"Jeszcze półtora roku temu nie wiedziałem nawet, jak prawidłowo wypowiedzieć nazwisko Leopolda Chauveau, dzisiaj witam jego kolejną książkę z radosnym podekscytowaniem − czyli tak, jak każdy czytelnik reaguje na nowe dzieło ulubionego autora." Grzegorz Kasdepke „Królik, królewna i marmolada” to kolejna – po „Cudownych kuracjach doktora Popotama” − bajka Leopolda Chauveau, którą po wielu latach odkrywamy dla polskich czytelników. Tym razem zabierzemy Was w niezwykłą pod...
Święta Helena: skalista wysepka oddalona o tysiące mil od najbliższego wybrzeża, pilnie strzeżona przez brytyjską marynarkę wojenną. Nigdy nikt nie został zamknięty w bardziej odległym i niedostępnym więzieniu niż Napoleon Bonaparte po swojej klęsce pod Waterloo. W roku 1819 Markiza Delfina de Sabran i jej kochanek, znakomity pisarz François-René de Chateaubriand, odwiedzają cesarza na wyspie na krańcu świata, gdzie cesarz ostatnie lata swojego życia spędza w angielskim aresz...
Malowniczy obraz wojny o sukcesję hiszpańską, która rozdarła Europę na początku XVIII w. i oporu Barcelony, miasta, które stawiło czoło dwóm cesarstwom i przez rok broniło się przed jednym z najstraszniejszych oblężeń. Zrozumieć dlaczego dzieci katalońskie bawią się raczej w Habsburgów i Burbonów zamiast w kowbojów i Indian, to uchwycić istotę dzisiejszego projektu odłączenia Katalonii.
Najzabawniejsza, najbardziej erudycyjna i poruszająca powieść Dona DeLillo, jednego z największych amerykańskich pisarzy naszych czasów. Ta książka to oda do języka, wejrzenie w serce ludzkości, medytacja o śmierci i afirmacja życia. Ojciec Jeffrey'a Lockharta, Ross, jest bilionerem po sześćdziesiątce, żonatym z młodszą od niego Artis Martineau, której zdrowie wciąż się pogarsza. Ross jest również głównym sponsorem tajnego ośrodka, w którym śmierć jest procesem do...
Ślimak to kolejne zwierzę w czarodziejskim świecie stworzonym przez chilijskiego pisarza. Żyje on w czasach zdominowanych przez pośpiech, ukazuje nam jednak znaczenie powolności, czasu, przeszłości, pamięci. Ślimak ów domaga się od swych pobratymców imienia, które ma odróżnić go od innych. W swej wędrówce spotyka żółwia imieniem Niezapominajek, który nazywa ślimaka Buntownikiem. Oba imiona mają głębokie znaczenie symboliczne: buntować się przeciw niesprawiedliwości i nie ...
Niektórym hasło “lektura szkolna” może nie kojarzyć się najlepiej - ze zmuszaniem się do czytania książek i wierszy, po które normalnie by się nie sięgnęło. Wśród obowiązkowych lektur szkolnych dla młodzieży jest jednak wiele niezwykle ciekawych i wciągających pozycji! Lista lektur obowiązkowych na różnych etapach edukacji jest skonstruowana tak, by zapoznać młodych czytelników z ważnymi dziełami polskiej i światowej literatury, a z ich pomocą także z licznymi historycznymi faktami czy niełatwymi tematami. Dzięki temu książki te skłaniają do refleksji i krytycznego myślenia, a co za tym idzie, wspierają wykształcenie się umiejętności budowania i wyrażania własnej opinii. Równocześnie tytuły te zostały dobrane tak, by pobudzać wyobraźnię oraz rozwijać kreatywność.
Na Woblink znajdziecie różne wydania lektur szkolnych, niektóre uzupełnione o dodatkowe opracowanie zawierające kontekst powstania utworu, motywy przewodnie czy opisy głównych bohaterów. W tej formie dostępne są takie klasyki literatury jak “Antygona” i “Król Edyp” Sofoklesa, “Romeo i Julia”, “Hamlet” i “Makbet” Williama Shakespeare’a, “Skąpiec” Moliera. Te ważne dzieła literatury światowej znajdują się na listach lektur szkolnych na różnych etapach edukacji. Dzięki dodatkowym opracowaniom młody czytelnik jest w stanie jeszcze lepiej zrozumieć okoliczności, w jakich powstały, ich znaczenie (także współczesne) oraz pogłębić wiedzę na temat najważniejszych występujących w nich postaci oraz wydarzeń. Na Woblink czekają na Was także jako ebooki w formatach epub, mobi oraz pdf.
Dlaczego warto czytać lektury szkolne? Relacja młodego człowieka z literaturą jest kształtowana od najwcześniejszych lat edukacji. Warto, by już wtedy zapoznał się on z ważnymi, a przy tym ciekawymi dziełami polskimi i zagranicznymi, dzięki czemu w przyszłości nadal chętnie będzie do nich sięgał.
Lektury szkolne dla młodzieży to nie tylko klasyczne pozycje polskiej literatury, takie jak “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Balladyna” Juliusza Słowackiego, “Pan Tadeusz” i “Dziady” Adama Mickiewicza” czy “Lalka” Bolesława Prusa. Wiele pozycji na listach lektur należy do klasyki literatury światowej - są to nie tylko dzieła Williama Shakespeare’a czy Moliera, ale także “Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya, “Mały książe” Antoine de Saint-Exupéry’ego bądź “Proces” Franza Kafki. Wiele radości, zwłaszcza młodszym czytelnikom, przynieść może bardziej współczesna “Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, której nowa ekranizacja już niebawem ukaże się na platformie Netflix. W roli głównej pojawi się Tomasz Kot - w znanym filmie z 1983 roku zagrał ją Piotr Fronczewski.
Lektury szkolne dla młodzieży to także liczne dzieła fantastyczne - jak chociażby “Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena czy “Opowieści z narni. Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa. Te powieści także można obejrzeć w wersjach filmowych - obraz oparty na książce Lewisa pojawił się na ekranach kin w 2005 roku. Z kolei “Hobbit” w reżyserii Petera Jacksona to trzy filmy, w których główne role zagrali Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchett, Christopher Lee czy Richard Armitage. Poznajcie przygody granych przez nich bohaterów, sięgając do literackich pierwowzorów dostępnych na Woblink!
Nauka w szkole często rozpoczyna się od poznania mitologii starożytnej, zwłaszcza Greków i Rzymian. Wielce pomocną jest w tym zakresie “Mitologia” Jana Parandowskiego - jego omówienia najważniejszych mitów i bohaterów znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Wśród lektur szkolnych dla młodzieży znajdują się także tak chętnie czytana “Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, “W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza czy “Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego. Lektury szkolne to jednak nie tylko od wielu lat znane i cenione tytuły. To także liczne pozycje współczesne często pisane z myślą o młodzieży. Należy do nich z pewnością chociażby powieść “Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika czy wybór opowiadań z “Mikołajka” René Goscinny’ego i Jean-Jacquesa Sempé. Książki te wciągają od pierwszych stron - te lektury szkolne nie tylko trzeba, ale po prostu chce się czytać! Na Woblink znajdziecie je z łatwością - dostępne są w formatach książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf).