Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy. Występował u boku takich gwiazd jak Adolf Dymsza, Jadwiga Smosarska i Maria Malicka, a przedwojenna prasa rozpisywała się na temat jego kolejnych ról i dopytywała o kulisy życia prywatnego. Na przestrzeni lat wiązał się zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. Książka przybliża historię zapomnianego polskiego aktora, znanego m....
Wiara w duchy i inne siły nadprzyrodzone towarzyszy nam od dzieciństwa. Najczęściej ich źródłem są baśnie i legendy czytane lub opowiadane przez rodziców. Autor opisuje obrzędy, zjawiska paranormalne i wydarzenia, które występowały lub występują na dawnych polskich Kresach Wschodnich. Oprócz opowieści i przekazów przedstawia również legendy powiązane z nawiedzonymi miejscami, zagadkowymi postaciami, przedziwnymi historiami. Tym razem poznajemy Kresy od strony niematerialnej. ...
Postać wielkiego polskiego jezuity-misjonarza, który poświęcił swoje życie dla ewangelizacji w tak "newralgicznym" kraju, jakim były i pozostają Chiny. Autorka przenosi nas w świat dokonań ojca Michała Boyma na polach wiary, nauki i wymiany kulturowej między Chinami i Europą, a także jego niekwestionowanego polskiego patriotyzmu. Opisuje niezliczone niebezpieczeństwa i przeszkody, które wystawiają na próbę jego przekonania i oddanie Kościołowi.
Znakomita powieść o losach słynnego chirurga, profesora Rafała Wilczura. Opuszczony niespodziewanie przez żonę i córeczkę, szuka zapomnienia w alkoholu. Okradziony i brutalnie skatowany, traci pamięć. Przez lata prowadzi życie włóczęgi. Na posterunku policyjnym, podczas przypadkowego zatrzymania, kradnie akt urodzenia niejakiego Antoniego Kosiby. Wkrótce pod takim nazwiskiem zaczyna prowadzić praktykę lekarską i zyskuje sławę znachora. Miejscowy lekarz, zazdrosny o sukcesy Ko...
Opowieść o kobiecie kochanej przez króla, lecz znienawidzonej przez dwór. Dramatyczne dzieje Elżbiety Granowskiej, która zanim została królową, przeżyła wielką miłość i gorzkie upokorzenie. Jest to bogaty fresk historyczny i obyczajowy, który daje interesujące tło spiskom, zasadzkom i intrygom.
Pierwsza pełna biografia Jerzego Różyckiego, zaliczanego w poczet najwybitniejszych światowych kryptologów, jednego z trzech matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Autorka przedstawia obraz człowieka obdarzonego wyjątkową inteligencją, oddanego swojej pracy, ale też rodzinie. Książka zawiera unikatowe informacje, zdjęcia i dokumenty.
Ile romansów przeżyła Izabela Czartoryska, a ile poświęciła dla Ojczyzny? Jaki sekret urody krył się za młodym wyglądem Aleksandry Zajączkowej? Co sprawiło, że Jadwigę Zamoyską nazwano „niewiastą dzielną”? Kim była piękna i delikatna, a jednocześnie energiczna i zawadiacka Barbara Chłapowska? Czy wiesz, że dzięki wścibstwu i uporowi Natalii Kickiej odkryto na Kujawach neolityczne grobowce megalityczne, starsze niż słynne piramidy? Te i inne ciekawostki odsłania przed czytelni...
Monografia obrony cywilnej w Polsce. Autor przedstawia jej organizację, cele i zadania. Opisuje w jaki sposób zmieniała się na przestrzeni lat. Szczególną uwagę zwraca na fakt, że dziś system obrony cywilnej w naszym kraju tak naprawdę nie istnieje i omawia zagrożenia, jakie z tego wynikają.
Książka zawiera wiele nieznanych szczegółów z życia Władysława Andersa, jego poglądów, decyzji, pośród nich również i tę najbardziej osobistą – o rozstaniu z żoną Ireną. W swych wspomnieniach Anna Anders-Nowakowska przywołuje postać Ojca – sławnego generała, Matki – Ireny z Jordan-Krąkowskich, swego pierwszego męża – rotmistrza Jana Romanowskiego, obrazy młodości zburzonej przez wybuch wojny, która niosła dramat rozstań, uwięzienie Ojca, tułaczkę, niepewność o los najbliższyc...
