Wydawnictwo Aleksandria Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Syzyfowe Prace, Audiobook | Stefan Żeromski

    Powieść wydana w 1897 roku. Syzyfowe prace są debiutem powieściowym Żeromskiego. Głównym bohaterem swego utworu uczynił on Marcina Borowicza - chłopca, który przechodzi kolejne etapy edukacji w szkole zaborczej.

    okładka Kamizelka, Audiobook | Bolesław Prus

    Utwór o życiu ubogich mieszkańców XIX-wiecznej Warszawy. Główni bohaterowie Anna i Filip, żyją biednie, ale bardzo się kochają. Spada na nich wielkie nieszczęście. Filip ciężko choruje, opada z sił i chudnie. Zakupiona kamizelka za pół rubla od żydowskiego handlarza jest coraz luźniejsza. By nie martwić ukochanej oznakami choroby, Filip ucieka się do drobnego oszustwa, nie wie, że ona stosuje tą samą metodę.

    okładka Gloria Victis, Audiobook | Eliza Orzeszkowa

    Przywiózł ze sobą dziewczynę, siostrę młodszą, w sposób bajeczny, prawie aż zabawny do niego podobną. Ta sama drobność wzrostów, wątłość kształtów, te same rysy cery i na rysach rozlane wyrazy. I kochaliż się, kochali!...”

    okładka Mendel Gdański, Audiobook | Maria Konopnicka

    Od wczoraj jakiś niepokój panuje w uliczce. Stary Mendel dziwi się i częściej niż zwykle, nakłada krótką fajkę patrząc w okno. Tych ludzi nie widział on tu jeszcze. Gdzie idą?

    okładka Odprawa Posłów Greckich, Audiobook | Jan Kochanowski

    Autor w swoim dramacie poszerzył jeden z epizodów mitu o wojnie trojańskiej. Jej początek sięga aż do tzw. „sądu Parysa”. Parys (inaczej: Aleksander), syn króla Troi, Priama, został poproszony przez trzy boginie – Herę, Afrodytę i Atenę o rozstrzygnięcie między nimi sporu o to, która z nich jest najurodziwsza.

    okładka Król Edyp, Audiobook | Sofokles

    Król Edyp Sofoklesa to opowieść o człowieku, który życie w cieniu niezwykłej przepowiedni, a który mimo wszystko próbuje się przeciwstawić boskiemu fatum.

    okładka Latarnik, Audiobook | Henryk Sienkiewicz

    Niezwykłe świadectwo o życiu polskiej emigracji, a jednocześnie przejmująca opowieść o niezwykłym człowieku. Niezapomniana nowelka Henryka Sienkiewicza.

    okładka Grażyna, Audiobook | Adam Mickiewicz

    Jeden z najbardziej znanych utworów Adama Mickiewicza zinterpretował  Janusz Żak. Opowieść o walecznej i pięknej kobiecie żonie Litawora mówi nie tylko o tragicznych dziejach małżeństwa głównej bohaterki. To przede wszystkim utwór o przeszłości, tradycji i umiłowaniu ziemi ojczystej.

    okładka Bezgrzeszne lata, Audiobook | Kornel Makuszyński

    Gdy szkolne mury stają się zbyt ciasne dla energii wylewającej się z sal pełnych rozbrykanych chłopaków, a skrzypiące z wysiłku ławki wyczekują przerwy, do gry wkracza wyobraźnia – niewyczerpana kopalnia pomysłów. Nuda to pojęcie obce bohaterom Bezgrzesznych lat. Tu ciągle coś się dzieje! Szkolne wybryki konkurują z pojedynkami na ściągi toczonymi z profesorami, a dźwięk dzwonka, kończącego lekcję, wywołuje panikę wśród nauczycieli, bo z klas wypadają wtedy indiańskie plemion...

    okładka Opowiadania zebrane, Audiobook | Tadeusz Borowski

    _x000D_ _x000D_ To właśnie nadzieja każe ludziom apatycznie iść do komory gazowej, każe nie ryzykować buntu, pogrąża w martwotę. To nadzieja rwie więzy rodzin, każe matkom wyrzekać się dzieci, żonom sprzedawać się za chleb i mężom zabijać ludzi. To nadzieja każe im walczyć o każdy dzień życia, bo może właśnie ten dzień przyniesie wyzwolenie. Ach, i już nawet nie nadzieja na inny, lepszy świat, ale po prostu na życie, w którym będzie spokój i odpoczynek. Nigdy w dziejach l...

    okładka Birmańskie dni, Audiobook | George Orwell

    Wielowarstwowa powieść o niespodziewanym, mocnym zakończeniu, zabiera słuchaczy do Birmy lat 20-tych XX wieku, rządzonej przez angielskich kolonizatorów. W Kyauktadzie, do ekskluzywnego klubu chciałby należeć każdy ambitny Hindus, ale wstęp mają tu jedynie biali, gardzący rdzennymi mieszkańcami. U Po Kin, miejscowy sędzia knuje i roztacza sieć intryg. Do czego się posunie, aby znaleźć się w gronie wybrańców? Tymczasem w gęstych, ociekających wilgocią zaroślach tli się bunt,...

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).