W książce scharakteryzowano podstawowe metody modelowania statystycznego wraz z ilustrującymi je przykładami oraz zadaniami do samodzielnego wykonania. Do każdego z przykładów dołączono implementacje w języku R. Skrypt może stanowić pomoc dydaktyczną w praktycznym opanowaniu podstawowych metod modelowania i prognozowania gospodarczego.
Dziewięć opracowań o charakterze mataleksykograficznym. Podejmują one próbę oceny adekwatności logicznej rozwiązań definicyjnych zaproponowanych w siedmiu powojennych słownikach ogólnych polszczyzny. Z opracowania można dowiedzieć się m.in., który ze słowników jest najbardziej innowacyjny pod względem propozycji definicyjnych, a także które wyrażenia są najczęstszym elementem opisu znaczenia leksemów z wybranych pól znaczeniowych. Zgromadzone dane pozwalają wstępnie stwierdzi...
Tłumaczenie form, tyleż nieuniknione, co i oczywiste, jawi się jako efekt uboczny tłumaczenia poezji, jak gdyby te dwie wartości były rozdzielne. Oczywistość tłumaczenia formy podlega jednak polaryzacji pomiędzy stanowiskiem określającym formę jako czynnik tożsamy w wielu językach, a zatem niepodlegający przekładowi i przekładu niewymagający, a stanowiskiem, że każda realizacja formy w innym języku jest inwariantem abstrakcyjnego wzorca, zatem jest „przekładem” nie tylko form...
LXXI tom serii "Studia Starochrześcijańskich Pisarzy".
Spuścizna literacka Orygenesa jest olbrzymia, a największą jej część stanowią komentarze do Pisma Świętego oraz homilie. Komentarze do Księgi Przysłów są jednymi z ostatnich dzieł mistrza z Aleksandrii o tematyce biblijnej, które czytelnik polski otrzymuje w przekładzie na język ojczysty.
Teologia laikatu, to historia roli osób świeckich we współtworzeniu Kościoła, spojrzenie na ich zadania z perspektywy Nowego Testamentu i pism pierwszych Ojców Kościoła. Jest to przede wszystkim wskazówka dla współczesnych wiernych, w jaki sposób mogą współuczestniczyć w budowaniu Kościoła na Ziemi, nie rezygnując jednocześnie z obranej drogi życiowej, a wykorzystując jej odmienność wobec stanu duchownego.
Kino jako dzieło artystyczne, a zarazem przekaz medialny, zrewolucjonizowało nie tylko sferę rozrywki, sztuki, przemysłu, ale również zmieniło sposób poznawania i postrzegania świata. Znacząco przyczyniło się do przewagi współczesnej cywilizacji wizualnej nad kulturą werbalną. Rozwój i cyfryzacja techniki filmowej stworzyły nowe możliwości artystycznego wyrazu, co utwierdziło pozycję kina jako medium wyjątkowo atrakcyjnego, popularnego i lubianego. (...) Stosunek Kościoła do ...
Próba powtórnego przyjrzenia się problematyce kulturowych możliwości integracji europejskiej w kontekście niepewnej przyszłości zjednoczonej Europy, w czasach, kiedy interesy poszczególnych państw tworzących wspólnotę są coraz bardziej odległe od siebie lub wręcz ze sobą sprzeczne. Praca ma duże walory dydaktyczne, pozwalające uwolnić się od potocznego, stereotypowego rozumienia populizmu.
Wojska etapowe to zapomniana dzisiaj formacja Polskich Sił Zbrojnych. W latach 1918-1920 osłaniały zaplecze frontu wojen Rzeczypospolitej z Ukraińską Republiką Ludową i Rosją bolszewicką. Niniejsza książka jest pierwszym opracowaniem poświęconym historii wojsk etapowych w Galicji, na Wołyniu i Ukrainie; krótka monografia tegoż autora o wojskach etapowych na Litwie i Białorusi ukazała się w Krakowie w 2011 r.