Znak Książki LGBT dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Stany Zjednoczone Miłości, Ebook | Shaun David Hutchinson

    Wystarczy jeden alarm bombowy i dwaj synowie politycznych rywali trafiają do tego samego schronu. To spotkanie wyborcze skończy się albo katastrofą, albo czymś nieoczekiwanie wspaniałym.Dre jest przyzwyczajony do sławy… no dobrze, rozpoznawalności. Kręci filmiki, przebiera ludzi za kosmitów, a na konwentach ustawiają się do niego kolejki fanów! Głośny, fantazyjnie ubrany, a przede wszystkim wyoutowany i z tego dumny – zwraca uwagę i budzi emocje. Emocje, które mogą odebrać je...

    Promocja
    okładka A miało być jak w bajce, Ebook | Lukens F.T.

    Jestem Arek i właśnie – zupełnie wbrew swojej woli – zostałem królem.(Wiecie, jak to jest: pewnego dnia na waszym progu zjawia się lekko podchmielony czarodziej, macha wam przed nosem podejrzaną przepowiednią i wysyła was na epicki quest, w trakcie którego musicie wyciągnąć z kamienia tępy miecz, zebrać drużynę i ocalić królestwo. Slay, nie?)Trochę słabo, bo zamiast zasiadać na tronie, wolałbym zaprosić na randkę mojego najlepszego przyjaciela Matta. Ale przecież nie mogę teg...

Znak Książki LGBT dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Wydawnictwo Znak, a raczej Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" to jedno z najstarszych i największych polskich wydawnictw. Oficyna została założona w 1959 roku w Krakowie - obecnie publikuje ponad 500 tytułów rocznie w ramach kilku marek, w tym Znak Horyzont, Znak Literanova, Znak Emotikon czy Wydawnictwa Otwarte. Grupa wydawnicza Znak jest także wydawcą miesięcznika Znak, jednego z najstarszych tego typu czasopism w Polsce - jego pierwszy numer ukazał się w 1946 roku. Znak jest również współorganizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, w tym corocznych Dni Tischnerowskich. W oficynie tej ukazują się zarówno książki związane z filozofią i religią, jak i bestsellerowe powieści, eseje, tomiki poezji, dzieła non-fiction, historyczne czy literatura dziecięca. Do najpopularniejszych autorów Znaku z pewnością należą więc ks. Józef Tischner, ks. Adam Boniecki, Szymon Hołownia, Leszek Kołakowski, Adam Szustak, Umberto Eco, Ryszard Kapuściński, Mario Vargas Llosa, Eric-Emmanuel Schmitt, Zadie Smith, Wisława Szymborska, Virginia Woolf czy Adam Zagajewski. Ebooki tych autorów w formatach epub, mobi lub pdf bez trudu znajdziecie na Woblink!

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powstał w Krakowie w roku 1959 z inicjatywy osób związanych z miesięcznikiem "Znak" oraz "Tygodnikiem Powszechnym". Jednym z ich celów było umożliwienie polskim czytelniczkom i czytelnikom zapoznania się z niepublikowanymi wcześniej w Polsce dziełami - zwłaszcza przekładami współczesnych teologów i filozofów. Pierwszym dyrektorem i jednym z głównych inicjatorów powstania Instytutu był Jacek Woźniakowski. Początkowo siedziba Znaku mieściła się w pokoju przy ulicy Wiślnej 12 w Krakowie, tuż nad redakcją "Tygodnika Powszechnego". W redakcji zasiadali wtedy między innymi Stanisław Stomma, Hanna Malewska, ks. Józef Tischner i Jerzy Turowicz. W okresie PRLu znakiem rozpoznawczym wydawnictwa były dzieła z gatunku literatury katolickiej i filozoficznej. Stosunkowo rzadko ukazywały się wtedy jego nakładem proza, poezja czy eseje. Cenzura skutecznie utrudniała pracę i rozwój wydawnictwa, jednak czytelnicy chętnie sięgali po książki wydane przez Znak. Na dzieła autorstwa Antoniego Gołubiewa, Karola Wojtyły, Władysława Bartoszewskiego, Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Gustawa Herlinga Grudzińskiego i innych twórców prowadzono zapisy. W latach 80. w Znaku zaczęły ukazywać się także tytuły z dziedziny historii, politologii, komentarze polityczne czy pamiętniki. Szybki rozwój wydawnictwa miał miejsce po 1989 roku - mniej więcej od połowy lat 90. w ofercie wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują polska i zagraniczna proza oraz poezja, książki akademickie, literatura faktu, a także literatura dziecięca. Norman Davies, Józef Czapski, J. M. Coetzee, Samuel Beckett czy Wisława Szymborska to tylko kilka z wielu ważnych nazwisk, których dzieła ukazują się nakładem tej oficyny.

