Bony podarunkowe na Święta

Znak Urban fantasy - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka One For My Enemy, Ebook | Olivie Blake

    Dwanaście lat pokoju, dwa zwaśnione wiedźmie rody i kradzież, za którą Masza Antonowa nie może nie ukarać winowajcy. Nawet jeśli złodziejem okazał się Dimitrij, jej pierwsza wielka miłość. Postąpić inaczej oznaczałoby zawieść matkę, a na to Masza, idealna spadkobierczyni, nigdy sobie nie pozwoli. Wszystko po to, by jej najmłodsza siostra Sasza mogła być, kim chce.Sasza wplątuje się jednak w niebezpieczny romans, serce Maszy nie jest tak nieczułe, jak jej się wydawało, zaś prz...

Znak Urban fantasy - książki, ebooki i audiobooki

Wydawnictwo Znak, a raczej Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" to jedno z najstarszych i największych polskich wydawnictw. Oficyna została założona w 1959 roku w Krakowie - obecnie publikuje ponad 500 tytułów rocznie w ramach kilku marek, w tym Znak Horyzont, Znak Literanova, Znak Emotikon czy Wydawnictwa Otwarte. Grupa wydawnicza Znak jest także wydawcą miesięcznika Znak, jednego z najstarszych tego typu czasopism w Polsce - jego pierwszy numer ukazał się w 1946 roku. Znak jest również współorganizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, w tym corocznych Dni Tischnerowskich. W oficynie tej ukazują się zarówno książki związane z filozofią i religią, jak i bestsellerowe powieści, eseje, tomiki poezji, dzieła non-fiction, historyczne czy literatura dziecięca. Do najpopularniejszych autorów Znaku z pewnością należą więc ks. Józef Tischner, ks. Adam Boniecki, Szymon Hołownia, Leszek Kołakowski, Adam Szustak, Umberto Eco, Ryszard Kapuściński, Mario Vargas Llosa, Eric-Emmanuel Schmitt, Zadie Smith, Wisława Szymborska, Virginia Woolf czy Adam Zagajewski. Ebooki tych autorów w formatach epub, mobi lub pdf bez trudu znajdziecie na Woblink!

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powstał w Krakowie w roku 1959 z inicjatywy osób związanych z miesięcznikiem "Znak" oraz "Tygodnikiem Powszechnym". Jednym z ich celów było umożliwienie polskim czytelniczkom i czytelnikom zapoznania się z niepublikowanymi wcześniej w Polsce dziełami - zwłaszcza przekładami współczesnych teologów i filozofów. Pierwszym dyrektorem i jednym z głównych inicjatorów powstania Instytutu był Jacek Woźniakowski. Początkowo siedziba Znaku mieściła się w pokoju przy ulicy Wiślnej 12 w Krakowie, tuż nad redakcją "Tygodnika Powszechnego". W redakcji zasiadali wtedy między innymi Stanisław Stomma, Hanna Malewska, ks. Józef Tischner i Jerzy Turowicz. W okresie PRLu znakiem rozpoznawczym wydawnictwa były dzieła z gatunku literatury katolickiej i filozoficznej. Stosunkowo rzadko ukazywały się wtedy jego nakładem proza, poezja czy eseje. Cenzura skutecznie utrudniała pracę i rozwój wydawnictwa, jednak czytelnicy chętnie sięgali po książki wydane przez Znak. Na dzieła autorstwa Antoniego Gołubiewa, Karola Wojtyły, Władysława Bartoszewskiego, Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Gustawa Herlinga Grudzińskiego i innych twórców prowadzono zapisy. W latach 80. w Znaku zaczęły ukazywać się także tytuły z dziedziny historii, politologii, komentarze polityczne czy pamiętniki. Szybki rozwój wydawnictwa miał miejsce po 1989 roku - mniej więcej od połowy lat 90. w ofercie wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują polska i zagraniczna proza oraz poezja, książki akademickie, literatura faktu, a także literatura dziecięca. Norman Davies, Józef Czapski, J. M. Coetzee, Samuel Beckett czy Wisława Szymborska to tylko kilka z wielu ważnych nazwisk, których dzieła ukazują się nakładem tej oficyny.

Rozwój wydawnictwa Znak

Jeszcze w 1992 roku Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powołał Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak - jej pierwszym prezesem został Stefan Wilkanowicz, a do celów działalności należy praca na rzecz dobrych stosunków międzywyznaniowych, globalna edukacja oraz relacje z krajami-sąsiadami Polski. W 2009 roku powstała także Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się. W 2006 roku oficyna wydawnicza Znak powołała do życia Wydawnictwo Otwarte, publikujące literaturę popularną. Cztery lata później powstał Woblink, gdzie znajdziecie wiele fantastycznych książek papierowych, audiobooków i ebooków (epub, mobi, pdf). W 2010 roku na rynku pojawiły się trzy osobne marki: Znak, Znak Literanova oraz Znak Emotikon - to ostatnie skupia się przede wszystkim na literaturze dziecięcej oraz młodzieżowej. Cztery lata później na rynku pojawił się został także Znak Horyzont.

