Autor chce przypomnieć inne czasy w Polsce, we Francji, na emigracji. Pragnie ocalić od zapomnienia ludzi, których spotkał podczas swoich dziennikarskich podróży w latach 70., 80. i 90., ważnych i odważnych w swym życiu. Zbiór powstał z tęsknoty za czasami bardzo trudnymi, często tragicznymi i bolesnymi, ale pełnymi przyjaźni i ludzkiej życzliwości.
(...) Usłyszał dwie potężne eksplozje. Opiekun nakazał psu warować i pobiegł w kierunku wybuchu. Po chwili zniknął za rogiem ulicy. Dick wyciągnął pistolet i wybiegł z bramy w kierunku psa, który zaczął uciekać na drugą stronę ulicy. I wtedy stało się coś, czego nikt nie mógł przewidzieć... (...)
Dick, wychowanek zakładu dobroczynnego, zawsze interesował się żeglowaniem. Od ósmego roku życia jako chłopiec okrętowy odbywał rejsy po morzach. Lubiany i ceniony przez wszystkich, miał duże wiadomości z geografii i zoologii, doskonale pływał i świetnie strzelał z pistoletu. Książka opowiada o niewiarygodnych przygodach odważnego młodego chłopca, który zostawszy kapitanem potrafił obronić swoich przyjaciół przed śmiertelnymi niebezpieczeństwami.
Wzruszająca opowieść o losach małej Sary, „księżniczki” otoczonej blaskiem i bogactwem, która wraz z bankructwem i śmiercią ojca staje się posługaczką, traktowaną w sposób okrutny i nieludzki. Ale nawet głodna i przemarznięta Sara w swojej wyobraźni zawsze pozostaje księżniczką. Historia Sary, intrygująca i niezwykła, przekonuje o jednym – dobro tkwi w samym człowieku i to właśnie człowiek może uczynić ten świat naprawdę pięknym.
W Polsce korona nie stanowiła gwarancji nietykalności królów i książąt, zawsze za to stawała się przedmiotem pożądania. I nie było wtedy żadnych granic czy hamulców, a nawet odstraszających surowych kar. Polskich władców próbowano zgładzać w rozmaity sposób. Najskuteczniejsze było otrucie. Swoistym rekordzistą był król Kazimierz Jagiellończyk, którego kilkunastokrotnie próbowano pozbawić życia.
Miłość! Zmieniają się obyczaje, dekoracje, tło, a ona jest nieugięta. Potrafi życiu nadać sens, dokonać rzeczy niemożliwych, ale i w ciągu chwili zniszczyć wszystko. Bohaterowie książki są fikcyjni, ale w tle prawdziwe wydarzenia historyczne i rzeczywiste miejsca: dworek z lat trzydziestych, Warszawa okupacyjna i powstańcza, warszawskie kawiarenki...
Grupa przyjaciół uczestniczy w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Na ulicach Warszawy rozbrajają resztki niemieckiej armii, opatrują rannych i witają wracającego z Magdeburga komendanta Legionów, Józefa Piłsudskiego. Orzełek w koronie to nie tylko powieść o poświęceniu i odwadze nastolatków, ale także o pierwszej, niespodziewanej miłości.
Piękna żona Karola, blogerka tuli w sercu wspomnienie wielkiej namiętności, czy on tu jest, czy się spotkają w lesie, by skończyć to, co zaczęli jako nastolatki? Słodką randkę przerywa zakrwawiona kobieta, uciekająca przed napastnikiem… W kasie cały czas trwają zakłady i wielka forsa przechodzi z rąk do rąk. Kto wygra, kto będzie musiał wyjechać jako bankrut? Czy firma upadnie z powodu…
Opowieść o barwnym życiu, rodzinie i przyjaciołach, a także pokoleniu, w którym Autor kształtował swój charakter. Znany aktor ze swadą wprowadza czytelnika w intersujący nieznany świat artystyczny. Czaruje talentem, sypie zabawnymi anegdotami, a co najważniejsze we wszystkich rolach: męża, ojca, dziadka i aktora pozostaje sobą.