Rozwój wydawnictwa Znak

Jeszcze w 1992 roku Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powołał Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak - jej pierwszym prezesem został Stefan Wilkanowicz, a do celów działalności należy praca na rzecz dobrych stosunków międzywyznaniowych, globalna edukacja oraz relacje z krajami-sąsiadami Polski. W 2009 roku powstała także Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się. W 2006 roku oficyna wydawnicza Znak powołała do życia Wydawnictwo Otwarte, publikujące literaturę popularną. Cztery lata później powstał Woblink, gdzie znajdziecie wiele fantastycznych książek papierowych, audiobooków i ebooków (epub, mobi, pdf). W 2010 roku na rynku pojawiły się trzy osobne marki: Znak, Znak Literanova oraz Znak Emotikon - to ostatnie skupia się przede wszystkim na literaturze dziecięcej oraz młodzieżowej. Cztery lata później na rynku pojawił się został także Znak Horyzont.

Autorzy i autorki domu wydawniczego Znak

Wydawnictwo Znak publikowało i publikuje wiele ważnych dzieł z różnych gatunków literackich, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Liczbę publikowanych książek szacuje się na 500 tytułów rocznie. Wśród ważnych twórców literatury pięknej, esejów i poezji, których dzieła ukazują się nakładem Znak Kraków z pewnością wymienić należy Samuela Becketta, Sylwię Chutnik, T. S. Eliota, Marka Krajewskiego, Eduardo Mendozę, Adama Zagajewskiego, J. M. Coetzee czy Yanna Martela. Wśród książek historycznych wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują dzieła Normana Daviesa, Rogera Moorhouse'a, Antony'ego Beevora, Diane Ducret, Frances Gies i Josepha Gies, Kamila Janickiego oraz Anny Herbich. Z kolei wśród autorów ebooków non-fiction nie sposób nie wymienić Timothy'ego Gartona Asha, Francisa Fukuyamy, Piotra Sztompki, George'a Sorosa, Małgorzaty Szejnert, Wojciecha Jagielskiego lub Katarzyny Kubisiowskiej. Wyróżnikiem marki Znak są nadal tytuły należące do literatury filozoficznej i religijnej. Tutaj z pewnością wspomnieć należy o ks. Józefie Tischnerze, ks. Adamie Bonieckim, Josephie Ratzingerze (późniejszy papież Benedykt XVI), Barbarze Skardze, Władysławie Stróżewskim, Charlesie Taylorze, Karolu Tarnowskim, prymasie Stefanie Wyszyńskim, Szymonie Hołowni czy Jorge Mario Bergoglio (papież Franciszek). W ofercie wydawnictwa Znak z łatwością znajdą dla siebie coś także młodsi czytelniczy - dzieła Roalda Dahla, René Goscinnego, Teda Hughesa, Andrzeja Maleszki czy Michała Rusinka ukazują się w Polsce właśnie dzięki tej oficynie.

Książki Wydawnictwa Znak

Na Woblink znajdziecie całą masę książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf), które ukazały się nakładem Znaku. Najsłynniejsze książki wydawnictwa to chyba tytuły należące do noblistów - irlandzkiego poety Seamusa Heaney'a, Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej. Polecamy zwłaszcza zbiór "Wiersze wszystkie" tej ostatniej poetki. Warto sięgnąć także po ebooki innych laureatów Nagrody Nobla - Mario Vargasa Llosy ("Miasto i psy", "Marzenie Celta", "Dyskretny bohater") lub J. M. Coetzeego ("Żywoty zwierząt"). Wydawnictwo Znak wydaje wiele nowości z różnych gatunków. Wystarczy spojrzeć na kilka tytułów, by przekonać się, jak różnorodną literaturę znajdziecie na półkach oficyny wydawniczej Znak. "Galicja" Normana Daviesa, "Kiedy weszłam w twoje życie" Jojo Moyes, seria kryminałów autorstwa Maryli Szymiczkowej (a właściwie Jacka Denhela i Piotra Tarczyńskiego), "Ostra" Marka Krajewskiego, "Zima w Przytulnej" Katarzyny Michalak, "Szczęście" Daniele Steel, "O tyranii" Timothy'ego Snaydera czy "Inne tonacje ciszy" Remigiusza Mroza. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - a wszystkie te tytuły czekają na Was niecierpliwie na Woblink także jako ebooki i audiobooki!

Co znajdziesz w kategorii: Książki LGBT dla młodzieży

Odkrywanie i celebrowanie różnorodności to jedne z głównych zadań, jakie stawia przed sobą literatura poruszająca tematy związane ze społecznością LGBTQIA+. Dzięki nim możliwe jest także edukowanie na temat równości i zwiększanie świadomości na temat różnych orientacji oraz tożsamości seksualnych. Niektóre z książek o LGBT opierają się na prawdziwych wydarzeniach i historiach, inne stworzone zostały w całości w wyobraźni twórców - jak na przykład “Angst with a Happy Ending” Weroniki Łodygi. Nie tylko na świecie, ale i w Polsce pojawia się każdego roku coraz więcej ebooków z reprezentacją osób LGBTQiA+, jak również dzieł tworzonych przez ludzi z tej społeczności. Ta tematyka jest szczególnie ważna w literaturze młodzieżowej.

