Bony na Walentynki

Znak Książki YA - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Miłość z TikToka, Ebook | Magdalena Pioruńska

    Bazyl nie jest najsympatyczniejszą osobą w szkole. Zawsze mówi to, co myśli, bywa oschły, nie zależy mu też na tym, aby ktoś go lubił czy się w nim zakochał. Należy jednak do najpopularniejszej licealnej grupy, która rządzi na TikToku i stwarza pozory idealnego życia.Maks gardzi ich sławą. Zwłaszcza, że jego myśli zaprząta teraz młody polonista. To jemu chce zaimponować. Nie może więc odmówić, gdy dostaje do napisania pracę na temat social mediów. Na swoje nieszczęście musi z...

    Promocja
    okładka Stany Zjednoczone Miłości, Ebook | Shaun David Hutchinson

    Wystarczy jeden alarm bombowy i dwaj synowie politycznych rywali trafiają do tego samego schronu. To spotkanie wyborcze skończy się albo katastrofą, albo czymś nieoczekiwanie wspaniałym.Dre jest przyzwyczajony do sławy… no dobrze, rozpoznawalności. Kręci filmiki, przebiera ludzi za kosmitów, a na konwentach ustawiają się do niego kolejki fanów! Głośny, fantazyjnie ubrany, a przede wszystkim wyoutowany i z tego dumny – zwraca uwagę i budzi emocje. Emocje, które mogą odebrać je...

    Promocja
    okładka Najlepsze przed nami, Ebook | Zuza Kordel

    Miłość przychodzi niespodziewanieAniela ma 21 lat, cięty język i ukochaną czerwoną mazdę, którą może uciec, dokąd tylko zechce. I gdy kolejna oschła rozmowa w domu sprawia, że wreszcie coś w niej pęka, dziewczyna nie zastanawia się dwa razy. Wyjeżdża do babci do Warszawy i zaczyna życie na nowo, sama. Ale najpierw, by jak najszybciej stanąć na nogi, robi to, co zawsze wychodziło jej najlepiej. Bierze udział w wyścigach samochodowych. Nielegalnych. I pakuje się w niezłe tarapa...

Znak Książki YA - książki, ebooki i audiobooki

Wydawnictwo Znak, a raczej Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" to jedno z najstarszych i największych polskich wydawnictw. Oficyna została założona w 1959 roku w Krakowie - obecnie publikuje ponad 500 tytułów rocznie w ramach kilku marek, w tym Znak Horyzont, Znak Literanova, Znak Emotikon czy Wydawnictwa Otwarte. Grupa wydawnicza Znak jest także wydawcą miesięcznika Znak, jednego z najstarszych tego typu czasopism w Polsce - jego pierwszy numer ukazał się w 1946 roku. Znak jest również współorganizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, w tym corocznych Dni Tischnerowskich. W oficynie tej ukazują się zarówno książki związane z filozofią i religią, jak i bestsellerowe powieści, eseje, tomiki poezji, dzieła non-fiction, historyczne czy literatura dziecięca. Do najpopularniejszych autorów Znaku z pewnością należą więc ks. Józef Tischner, ks. Adam Boniecki, Szymon Hołownia, Leszek Kołakowski, Adam Szustak, Umberto Eco, Ryszard Kapuściński, Mario Vargas Llosa, Eric-Emmanuel Schmitt, Zadie Smith, Wisława Szymborska, Virginia Woolf czy Adam Zagajewski. Ebooki tych autorów w formatach epub, mobi lub pdf bez trudu znajdziecie na Woblink!