Autorzy i autorki domu wydawniczego Znak

Wydawnictwo Znak publikowało i publikuje wiele ważnych dzieł z różnych gatunków literackich, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Liczbę publikowanych książek szacuje się na 500 tytułów rocznie. Wśród ważnych twórców literatury pięknej, esejów i poezji, których dzieła ukazują się nakładem Znak Kraków z pewnością wymienić należy Samuela Becketta, Sylwię Chutnik, T. S. Eliota, Marka Krajewskiego, Eduardo Mendozę, Adama Zagajewskiego, J. M. Coetzee czy Yanna Martela. Wśród książek historycznych wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują dzieła Normana Daviesa, Rogera Moorhouse'a, Antony'ego Beevora, Diane Ducret, Frances Gies i Josepha Gies, Kamila Janickiego oraz Anny Herbich. Z kolei wśród autorów ebooków non-fiction nie sposób nie wymienić Timothy'ego Gartona Asha, Francisa Fukuyamy, Piotra Sztompki, George'a Sorosa, Małgorzaty Szejnert, Wojciecha Jagielskiego lub Katarzyny Kubisiowskiej. Wyróżnikiem marki Znak są nadal tytuły należące do literatury filozoficznej i religijnej. Tutaj z pewnością wspomnieć należy o ks. Józefie Tischnerze, ks. Adamie Bonieckim, Josephie Ratzingerze (późniejszy papież Benedykt XVI), Barbarze Skardze, Władysławie Stróżewskim, Charlesie Taylorze, Karolu Tarnowskim, prymasie Stefanie Wyszyńskim, Szymonie Hołowni czy Jorge Mario Bergoglio (papież Franciszek). W ofercie wydawnictwa Znak z łatwością znajdą dla siebie coś także młodsi czytelniczy - dzieła Roalda Dahla, René Goscinnego, Teda Hughesa, Andrzeja Maleszki czy Michała Rusinka ukazują się w Polsce właśnie dzięki tej oficynie.

Książki Wydawnictwa Znak

Na Woblink znajdziecie całą masę książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf), które ukazały się nakładem Znaku. Najsłynniejsze książki wydawnictwa to chyba tytuły należące do noblistów - irlandzkiego poety Seamusa Heaney'a, Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej. Polecamy zwłaszcza zbiór "Wiersze wszystkie" tej ostatniej poetki. Warto sięgnąć także po ebooki innych laureatów Nagrody Nobla - Mario Vargasa Llosy ("Miasto i psy", "Marzenie Celta", "Dyskretny bohater") lub J. M. Coetzeego ("Żywoty zwierząt"). Wydawnictwo Znak wydaje wiele nowości z różnych gatunków. Wystarczy spojrzeć na kilka tytułów, by przekonać się, jak różnorodną literaturę znajdziecie na półkach oficyny wydawniczej Znak. "Galicja" Normana Daviesa, "Kiedy weszłam w twoje życie" Jojo Moyes, seria kryminałów autorstwa Maryli Szymiczkowej (a właściwie Jacka Denhela i Piotra Tarczyńskiego), "Ostra" Marka Krajewskiego, "Zima w Przytulnej" Katarzyny Michalak, "Szczęście" Daniele Steel, "O tyranii" Timothy'ego Snaydera czy "Inne tonacje ciszy" Remigiusza Mroza. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - a wszystkie te tytuły czekają na Was niecierpliwie na Woblink także jako ebooki i audiobooki!

Co znajdziesz w kategorii: Urban fantasy

Co to znaczy urban fantasy?

Urban fantasy to podtyp fantasy, który zyskał niezwykłą popularność w ostatnich latach. Subgatunek urban fantasy rozwinął się w latach 80. XX wieku, a za jego prekursorkę uważa się Emmę Bull (“Wojna o dąb”), Johna Crowley’a (“Małe, duże”) oraz Charlesa de Linta. Wprowadzenie elementów realizmu magicznego i klasycznego fantasy, a więc przede wszystkim nadnaturalnych postaci oraz magii, do znanego nam świata współczesnego definiuje urban fantasy. Najczęściej motyw ten przejawia się poprzez pojawienie się w wielkim mieście elementów folkloru oraz wierzeń lokalnych. Tak dzieje się na przykład w “Kronikach Jakuba Wędrowycza”, w cyklu urban fantasy “Oblicza Wędrowycza” autorstwa Andrzeja Pilipiuka. To specyficzna parodia fantasy, w której wiejski egzorcysta, a przy tym geniusz, kłusownik, dowcipniś i miłośnik wszelkich procentowych trunków, co rusz napotyka na kolejne wyzwania i przygody. W związku z tym, że akcja tych powieści rozgrywa się przede wszystkim na wsi, czasami zalicza się ją do odłamu rural fantasy.

