Książka jest pierwszym w polskiej geografii społeczno-ekonomicznej tak obszernym opracowaniem dotyczącym rodzinnych ogrodów działkowych. Zasadniczym celem monografii jest przedstawienie współczesnych sposobów użytkowania rodzinnych ogrodów działkowych (ROD) przez społeczność dużego miasta, jakim jest Łódź. Dzięki zastosowaniu metod statystycznych przedstawiono obraz użytkowania łódzkich rodzinnych ogrodów działkowych, który świadczy o wypieraniu użytkowania ...
Kategoria książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce obejmuje publikacje poświęcone kształtowaniu przestrzeni miejskiej, architekturze i zarządzaniu rozwojem urbanistycznym. Planowanie przestrzenne i urbanistyka to dziedziny, które coraz częściej stają się przedmiotem zainteresowania nie tylko architektów i inżynierów, ale również mieszkańców miast. Książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce pozwalają zrozumieć, w jaki sposób projektuje się nowoczesne przestrzenie miejskie, jak tworzy się harmonijne otoczenie do życia, pracy i rekreacji oraz w jaki sposób zrównoważony rozwój wpływa na funkcjonowanie całych regionów. Zgromadzone w naszej Księgarni publikacje obejmują zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i analizy praktycznych wyzwań, przed którymi stają współczesne miasta. Doskonałym wprowadzeniem do tematu jest książka„Urbanistyka XXI wieku”, Sławomira Gzella, która ukazuje najważniejsze idee nowoczesnego podejścia do planowania miast i wyzwań, jakie stoją przed urbanistyką w nadchodzących dekadach.
Publikacje o planowaniu przestrzennym i urbanistyce skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Przede wszystkim to lektury obowiązkowe dla studentów architektury, urbanistyki, gospodarki przestrzennej, geografii społeczno-ekonomicznej i nauk o środowisku. Przydadzą się także urzędnikom odpowiedzialnym za planowanie przestrzenne, projektantom, inwestorom, a także osobom pracującym w jednostkach samorządu terytorialnego. Książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce mogą również zainteresować aktywistów miejskich, społeczników, a nawet mieszkańców miast, którzy chcą świadomie rozumieć mechanizmy kształtowania ich otoczenia. Przykładem tytułu, który łączy spojrzenie naukowe z głębszą refleksją socjologiczną, jest książka „Zmiana kadru”, Barbary Czarniawskiej. Autorka, bazując na przykładzie Warszawy, ukazuje, jak decyzje urbanistyczne wpływają nie tylko na przestrzeń, ale też na relacje społeczne i dynamikę instytucji.
Urbanistyka nie jest dziś jedynie kwestią technicznego rozplanowania zabudowy. Coraz częściej traktowana jest jako narzędzie zmiany społecznej, kulturowej i środowiskowej. Dlatego też książki o planowaniu przestrzennym i urbanistyce stają się źródłem inspiracji do budowania lepszych miast, bardziej zielonych, zrównoważonych i przystosowanych do realnych potrzeb mieszkańców. Publikacje o planowaniu przestrzennym i urbanistyce często poruszają kwestie polityki miejskiej, partycypacji społecznej czy ekologicznego podejścia do planowania. Przykładem takiej książki jest „Miasto życzliwe”, Davida Sima, która w przystępny i inspirujący sposób pokazuje, jak tworzyć przestrzenie miejskie sprzyjające relacjom międzyludzkim, zdrowiu oraz codziennemu komfortowi życia. Autor, korzystając z międzynarodowych przykładów, przedstawia wizję miast bardziej ludzkich, kameralnych i opartych na potrzebach mieszkańców.