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powstał w Krakowie w roku 1959 z inicjatywy osób związanych z miesięcznikiem "Znak" oraz "Tygodnikiem Powszechnym". Jednym z ich celów było umożliwienie polskim czytelniczkom i czytelnikom zapoznania się z niepublikowanymi wcześniej w Polsce dziełami - zwłaszcza przekładami współczesnych teologów i filozofów. Pierwszym dyrektorem i jednym z głównych inicjatorów powstania Instytutu był Jacek Woźniakowski. Początkowo siedziba Znaku mieściła się w pokoju przy ulicy Wiślnej 12 w Krakowie, tuż nad redakcją "Tygodnika Powszechnego". W redakcji zasiadali wtedy między innymi Stanisław Stomma, Hanna Malewska, ks. Józef Tischner i Jerzy Turowicz. W okresie PRLu znakiem rozpoznawczym wydawnictwa były dzieła z gatunku literatury katolickiej i filozoficznej. Stosunkowo rzadko ukazywały się wtedy jego nakładem proza, poezja czy eseje. Cenzura skutecznie utrudniała pracę i rozwój wydawnictwa, jednak czytelnicy chętnie sięgali po książki wydane przez Znak. Na dzieła autorstwa Antoniego Gołubiewa, Karola Wojtyły, Władysława Bartoszewskiego, Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Gustawa Herlinga Grudzińskiego i innych twórców prowadzono zapisy. W latach 80. w Znaku zaczęły ukazywać się także tytuły z dziedziny historii, politologii, komentarze polityczne czy pamiętniki. Szybki rozwój wydawnictwa miał miejsce po 1989 roku - mniej więcej od połowy lat 90. w ofercie wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują polska i zagraniczna proza oraz poezja, książki akademickie, literatura faktu, a także literatura dziecięca. Norman Davies, Józef Czapski, J. M. Coetzee, Samuel Beckett czy Wisława Szymborska to tylko kilka z wielu ważnych nazwisk, których dzieła ukazują się nakładem tej oficyny.

Rozwój wydawnictwa Znak

Jeszcze w 1992 roku Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powołał Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak - jej pierwszym prezesem został Stefan Wilkanowicz, a do celów działalności należy praca na rzecz dobrych stosunków międzywyznaniowych, globalna edukacja oraz relacje z krajami-sąsiadami Polski. W 2009 roku powstała także Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się. W 2006 roku oficyna wydawnicza Znak powołała do życia Wydawnictwo Otwarte, publikujące literaturę popularną. Cztery lata później powstał Woblink, gdzie znajdziecie wiele fantastycznych książek papierowych, audiobooków i ebooków (epub, mobi, pdf). W 2010 roku na rynku pojawiły się trzy osobne marki: Znak, Znak Literanova oraz Znak Emotikon - to ostatnie skupia się przede wszystkim na literaturze dziecięcej oraz młodzieżowej. Cztery lata później na rynku pojawił się został także Znak Horyzont.

Autorzy i autorki domu wydawniczego Znak

Wydawnictwo Znak publikowało i publikuje wiele ważnych dzieł z różnych gatunków literackich, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Liczbę publikowanych książek szacuje się na 500 tytułów rocznie. Wśród ważnych twórców literatury pięknej, esejów i poezji, których dzieła ukazują się nakładem Znak Kraków z pewnością wymienić należy Samuela Becketta, Sylwię Chutnik, T. S. Eliota, Marka Krajewskiego, Eduardo Mendozę, Adama Zagajewskiego, J. M. Coetzee czy Yanna Martela. Wśród książek historycznych wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują dzieła Normana Daviesa, Rogera Moorhouse'a, Antony'ego Beevora, Diane Ducret, Frances Gies i Josepha Gies, Kamila Janickiego oraz Anny Herbich. Z kolei wśród autorów ebooków non-fiction nie sposób nie wymienić Timothy'ego Gartona Asha, Francisa Fukuyamy, Piotra Sztompki, George'a Sorosa, Małgorzaty Szejnert, Wojciecha Jagielskiego lub Katarzyny Kubisiowskiej. Wyróżnikiem marki Znak są nadal tytuły należące do literatury filozoficznej i religijnej. Tutaj z pewnością wspomnieć należy o ks. Józefie Tischnerze, ks. Adamie Bonieckim, Josephie Ratzingerze (późniejszy papież Benedykt XVI), Barbarze Skardze, Władysławie Stróżewskim, Charlesie Taylorze, Karolu Tarnowskim, prymasie Stefanie Wyszyńskim, Szymonie Hołowni czy Jorge Mario Bergoglio (papież Franciszek). W ofercie wydawnictwa Znak z łatwością znajdą dla siebie coś także młodsi czytelniczy - dzieła Roalda Dahla, René Goscinnego, Teda Hughesa, Andrzeja Maleszki czy Michała Rusinka ukazują się w Polsce właśnie dzięki tej oficynie.