Znanym bohaterem cyklu urban fantasy jest także Harry Dresden, postać stworzona przez Jima Butchera. Dresden jest profesjonalnym magiem i detektywem, który działa we współczesnym Chicago. Wampiry, wilkołaki, demony i elfy to dla niego codzienność. Zarówno Dresden, jak i Wędrowycz czekają na Was na kartach dzieł urban fantasy, które znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki. Czy znacie Mercedes Thompson? To bohaterka takich książek jak  "Zew księżyca", "Więzy krwi", "Pocałunek żelaza", "Znak kości", "Zrodzony ze Srebra", "Piętno rzeki", "Żar mrozu", "Zamęt nocy". Jeśli ich nie czytaliście, koniecznie sięgnijcie po te powieści Patricii Briggs, która stworzyła tą wyjątkową postać uzdolnionej mechanik. Mercedes potrafi także przybrać postać kojota, ale o tym wiedzą tylko nieliczni - a i oni nie chcieliby spotkać Mercedes w ciemnym zaułku, gdy nocą miasto wypełniają potwory z koszmarów. Nie jest więc ogromnym zaskoczeniem, gdy okazuje się, że przystojny sąsiad Thompson jest wilkołakiem, a właściciel samochodu, który właśnie naprawia, wampirem. To właśnie w czasie pracy nad jego pojazdem mechanik wplątana zostaje w sam środek niebezpiecznej i pełnej przygód historii, która rozpoczyna się od informacji o uprowadzeniu córki pewnego charyzmatycznego elfa, Adama. Niespodziewane zwroty akcji, a także pełna napięcia i charakterystycznego humoru fabuła wypełnia karty tego popularnego cyklu urban fantasy, który czeka na Was na Woblink!

Wiele powieści z tego gatunku zawiera w sobie wątki z rodzaju romansu paranormalnego, uczucia rodzącego się pomiędzy “zwykłym” człowiekiem a nadnaturalną postacią. Tak dzieje się chociażby w popularnej serii “Dary anioła” Cassandry Clare. To seria książek fantasy dla młodzieży, której bohaterami są przede wszystkim wkraczający w dorosłość nastolatkowie. Główna bohaterka, Clary Fray, z pozoru dość zwyczajna amerykańska nastolatka, niespodziewanie wkracza w świat Nocnych Łowców, istot o nadnaturalnych zdolnościach zobowiązanych chronić nasz świat przed stworzeniami podróżującymi pomiędzy wymiarami. Clary wpada nie tylko w sam środek walki o przetrwanie, o której nie miała pojęcia, ale także w miłosny trójkąt, który mocno namiesza jej w głowie. Dowiedzcie się, jak potoczą się jej losy, sięgając po cykl “Dary anioła” - na Woblink znajdziecie go jako ebooki.

Urban fantasy w Polsce

Andrzej Pilipiuk jest autorem przygód nie tylko jednej z najpopularniejszych polskich postaci urban fantasy - Jakuba Wędrowycza - ale także innego znanego cyklu z tego gatunku, “Oka Jelenia”. Fabuła siedmiu powieści podąża śladami trzech postaci - Marka, polskiego nauczyciela informatyki, Staszka oraz Heli, którzy spotykają się w XVI-wiecznej Norwegii. Znaleźli się tam za sprawą kosmicznego kolekcjonera Skrata, który równocześnie ocalił ich przed śmiercią. Mają jedno zadanie - zdobyć tytułowe Oko Jelenia. Wśród czytelników popularną polską serią urban fantasy jest także heksalogia Dory Wilk autorstwa Anety Jadowskiej, którą rozpoczyna powieść “Złodziej dusz”. Oficjalnie jest policjantką, nieoficjalnie - wiedźmą, która dzieli swój czas między komisariat w Toruniu a Thorn, miasto w alternatywnej rzeczywistości. Robi wszystko, by utrzymać równowagę pomiędzy tymi światami, okazuje się to być jednak znacznie trudniejsze, niż się wydawało - a w dodatku w każdym z nich musi poprowadzić śledztwo…

Wśród popularnych polskich serii urban fantasy wskazać można także cykl “Kwiat paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Nie tylko cykle, ale również jednotomowe urban fantasy, takie jak humorystyczna “Wiedźma.com.pl” Ewy Białołęckiej czy “Szamanka od umarlaków” Martyny Raduchowskiej, podbijają serca kolejnych czytelników. Przenieście się do innej rzeczywistości z tymi fantastycznymi dziełami - czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki.