Opis treści
Budowanie relacji opartych na szczerości, zaufaniu, bliskości to ogromne wyzwanie i śmiało możemy powiedzieć, że praca, która nigdy się nie kończy. Praca na całe życie. Bliskie relacje mogą nas wzmacniać, rozwijać, kształtować i pomóc nam wzrastać, ale tylko pod warunkiem, że o nie dbamy. Każdego dnia, niezależnie od pogody. Z troską, szacunkiem i uważnością nie tylko na tego drugiego człowieka, ale też na siebie. Bo w związku z drugą osobą chodzi również o tę relację, którą mamy sami ze sobą. Ta praca zawsze zaczyna się od nas samych, czy tego chcemy, czy nie. To, co wnosimy do relacji jest tak samo ważne, jak to, co dzięki niej zyskujemy.
Przechodząc przez lekcje, do których zaprasza nas z czułością i mądrością autorka, Natalia de Barbaro, miałam z tyłu głowy słowa amerykańskiej psychoterapeutki Virgini Satir, zajmującej się terapią rodzin. Cytat, który dla mnie osobiście jest kwintesencją tego, czym jest zdrowa i dobra relacja, ale też trafnym i pięknym podsumowanie tego, co możemy wynieść z tego programu:
„Chcę Cię kochać bez ucisków, doceniać bez osądzania, dołączyć do Ciebie bez napierania, zaprosić Cię bez żądania, zostawiać bez winy, wyrażać ocenę bez obwiniania, i pomagać Ci bez obrazy. Jeśli mogę mieć to samo od Ciebie, wtedy możemy prawdziwie się spotkać i wzbogacać siebie nawzajem”.
Rozdział 1. Przestrzeń rozmowy
Jak przygotować się do rozmowy z bliskimi na trudny dla nas temat
Co dać sobie w zamian za komunikat typu „On/ona powinien/powinna się domyślić”?
Jak nauczyć się akceptować odmienne zdanie naszych bliskich?
Jak negocjować, aby dojść do kompromisu?
Jak rozmawiać, aby uniknąć „cichych dni” w związku?
„Potrzebuję”- o języku komunikacji, który buduje relacje
Jak uważnie słuchać drugiej osoby?
Rozdział 2. Przestrzeń wolności
Jak zadbać o swoją autonomię i nie ulegać innym
Jak komunikować potrzebę bycia samemu ze sobą, uwzględniając potrzeby bliskich
Jak żyć osobno razem? O zachowaniu autonomii w związku
Jak przestać kontrolować i zaufać partnerowi/partnerce?
Co robić, aby nie ulegać nastrojom innych i nie przenosić na siebie negatywnych emocji innych ludzi?
Rozdział 3. Przestrzeń serdecznej więzi
Czy kłótnie z dzieckiem są potrzebne?
Jak pogłębiać relację z mamą w dorosłym życiu?
Jak zadbać o czułość w związku?
Jak poradzić sobie z brakiem bliskości?
Jak rozmawiać z dzieckiem na tematy tabu?
Jak poradzić sobie z nadmierną troską o innych?
Rozmawiają:
Natalia de Barbaro - kiedyś trenerka umiejętności społecznych, która przeprowadzała szkolenia w korporacjach i firmach. Pracę rozpoczynała jako trenerka biznesu. Teraz Czuła Przewodniczka. Kobieta, która chce pomagać innym kobietom. Która rozumie i daje swój czas i przestrzeń innym. Po co? Aby mogły odnaleźć i zrozumieć siebie. Psycholożka, która pragnie pomóc kobietom w znalezieniu odpowiedzi na pytanie – „Kim tak naprawdę jestem? Kim jestem dzisiaj? Kim chcę być jutro?”.
Edyta Żmuda - redaktor naczelna Charakterów. Twórczyni i redaktor naczelna pisma psychologicznego dla dzieci Małe Charaktery oraz specjalistycznego magazynu Psychologia w Praktyce. Prowadzi rozmowy o psychologii m.in. z Natalią de Barbaro, Kasią Kucewicz i in., których celem jest szerzenie wiedzy i kompetencji psychologicznych.
Wstęp opracowała:
Magdalena Kluszczyk - psycholog, coach, facylitatorka prac Brene Brown oraz Tary Mohr. Prowadzi Szkołę Odwagi oraz rozwojowe wyprawy w asyście psów zaprzęgowych po przejściach. Na TEDex można posłuchać jej wystąpienia o odwadze i wstydzie.
„Jak budować dobry związek z szacunkiem do siebie i drugiej osoby? ”, Natalia de Barbaro – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „Jak budować dobry związek z szacunkiem do siebie i drugiej osoby? ”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).