Seria Kwiat paproci

Cykl “Kwiat paproci” to powieści autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk. Opowiadane w nich historie czerpią wiele inspiracji ze słowiańskiego folkloru - znajdziemy tu wiele pradawnych obrzędów, historii i mitologii. Fabuła serii “Kwiat paproci” opiera się na świecie wykreowanym przez alternatywną historię Polski, w której Mieszko nie przyjął chrztu. Składają się na nią cztery tomy opowiadające podstawową historię - “Szeptucha”, “Noc Kupały”, “Żerca” oraz “Przesilenie” - a także dwa prequele głównej opowieści - “Jaga” i “Gniewa” - a także dodatkowe elementy, “Sekretnik Szeptuchy. Co każda słowianka wiedzieć powinna” i “Nowy Sekretnik Szeptuchy”. Słowiańskie legendy i baśnie splatają się tutaj ze światem realnym w spojrzeniu i historii głównej bohaterki, Gosławy Brzózki zwanej Gosią, która po ukończeniu studiów medycznych wybrała się na praktyki do wiejskiej znachorki. Pobyt u Szeptuchy niespodziewanie wywróci całe jej życie do góry nogami.

Katarzyna Berenika Miszczuk - nie tylko słowiańszczyzna

Katarzyna Berenika Miszczuk jest polską pisarką i scenarzystką, z wykształcenia lekarką, autorką kilkunastu powieści. Najpopularniejszą stworzoną przez nią serią literacką pozostaje historia Wiktorii Biankowskiej (“Ja, diablica”, “Ja, anielica”, “Ja, potępiona” i “Ja, ocalona”), a także cykl “Kwiat paproci”. Powieść “Wilczyca” autorstwa Miszczuk, wydana przez Wydawnictwo Egmont Polska, była nominowana do Nagrody Nautilus w 2009 roku. Książki Katarzyny Bereniki Miszczuk zawsze okraszone są dużą dawką humoru, a przy tym łączą w sobie elementy fantasy, science fiction, grozy, a nierzadko także kryminałów. Otwierająca serię “Kwiat paproci” “Szeptucha” otrzymała tytuł Najlepszej Powieści Roku 2016 w kategorii literatura fantasy portalu LubimyCzytać.pl, a w kolejnych latach to samo wyróżnienie otrzymały “Żerca” (2017), “Przesilenie” (2019) oraz “Jaga” (2020).

Powieści z cyklu “Kwiat paproci” - kolejność czytania

Główna historia, rozgrywająca się na kartach serii “Kwiat paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk zawiera się w czterech tomach - “Szeptucha”, “Noc Kupały”, “Żerca” oraz “Przesilenie”. To one opisane są poniżej w kolejności ich wydawania i czytania, a następnie przedstawione są dodatkowe tomy: prequele “Jaga” oraz “Gniewa” i sekretniki Szeptuchy. Wszystkie książki zostały wydane nakładem Wydawnictwa W.A.B.

“Szeptucha”

W pierwszym tomie serii “Kwiat paproci”, “Szeptucha”, poznajemy jego główną bohaterkę, Gosię. Kobieta żyje w alternatywnej Polsce - jest XXI wiek, ale krajem nadal rządzą Piastowie, a Mieszko I nie przyjął chrztu. Po ukończeniu studiów medycznych Gosia jedzie na wieś, by spędzić rok na praktyce u wiejskiej znachorki, szeptuchy, podstawowego elementu w polskim systemie zdrowotnym. Jako kobieta nowoczesna Gosia nie ma zbyt dobrych relacji z przyrodą - można w zasadzie powiedzieć, że bardzo się nie lubią. Kobieta wierzy jedynie w siłę antybiotyków, a kleszczy boi się panicznie. Kiedy przybywa na wieś jest też singielką - niedługo po przybyciu spotyka jednak jednego z najprzystojniejszych mężczyzn, jakich Gosia kiedykolwiek widziała, ucznia lokalnego wróża. Tylko czy on naprawdę nim jest? I co, jeśli słowiańscy bogowie uprą się, by w nich uwierzyła?

“Noc Kupały”

Gosława Brzózka zwana Gosią ma pewne wątpliwości co do zapewnień ukochanego Mieszka, że zupełnie nie pamięta już swojej dawnej żony. Zwłaszcza, gdy okazuje się, że Ote wcale nie jest martwa, jak zakładała Gosia, wręcz przeciwnie, ma się całkiem dobrze i bardzo się jej nie podoba, że młoda szeptucha i jej były tak się do siebie zbliżyli. Zazdrość wdziera się między kochanków jeszcze zanim naprawdę się do siebie zbliżą. W dodatku tysiącletnia Ote nie jest jedynym zmartwieniem Gosi. Podczas zbliżającej się Nocy Kupały powinna wypełnić swoje przeznaczenie jako szeptucha. Baba Jaga dała jej co prawda wszystkie możliwe ochronne zaklęcia i amulety, ale nie zmniejsza to złych przeczuć Gosi co do intencji słowiańskich bogów. Ciąg dalszy historii poznasz z drugiej części cyklu - “Nocy Kupały”.