Książki Wydawnictwa Znak

Na Woblink znajdziecie całą masę książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf), które ukazały się nakładem Znaku. Najsłynniejsze książki wydawnictwa to chyba tytuły należące do noblistów - irlandzkiego poety Seamusa Heaney'a, Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej. Polecamy zwłaszcza zbiór "Wiersze wszystkie" tej ostatniej poetki. Warto sięgnąć także po ebooki innych laureatów Nagrody Nobla - Mario Vargasa Llosy ("Miasto i psy", "Marzenie Celta", "Dyskretny bohater") lub J. M. Coetzeego ("Żywoty zwierząt"). Wydawnictwo Znak wydaje wiele nowości z różnych gatunków. Wystarczy spojrzeć na kilka tytułów, by przekonać się, jak różnorodną literaturę znajdziecie na półkach oficyny wydawniczej Znak. "Galicja" Normana Daviesa, "Kiedy weszłam w twoje życie" Jojo Moyes, seria kryminałów autorstwa Maryli Szymiczkowej (a właściwie Jacka Denhela i Piotra Tarczyńskiego), "Ostra" Marka Krajewskiego, "Zima w Przytulnej" Katarzyny Michalak, "Szczęście" Daniele Steel, "O tyranii" Timothy'ego Snaydera czy "Inne tonacje ciszy" Remigiusza Mroza. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - a wszystkie te tytuły czekają na Was niecierpliwie na Woblink także jako ebooki i audiobooki!

Co znajdziesz w kategorii: Książki YA

Pojęcie literatury young adult pojawiło się w Stanach Zjednoczonych już w latach 70. XX wieku - to gatunek książek, głównie powieści, przeznaczonych dla nastolatków wchodzących w wiek dojrzewania i dorosłość (ok. 12-19 lat). Young adult jest więc gatunkiem literackim stanowiącym swoisty pomost pomiędzy literaturą dziecięcą a tą przeznaczoną dla dorosłych. Ostatnio przeżywa on swój ponowny rozkwit, zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku.

Co należy do kategorii książek young adult?

Najlepsze książki young adult poruszają cały szereg tematów - od pierwszych miłości i rozstań, przez problemy rodzinne czy spory z rówieśnikami, po kształtowanie zdrowych relacji i odkrywanie własnej seksualności oraz tożsamości. Wątki te poruszane są chociażby w bestsellerowym “Heartstopperze”, komiksie autorstwa Alice Osman, który doczekał się także popularnej ekranizacji jako serial na platformie Netflix. To ciepła historia uczucia rodzącego się pomiędzy dwoma pochodzącymi pozornie z dwóch całkowicie różnych światów chłopakami - wyoutowanego i wycofanego Charliego oraz uważanego za szkolnego macho Nicka, jeszcze niedawno po uszy zakochanego w koleżance. “Heartstopper” to nie tylko historia o pierwszej miłości - dzieło Osman opowiada także o odkrywaniu własnej tożsamości seksualnej, porusza także tak trudne tematy jak przemoc rówieśnicza czy zaburzenia odżywiania. Ten komiks pokochały tysiące nastolatków na całym świecie - sami sprawdźcie, dlaczego! “Heartstopper” czeka na Was niecierpliwie na Woblink. Co ważne, zarówno po niego, jak i inne dzieła young adult sięgają zresztą chętnie także starsi czytelnicy. Dzieje się tak między innymi dlatego, że to bardzo szeroka kategoria książek. Young adult obejmuje zarówno fantastykę czy thrillery, jak i powieści obyczajowe lub romanse. Każdy znajdzie coś tutaj dla siebie - nawet jeśli Wasz pesel twierdzi, że nie jesteście już nastolatkami. Powieści young adult polecane są także rodzicom dorastających pociech - dzięki nim mogą lepiej zrozumieć problemy i kwestie, z jakimi mierzą się ich dzieci.