Autor omawia przyczyny i przebieg antypolskich akcji UPA przeprowadzanych w czasie II wojny światowej na Kresach i popełnione wówczas zbrodnie. Opisuje długotrwałe walki partyzanckie z władzą sowiecką toczone od 1944 r. aż do 1960 r. Prezentuje cele, taktykę i najważniejsze akcje zbrojne ukraińskiego podziemia, jak również sowieckie represje prowadzone w czasie operacji antypartyzanckich przez NKWD i NKGB.
Opowieść o bogactwie życia codziennego XIX- i XX-wiecznego Lwowa. Próba przedstawienia żywego miasta i jego ludności, dotychczas często w opracowaniach pomijanej. Jej mentalność, wielokulturowość i relacje społeczne. Bogactwo architektury, postęp i rozwój. Książkę wzbogacają piękne, czasem wzruszające ilustracje, ukazujące pełną krasę tego niezwykłego miasta i jego mieszkańców.
Tower of London – ponura przeszłość, krwawa historia. Świadek tyranii, pychy, wspaniałej architektury i bogactwa. Jej gmachy rozbrzmiewały łkaniem skazańców, jękami torturowanych i śmiechem szaleńców. Anna Boleyn, Jane Grey, Katarzyna Howard, hrabia Essex, książęta Seymourowie, Tomasz Moore, myśliciele, duchowieństwo, dworzanie i damy dworu. Koronowane głowy Plantagenów, Tudorów i Stuartów spadały tu na podsypany słomą szafot. Kochankowie królów, złodzieje, oszuści i piękne k...
Powieść historyczna, w której autor opisuje geopolityczne zmagania w drugiej połowie XIX w. Oczami austrackiego ambasadora usiłuje rozwikłać ponadnarodowe powiązania, knute intrygi, partykularne interesy mocarstw, kapitału i tajnych stowarzyszeń. Na podstawie rozmów wielkich postaci, m.in. cesarza Franciszka Józefa I, Napoleona III, Otto von Bismarcka, Jamesa Rotschilda ujawnia intelektualny, kulturalny i społeczny krajobraz minionej epoki.
Zygmunt Stary, prócz ślubnych dzieci z Barbarą Zapolyą i Boną, miał także trójkę z pozamałżeńskiego łoża. Katarzyna Telniczanka, ich matka, przez wiele lat trwała przy boku Zygmunta, najpierw młodego księcia, a potem króla. Mimo wielkiej miłości, musiała pozostać w cieniu wydarzeń, a w końcu odejść z życia monarchy. Barwny obraz epoki jagiellońskiej w czasach wojen, intryg i nieustannych zmian w polityce i kulturze potężnych królestw Europy.
Opowieść o mieście, którym liczne rzesze Polaków są zauroczone. Lwów po wielkim wojennym dramacie decyzjami wielkich architektów świata znalazł się poza granicami Rzeczypospolitej. Nie zatarło to jednak prawdy i faktu, że Lwi Gród jest kolebką polskiej kultury, współtwórcą obyczajowości i świadkiem najważniejszych wydarzeń w naszych dziejach. I o tym właśnie gawędy zawarte w tej książę traktują.
Dalsze dzieje bohaterki najsłynniejszego cyklu powieściowego dla dziewcząt. Ania, dziewczyna wrażliwa, inteligentna, o dużej wyobraźni, ale z poczuciem humoru i nieco zwariowanymi pomysłami, wychodzi zawsze zwycięsko ze wszystkich opresji. Po ukończeniu szkoły rozpoczyna pracę jako nauczycielka w Avonlea. Przeżywa pierwsze, nieświadome w pełni uczucie miłości.
Zaskakujące tajemnice życia Fryderyka Chopina. Wśród nich tak podstawowe, jak kłopoty z ustaleniem daty jego narodzin czy diagnoza choroby, na którą zmarł. Obraz Chopina, jaki wyłania się z kart książki, zaprzecza ugruntowanym stereotypom. To nie tylko geniusz żyjący w wyidealizowanym świecie romantycznych natchnień, ale również człowiek zaradny, konkretny, mocno stąpający po ziemi, wręcz menadżer własnego sukcesu.
Książka rzuca nowe światło na tajemniczą śmierć gen. Władysława Sikorskiego, pełną niedomówień, dezinformacji i spekulacji. Po latach śledztwa, dochodzeń i badań przyczyn katastrofy gibraltarskiej Polacy wciąż sądzą, iż zostali oszukani i że nie było żadnej katastrofy. Podejrzewają, że ktoś zabił Sikorskiego, lecz nie mają pojęcia kto i w jaki sposób. Autor przez wiele lat badań starał się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy był to wypadek, czy perfekcyjnie zaplanowany i sprawn...