Siedem złotych pytań, których katalog stanowią tytuły rozdziałów niniejszej publikacji, tworzą asumpt do udzielenia odpowiedzi na siedem zagadek, które stają przed każdym śledczym w chwili zaistnienia zdarzenia o charakterze przestępczym. W oparciu o nie budowane są fabuły powieści i filmów kryminalnych. W oparciu o nie prowadzi się rzeczywiste postępowania przygotowawcze i postępowania przed sądem. Są one obecne na każdym etapie pracy śledczej, poczynając od oględzin miejsca...
Jak wyglądała praca polskiego adwokata w latach 1956-1989? ,,Bycie rzecznikiem prawa i słuszności okazało się wielkim wyzwaniem w powojennej Polsce. Wyzwaniem odwagi i bezkompromisowości. Prowadziło do bolesnych starć pomiędzy władzą a adwokaturą. Adwokaturą sprzeciwiającą się hegemonii..." Oto rzetelne opracowanie na temat wyzwań adwokatury w PRL. Przypomniano w nim sylwetki znanych adwokatów opozycjonistów (np. Jana Olszewskiego, Andrzeja Grabińskiego), których na polecenie...
Książki z zakresu, takiego jak teoria, historia i filozofia prawa stanowią fundament wszystkich przemyśleń związanych z prawem. Oferują czytelnikom, takim jak studenci prawa, prawnicy, badacze i każdemu zainteresowanemu naturą prawa, głębokie zrozumienie tego, czym ono jest, jak ewoluowało oraz jakie ma znaczenie w kontekście społecznym, moralnym czy politycznym. Książki o filozofii prawa eksplorują najbardziej fundamentalne pytania, dotyczące tej dziedziny. Zajmują się jego naturą, celami, wartościami, a także relacjami prawa z moralnością, sprawiedliwością, polityką i etyką. Często wychodzą poza czysto prawniczą perspektywę, czerpiąc z filozofii ogólnej, etyki, a nawet teologii. Dobrym przykładem może być książka pt. „Teoria i filozofia prawa”. To opracowanie zbiorowe, pod redakcją naukową Adama Dyrdy. To jedna z 5 części repetytorium, zawierającego wiedzę z różnych obszarów badawczych prawoznawstwa.
Oferowane przez nas książki z zakresu teorii prawa obejmują wiedzę o prawie jako zjawisku społecznym i normatywnym. Skupiają się na analizie pojęć, zasad i metod, stosowanych w prawoznawstwie, wyjaśniając strukturę oraz funkcjonowanie systemów prawnych. Są często traktowane jako wstęp do nauk prawnych lub ogólna nauka o prawie. Przykładem może być publikacja pt. „Stanowienie i stosowanie prawa. Elementy teorii”, autorstwa Andrzeja Korybskiego i Leszka Leszczyńskiego. To rzadko spotykana na rynku księgarskim wersja podręcznikowego opracowania, dotyczącego stanowienia i stosowania prawa. Jest przeznaczona dla studentów i prawników, a także dla nauczycieli akademickich. Tego rodzaju książki o teorii prawa przedstawiają podstawowe zagadnienia, dotyczące prawa, jego źródeł, gałęzi, podziałów itp. Zawierają także analizę reguł i zasad, na mocy których prawo wiąże, a także procesów stosowania prawa przez sądy oraz organy administracji.
Dostępne w naszej Księgarni książki o historii prawa przedstawiają jego ewolucję na przestrzeni czasu. Od Starożytności po współczesność. Skupiają się na rozwoju systemów prawnych, instytucji, doktryn oraz wpływie czynników społecznych, politycznych i kulturowych na kształtowanie się prawa. Historia prawa pomaga zrozumieć genezę współczesnych rozwiązań prawnych i ich kontekst. Są to zarówno podręczniki, jak i opracowania, dotyczące rozwoju prawa w różnych cywilizacjach oraz epokach. Książki o historii prawa analizują także rozwój systemów prawnych o zasięgu globalnym lub regionalnym, np. prawo rzymskie, common law, prawo kontynentalne, czy prawo islamskie. Taką książką jest np. „Rzymskie prawo publiczne”, napisana przez Annę Tarwacką i Jana Zabłockiego. To publikacja opisująca założenia publicznego prawa rzymskiego, w ujęciu chronologicznym w odniesieniu do czasów Państwa Rzymskiego. Tego rodzaju publikacje opisują wzajemne relacje między prawem a strukturami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi, w różnych okresach historycznych.