Próba odpowiedzi na pytania, czy protesty społeczne i przewroty polityczne były spowodowane dążeniami do demokracji, czy jedynie potrzebą wymiany elit politycznych i gospodarczych. Kreml te wydarzenia obserwuje ze strachem. Postrzega je jako operację zachodnich służb specjalnych, której celem jest obalenie systemu putinowskich rządów.
Takiej książki nie napisał dotąd żaden polski podróżnik czy reporter. Cyprian Kosiński przedstawia Czarny Ląd widziany „od środka”, oglądany oczami kogoś, kto przez 30 lat żył i pracował wśród Afrykańczyków, gościł w ich domach, został dopuszczony do ich rytualnych tajemnic plemiennych, obserwował miejscowe zwyczaje, obrzędy oraz przesądy.
We wrześniu 1939 roku Polska została zdradziecko zaatakowana przez hitlerowską III Rzeszę i stalinowski Związek Sowiecki. Pozbawiona realnego wsparcia sojuszników ? Francji i Wielkiej Brytanii, mimo heroicznej obrony poniosła klęskę. Autor tego opracowania przedstawia w sposób przejrzysty i syntetyczny materiał mogący stanowić podstawę do wypracowania własnych ocen i uzupełnienia posiadanej wiedzy.
Panowanie Bolesława II trwało krótko. Został skrytobójczo zamordowany przez zamachowca działającego prawdopodobnie z inspiracji Kościoła. Autor przywraca naszej historii postać Bolesława Zapomnianego i przedstawia krytyczną analizę kronik kościelnych oraz ówczesne tło polityczne i religijne. Podejmuje też temat podwójnego chrztu Polski – w obrządku słowiańskim oraz rzymsko-katolickim.
Dzieje zakonu najmniej poznanego i najbardziej tajemniczego spośród wszystkich. Templariusze zarządzali tysiącami hektarów ziemi, sprowadzali osadników, zakładali miasta, budowali drogi, pobierali myto. W opinii współczesnych byli niezmiernie bogaci, jednak majątek przepadł jak kamień w wodę. Do dziś krążą legendy o ich ukrytych skarbach.
Niezwykły człowiek i wybitny kapłan. Doktor filozofii, kapelan Jana Pawła II, harcmistrz, podchorąży kawalerii Wojska Polskiego II RP, rotmistrz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, kapelan „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie, Kapelan Naczelny ZHP pgK, patron honorowy Hufca ZHP Ziemi Sanockiej. Jeniec obozu w Kozielsku. Niestrudzony obrońca prawdy o zbrodni katyńskiej i polskiej Golgocie Wschodu.
Młody mężczyzna chce wstąpić do policji, żeby wyjaśnić tajemniczą śmierć swojego ojca. Przewyższa on zdolnościami i kwalifikacjami innych chętnych, ale jego kandydatura zostaje odrzucona. Przyczyny są niejasne. Wiadomo tylko, że kilka osób z establishmentu wiąże kompromitująca tajemnica sprzed lat. Fabuła w plastyczny sposób odsłania też tajniki „podskórnego” życia policji.
Zbiór materiałów źródłowych charakteryzuje kontakty i przejawy współpracy militarnej między Polską i Czechosłowacją od zakończenia walk o granice i przejścia Wojska Polskiego na stopę pokojową w 1921 r. do kryzysu czechosłowackiego w 1938 r. Ukazuje zabiegi mające na celu zawarcie konwencji wojskowej przez oba państwa, a także przyczyny, które doprowadziły do tego, że nie została ona podpisana.
Bohater książki, który akceptuje propozycję pracy dla FBI, jest zmuszony do nagłego przystosowania się do nowych warunków. Od momentu podjęcia tej decyzji działa pod silną presją i w ciągłym strachu o własne życie. Świadomość zagrożeń i ciągłej niepewności swojego losu wywołuje u niego stan frustracji połączony z determinacją.