Książki LGBTQ+ dla młodzieży, które warto przeczytać

Bohaterowie książek LGBT skierowanych do młodzieży często są nastolatkami lub stoją u progu dorosłości, próbując odkryć swoje prawdziwe “ja”. Pierwsze miłości i prawdziwe przyjaźnie, nierzadko przeplatane rozczarowaniami, a nawet złamanymi sercami czy poczuciem odrzucenia - to częste motywy, które odnajdziemy w ebookach LGBTQiA+ dla młodszych czytelników. Jednym z bestsellerów w tej kategorii jest komiks “Heartstopper” Alice Oseman, który doczekał się równie popularnej adaptacji na platformie Netflix. W tej ciepłej i pełnej uroku serii nie brakuje trudnych tematów, takich jak przemoc rówieśnicza, trudy odkrywania własnej tożsamości czy zaburzenia odżywiania. Historia szkolnego macho Nicka i wyoutowanego, nieśmiałego Charliego oraz ich przyjaciół chwyciła za serce tysiące osób na całym świecie. Na Woblink znajdziecie także inne dzieła Alice Oseman należące do kategorii książek o tematyce LGBTQiA+ dla młodzieży, w tym powieści “Loveless”, “Solitaire” czy “I Was Born for This”.

Bestsellerową powieścią dla nieco starszych czytelników jest także “Red, White & Royal Blue” Casey McQuiston, podobnie jak “Heartstopper” przeniesione na ekran, tym razem w formie filmu pełnometrażowego. Historia ta opiera się na popularnym w literaturze młodzieżowej motywie enemies to lovers, jednak historia pozornie niemożliwej miłości księcia Wielkiej Brytanii Henry’ego oraz syna prezydentki USA Alexa niesie ze sobą znacznie głębszy przekaz o akceptacji, odkrywaniu siebie oraz walce o własne szczęście. Na Woblink czekają na Was także inne ebooki o tematyce LGBTQiA+ dla młodzieży autorstwa Casey McQuiston, w tym “The Last Stop” czy “I Kissed Sara Wheeler”, dostępne w formatach epub, mobi oraz pdf.

Najciekawsze młodzieżowe książki z reprezentacją osób LGBT

Literatura piękna i obyczajowa stanowi obszar, w ramach którego często poruszane są kwestie odnajdywania siebie, rozpoznawania swoich najgłębszych pragnień i potrzeb czy trudności na drodze do prawdziwego szczęścia. Ebooki napisane przez osoby ze społeczności LGBTQiA+, a także powieści, których bohaterowie należą do tej grupy skutecznie pomagają młodym ludziom nie tylko dając wytchnienie od trudów codzienności, ale także nadzieję na odnalezienie własnej drogi i odpowiedzi na dręczące ich pytania. Nierzadko czytelnicy sami doświadczają odrzucenia lub niezrozumienia ze strony swojego otoczenia - z łatwością odnajdą się wtedy w świecie przedstawionym w niektórych książkach LGBTQiA+ dla młodzieży. Poruszają one bowiem często uniwersalne kwestie - jak na przykład trudności w pogodzeniu się ze śmiercią bardzo bliskiej osoby.

Z takim bólem mierzy się niebinarny Liam, którego ukochany brat Ethan zginął w wypadku samochodowym. Historię tę znajdziecie w powieści “Duchy, których nie chcemy zapomnieć” Mason Deaver. Niebinarność jest także ważnym elementem wcześniejszej książki tej osoby, “Wszystkiego, co najlepsze”, którą znajdziecie na Woblink jako ebook. Jedną z głośnych autorek tego typu dzieł w ostatnich latach stała się Kacen Callender, popularna twórczyni książek z gatunku young adult, które dostępne są na Woblink jako ebooki. Jej “Felix Ever After. Na zawsze Felix”, inspirująca trans-powieść opowiadająca o problemach, z jakimi mierzą się osoby po tranzycji, ale także pełna emocji historia o poszukiwaniu miłości stała się międzynarodowym bestsellerem. Z kolei “Lark i Kasim. Czas na rewolucję” opowiada historię osoby czarnoskórej, niebinarnej, queerowej i neuroróżnorodnej (Lark znajduje się w spektrum autyzmu), która stara się odnaleźć swoje miejsce w świecie i drogę do realizacji marzeń.

Głośnym echem odbiła się także inna publikacja o tematyce LGBTQiA+ dla młodzieży, “Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole” Sonory Reyes. Jedna z niewielu meksykańskich nastolatek w nowej, majętnej katolickiej szkole, Yamilet Flores, skrzętnie ukrywa przed wszystkimi, że jest lesbijką. Ma inne priorytety - chce uchronić brata od kłopotów, sprawić, że mama będzie z niej dumna, a nade wszystko nie zakochiwać się po tym, jak jej uczucia odrzuciła najlepsza przyjaciółka. Yami mocno postanawia, że nikt, nawet perfekcyjna Bo, jedyna otwarcie queerowa osoba w szkole, nie zmieni jej planów. Jedyne, co musi zrobić, to postępować na co dzień dokładnie tak, jak zrobiłaby to heteroseksualna dziewczyna.

Wszystkie odcienie życia osób ze społeczności LGBTQiA+ znajdziecie w książkach dla młodzieży, które czekają na Was na Woblink jako ebooki, audiobooki, lub książki papierowe.