofeudalnej (wiek X–XIII) O ustroju społeczno-gospodarczym Polski wczesnofeudalnej (wiek X–XIII). Uwagi krytyczne na marginesie prac Karola Modzelewskiego Egzekwowanie świadczeń publicznych w Polsce wczesno...

    Promocja
    okładka Tradycja kościuszkowska w ruchu ludowym, Książka | Janusz Gmitruk, Jerzy Mazurek

    Tradycja kultu Kościuszki jest wśród chłopów głęboko zakorzeniona. Autorzy tego opracowania w bardzo syntetyczny sposób przybliżają ten symbol niepodległościowych dążeń Polaków i emancypacji chłopów.

    Promocja
    okładka Wigilie niewoli i wolności, Książka |

    Antologia wspomnień związanych z Wigilią i Bożym Narodzeniem: Wigilie żołnierskie, obozowe, powojenne w kraju i na świecie. Publikacja opatrzona ilustracjami.

    Promocja
    okładka Zygmunt Rumel Żołnierz nieznany, Książka | Gmitruk Janusz

    Publikacja przybliża postać Zygmunta Rumela, przywódcy ruchu oporu na Wołyniu, komendanta VIII Okręgu Batalionów Chłopskich, poety i żołnierza.

    Promocja
    okładka Dorobek polityczny i organizacyjny ruchu ludowego, Książka |

    Uzupełnieniem publikacji jest wybór statutów stronnictw politycznych i innych organizacji ruchu ludowego, oraz liczne fotografie ilustrujące najważniejsze wydarzenia w 110-letnich dziejach politycznych stronnictw ludowych oraz ich organizacyjne symbole.

    Promocja
    okładka Działalność władz okupacyjnych na terytorium Rzeczypospolitej 1 IX 1939-1 XI 1940, Książka | Janusz Gmitruk, Jerzy Mazurek

    Niniejszy tom adresowany jest nie tylko do zawodowych historyków jako pomoc warsztatowa w ich codziennej pracy, ale również do miłośników najnowszej historii Polski, do młodzieży, która ma możliwość zetknięcia się na szeroką skalę z autentycznym dokumentem, pozwalającym poznać nie tylko fakty, lecz także atmosferę towarzyszącą wojnie i okupacji, życie codzienne polskiego społeczeństwa w tych tragicznych latach, tworzenie się zrębów konspiracji, konflikty, dramaty i rozterki p...

    Promocja
    okładka Insurekcja Kościuszkowska w dziejach i tradycji, Książka |

    Prezentowany tom jest zbiorem opracowań jakie zostały zaprezentowane z okazji 210 rocznicy Insurekcji podczas konferencji naukowej , jaka miała miejsce w Muzeum Niepodległości.

    Promocja
    okładka A Polska winna trwać wiecznie… 110 lat działalności polskiego ruchu ludowego, Książka | Gmitruk Janusz

    Katalog, który towarzyszy otwartej w MHPRL wystawie stanowi bogate źródło informacji o ruchu ludowym. Jego oryginalność powoduje iż może funkcjonować jako samoistne wydawnictwo zawierające ogromny materiał z historii najstarszego ruchu politycznego w Polsce, nieprzerwanie funkcjonującego od 110 lat.

    Promocja
    okładka Byłem i jestem wiciarzem... Korespondencja Adama Bienia z lat 1959-1998, Książka | Hanna Bień-Bielska

    Publikacja jest edycją 420 listów z korespondencji Adama Bienia z lat 1959-1998 dotychczas nigdzie nie publikowanych. Adam Bień, wiciarz, prawnik, był współorganizatorem ZMW RP w 1928 r., członkiem konspiracji ludowej w czasie II wojny światowej, I zastępcą Delegata RP na Kraj w latach 1943-1945, ministrem w Krajowej Radzie Ministrów (1944-1945), jednym z szesnastu porwanych i sądzonych w Moskwie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, skazany na pięć lat więzienia. Do Pols...

    Promocja
    okładka Jestem, Książka | Spalińska Wanda

    Kolejny tomik poezji Wandy Spalińskiej, w którym poetka, dziennikarka tworzy rodzaj lirycznego pamiętnika. Emocjonalnie związana z ziemią łowicką.

    Promocja
    okładka Byliśmy, jesteśmy, będziemy O ruchu ludowym w Polsce, Książka | Gmitruk Janusz

    „BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY o ruchu ludowym w Polsce” – to historia powstania, rozwoju, działalności oraz organizacji ruchu ludowego począwszy od czasów najstarszych a zakończywszy na dniu dzisiejszym. Ruch ludowy był jednym z trzech wielkich obozów politycznych – obok narodowego i socjalistycznego - które wywarły największy wpływ na losy narodu i państwa polskiego. Polski polityczny ruch ludowy zorganizowaną działalność rozpoczął jako ruch wyborczy. Za datę jego powstania h...

    Promocja
    okładka Kraj a emigracja Ruch ludowy wobec wychodźstwa chłopskiego do krajów Ameryki Łacińskiej do 1939 roku, Książka | Mazurek Jerzy

    Praca jest wynikiem wieloletnich badań nad problemem chłopskiego wychodźstwa z ziem polskich do krajów Ameryki Łacińskiej. W latach 1869-1939, a więc w okresie masowej emigracji do Brazylii i Argentyny, wyjechało około 150 tys. polskich chłopów. Ruch ludowy, za wyjątkiem zaboru pruskiego, do chłopskiego wychodźstwa odnosił się przychylnie. Widział w nim szansę dla wielu tysięcy mieszkańców wsi na poprawę swego losu, o czym w warunkach miejscowych nie mogło być mowy. Jednocześ...