“Żerca”

Gosi jakoś udało się przetrwać Noc Kupały, ale to wcale nie oznacza końca jej kłopotów. W trzecim tomie cyklu “Kwiat paproci”, “Żercy”, młoda szeptucha zaciąga u boga ognia Swarożyca dług, którego spłata zdecydowanie nie będzie łatwa. Jakby tego było mało, Mieszko zapadł się pod ziemię, a w wiosce pojawia się nowy, młody żerca, który chętnie zająłby jego miejsce u boku Gosi… W dodatku w okolicy krąży tajemniczy myśliwy, polujący na nadprzyrodzone istoty, a Sława, rusałka i przyjaciółka Gosi, jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Młoda szeptucha nie pozwoli tak sobą i nimi pomiatać!

“Przesilenie”

W ostatniej części serii “Kwiat paproci”, “Przesileniu”, Katarzyny Bereniki Miszczuk miłość miesza się z zazdrością, a do wszystkiego nie przestają mieszać się słowiańskie bóstwa i ich prastare obrzędy. Właśnie rozpoczynają się święta Dziadów i Szczodrych Godów, nadchodzi więc czas, by Gosia dotrzymała obietnicy danej bogowi ognia, Swarożycowi. Czy uda jej się sprostać zadaniu? I jak zachowa się wielka miłość Gosi, Mieszko, pomoże jej spełnić przysięgę, czy wręcz przeciwnie…?

“Jaga”

Pierwszy z dwóch prequeli serii “Kwiat paproci”, “Jaga”, Katarzyny Bereniki Miszczuk opowiada historię jednej z najbardziej lubianych bohaterek cyklu, na których nie skupia się aż tak fabuła głównej historii - Baby Jagi. Jak wyglądało jej życie zanim spotkała Gosię?

“Gniewa”

Drugi z prequeli serii “Kwiat paproci”, “Gniewa”, skupia się na dalszych losach Baby Jagi przed jej spotkaniem z Gosią Brzózką. Monotonny żywot szeptuchy kończy się, gdy kilka dni po Nocy Kupały znalezione zostają zwłoki kobiety, a ostatnią osobą, która widziała ją żywą, jest Jarogniewa. Niemalże natychmiast mieszkańcy Bielin podejrzewają szeptuchę przynajmniej o współudział w zbrodni. Sama Jaga ma swoje wątpliwości - klientka udała się po wizycie u niej na spotkanie z ukochanym, tyle że nikt nie wie, kim był tajemniczy mężczyzna. Czy śmierć kobiety miała związek z magiczną miksturą szeptuchy? Kim był i jaką rolę odegrał w całej historii sekretny kochanek? Zagadkę trzeba rozwikłać, bo inaczej Jarogniewie zupełnie upadnie interes, gdy we wszystko na poważnie wmiesza się policja.

“Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna”

Wśród dodatkowych tomów związanych z serią “Kwiat paproci” znajduje się “Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna”. Jest to tom pełen zabawnych psychotestów, przepisów na słowiańskie smakołyki i nalewki, a także porad i cytatów na każdy dzień roku, a także kolorowanek związanych z książkami Katarzyny Bereniki Miszczuk.

“Nowy sekretnik Szeptuchy”

Drugi z dodatkowych tomów serii “Kwiat paproci” to bogato zdobiony kalendarz, wyposażony w niepublikowane wcześniej teksty Katarzyny Bereniki Miszczuk, słowiański horoskop, testy, porady związane ze zbieraniem ziół, a także gotowe do pokolorowania ilustracje do fragmentów powieści.

Książki z serii “Kwiat paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was wszystkie tomy związane z serią powieści “Kwiat paproci” autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk. Znajdziecie je tutaj jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Przesilenie. , Ebook | Katarzyna Berenika Miszczuk

  Zbliżają się Dziady i dzień, w którym Swarożyc zażąda spełnienia danej mu obietnic. Po gorącym lecie, pełnym tajemniczych morderstw oraz dziwnych wizji, Gosia nie pogardziłaby chwilą spokoju. Nic z tego, atrakcji jej nie brakuje. Mieszko – choć powinien podejść do tematu dojrzale (tysiąc lat do czegoś zobowiązuje) – za żadne skarby nie chce uwierzyć w swoje ojcostwo. Przyciśnięta do muru mama wyjawia Gosi sekret rodzinnej klątwy. A co z tożsamością jej ojca? Tego nikt nie chc...

  okładka Jaga. , Ebook | Katarzyna Berenika Miszczuk

  Prequel bestsellerowej serii Kwiat paproci Katarzyny Bereniki Miszczuk. To powieść dla wszystkich tych, którzy swoje serca zostawili w Bielinach – podobnie jak pewne dwie młode adeptki sztuki uzdrawiania... Szeptuchy powracają! Gdy pewna świeżo upieczona szeptucha pojawia się w Bielinach, nie podejrzewa nawet, z czym przyjdzie się jej zmierzyć. Bogowie, żebyż byli to tylko niezbyt przyjemni miejscowi! Na nich wystarczyłby mały uroczek. Ale nie! Świętokrzyskie miasteczko...

  okładka Gniewa. , Audiobook | Katarzyna Berenika Miszczuk

  Dalsze przygody energicznej szeptuchy z Bielin. Wszystkie kłopoty Jagi zaczynają się od… nudy. Spokojna praca i lekko monotonny żywot szeptuchy zostają przerwane, gdy kilka dni po Nocy Kupały zostają znalezione zwłoki kobiety. Ostatnią osobą, która widziała ją żywą, jest Jarogniewa. Mieszkańcy Bielin niemalże natychmiast zaczynają podejrzewać, że szeptucha ma z tym coś wspólnego. Samą Jagę także dręczą wątpliwości. Po wizycie jej klientka udała się na spotkanie z ukochanym. ...