Czym się różni literatura young adult od new adult?

W obliczu powracającej popularności gatunku young adult pojawiają się liczne wątpliwości, w tym często zadawane pytanie: jaka jest różnica pomiędzy literaturą young adult a new adult? New adult to termin, który pojawił się znacznie później niż young adult, około roku 2009, jest w związku z tym jednym z najmłodszych gatunków literackich. Wyłonił się on jako odpowiedź na potrzebę wyodrębnienia z YA pewnej grupy dzieł przeznaczonych dla nieco starszych czytelników, o bardziej dorosłym wydźwięku. Znaczące różnice pojawiają się w obszarze głównych bohaterek i bohaterów obydwu tych gatunków literatury młodzieżowej. O ile w wypadku literatury young adult są oni głównie nastolatkami (jak chociażby w pełnej humoru i ciepła powieści “Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” Agnieszki Brodzik), o tyle w książkach new adult czytamy o perypetiach osób mniej więcej w wieku od 18 do 25, czasami 30 lat. Tym samym obydwa te gatunki skupiają się na nieco innych kwestiach, ważnych dla ich bohaterów - new adult często opowiada o studiach czy pracy. Na przykład “He’s kinda hot” Julii Kubickiej rozgrywa się w środowisku osób studiujących na Uniwersytecie Kalifornijskim, a “Beach Read” Emily Henry to historia relacji pomiędzy popularną autorką romansów a poważnym, znanym literatem. Dzięki takiej różnorodności literatura młodzieżowa oferuje ciekawe książki dla każdego, kto znajduje się w momencie życiowym pełnym wyborów lub niepewności. Szeroki wybór najlepszych powieści young adult znajdziecie na Woblink w formatach książek papierowych, ebooków (epub, mobi, pdf) oraz audiobooków.

Najciekawsze serie i powieści young adult

Chociaż książki z gatunku young adult są z reguły skierowane do młodszych czytelników, często podejmują trudne i ważne tematy. Akcja jednej z klasycznych już sag YA, “Igrzyska śmierciSuzanne Collins, rozgrywa się w dystopijnym, pełnym przemocy świecie, w którym na przekór wszystkiemu nadal budzą się uczucia, rozwijają relacje romantyczne oraz przyjacielskie. Jeśli preferujecie historie fantastyczne, polecamy sięgnąć po dylogię “Villains” Christine Lynn Herman i Amandy Foody. “Wszyscy jesteśmy łotrami” oraz “Wszystkie nasze klęski” sięga po wątki znane z “Igrzysk śmierci” - po długich 20 latach nadchodzi czas Turnieju, a kolejne pokolenia rodzin z Ilvernath muszą wyznaczyć reprezentujących ich Mistrzów. Grają o wysoką stawkę - wyłączną kontrolę nad tajnym źródłem magicznej energii. Historia Turnieju jest jednak pisana krwią jego uczestników.

Jeśli szukacie czegoś o lżejszej tematyce, polecamy niezwykle popularną w ostatnim czasie serię “Rodzina Monet” Weroniki Marczak. Jej główna bohaterka, 15-letnia Hailie Monet, z dnia na dzień traci rodzinę i... ją odnajduje. W wypadku samochodowym ginie jej ukochana mama i babcia - dziewczyna dowiaduje się jednak zaraz o tym, że ma pięciu starszych braci, o których istnieniu wcześniej nie miała pojęcia. Miłośnikom historii o miłości od pierwszego wejrzenia polecamy “Serce w chmurach”, powieść Jennifer E. Smith, niedawno zekranizowaną na platformie Netflix. Pozornie najgorszy dzień w życiu 17-letniej Amerykanki Hadley Sullivan niespodziewanie zmienia się w być może najlepszy, gdy w zatłoczonej poczekalni lotniska w Nowym Jorku spotyka Oliviera, Anglika, który ma rezerwację na ten sam nocny samolot do Londynu, w dodatku zaraz obok miejsca Hadley. Tą i wiele innych książek young adult znajdziecie na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi oraz pdf!