Twoja półka na czytniku

Ali Smith

Ali Smith urodziła się w 1962 roku. To szkocka pisarka, dziennikarka, wykładowczyni akademicka i autorka dramatów. Smith jest członkinią Royal Society of Literature. W Polsce zyskała popularność dzięki czterotomowemu cyklowi „pory roku” wydanego nakładem Wydawnictwa W.A.B. („Jesień”, „Zima”, „Wiosna”, „Lato”).

Ali Smith jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich. Otrzymała m.in. Costa Prize for Best Novel, Goldsmiths Prize, Scottish Arts Council Book of the Year Award. Czterokrotnie była nominowana do Nagrody Bookera oraz dwukrotnie do Orange Prize for Fiction.

Ali Smith studiowała język angielski i literaturę na University of Aberdeen. W trakcie studiów zaczęła pisać swoje pierwsze wiersze. W 1984 roku zdobyła University’s Bobby Aitken Memorial Prize w kategorii „poezja”. W latach 1985-1990 Ali Smith kontynuowała naukę na Newnham College w Cambridge. Uczyła się tam amerykańskiego i irlandzkiego modernizmu. W trakcie nauki w Cambridge Smith zaczęła pisać pierwsze dramaty i przez to nie udało jej się ukończyć studiów doktoranckich. Na początku lat 90. przeprowadziła się do Edynburga. Pracowała tam jako wykładowczyni literatury szkockiej, amerykańskiej i angielskiej.

Pierwsze sztuki teatralne, które Smith pisała w trakcie studiów doktoranckich, pokazywane były w trakcie słynnego Festiwalu teatrów ulicznych w Edynburgu. Ponadto jej dramaty były wystawiane przez amatorski teatr studencki Footlights. Po powrocie do Cambridge Ali Smith poświęciła się pisaniu opowiadań, powieści oraz recenzji książek dla pisma „The Scotsman”.

W 1995 roku ukazała się pierwsza powieść Ali Smith pt. „Free Love and Other Stories”, zbiór dwunastu opowiadań. Pisarka otrzymała za tę książkę Saltire First Book of the Year Award oraz Scottish Arts Council Book Award. Po pierwszych sukcesach Ali Smith zaczęła publikować w „The Guardian”, „New Statesman”, „Times Literary Supplement”, „Manchester Review Online”. W 2015 roku pisarka otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za wybitny wkład w rozwój literatury i kultury brytyjskiej. Ponadto magazyn literacki Times Literary Supplement wymienił Ali Smith w gronie najważniejszych współczesnych pisarzy i pisarek brytyjskich.

Do tej pory w polskim tłumaczeniu ukazało się sześć książek Ali Smith – „Hotel świat”, „Przypadkowa” oraz cykl „Pory roku”: „Jesień”, „Zima”, „Wiosna” i „Lato”. Pierwsze dwie ukazały się nakładem Wydawnictwa Muza. „Hotel świat” to konceptualnie zamknięta, krótka opowieść o niedużym miasteczku, w którym znajduje się mały hotel. W trakcie jednej nocy w dziwny sposób splotą się ze sobą losy sześciu kobiet. Wszystkie epizody się nierozerwalnie ze sobą łączą. Ali Smith stworzyła fascynujący kalejdoskop myśli, wrażeń i doświadczeń.

„Przypadkowa” to zaś historia pełna omyłek, tragicznych zwrotów akcji oraz okoliczności, w które człowiek bezmyślnie się pakuje. Główną bohaterką jest przeszło czterdziestoletnia Eva Smart. Na jej drodze pojawi się wiele trudności. Pierwszy przychodzi kryzys artystyczny, kobieta ma problem z ukończeniem kolejnej książki. Po drugie Evie zaczyna poważnie doskwierać to, że jej mąż ją zdradza. Żeby tego było mało, ogromne problemy wychowawcze zaczyna sprawiać jej nastoletni syn. Przez jego nieodpowiedzialne zachowanie w szkole jedna dziewczyna popełnia samobójstwo. W tych tragicznych okolicznościach w posiadłości państwa Smartów pojawia się nieznajoma trzydziestolatka, która wywróci do góry nogami życie całej rodziny.

W 2020 roku, nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazał się pierwszy tom cyklu „Pory roku” – „Jesień”. W powieści Smith przedstawia Daniela Glucka, przeszło stuletniego mieszkańca domu spokojnej starości. Obok niego czuwa trzydziestoletnia Elisabeth Demand. W dzieciństwie dziewczyna została zmuszona przez matkę do zaprzyjaźnienia się z mieszkającym po sąsiedzku Danielem. Kobieta dywaguje na temat dziwnej relacji, która łączy ją ze starcem. W czasie snu Daniel przeżywa własne wspomnienia. Na tle przemyśleń bohaterów rozgrywa się współczesna historia Wielkiej Brytanii. Nie brakuje tu zatem takich kwestii jak Brexit czy kryzys imigracyjny. W swojej głośnej powieści Ali Smith konfrontuje się z europejską rzeczywistością społeczną, zarówno na Wyspach, jak i na kontynencie.

W 2021 roku w polskim tłumaczeniu ukazały się trzy kolejne tomy cyklu „Zima”, „Wiosna” i „Lato”. W styczniu odbyła się polska premiera „Zimy”. W drugim tomie „Pór roku” Ali Smith pisze o zawiłych i dziwnych relacjach rodzinnych. Pisarka przedstawia rzeczywistość po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednym z głównych motywów jest tutaj akcja społeczna kobiet w Greenhouse Commons. Ali Smith kreśli portrety dwóch sióstr – Iris i Sophie. Od wielu lat panują między nimi napięte relacje. Iris jest zagorzałą przeciwniczką broni atomowej. Sophia to przedsiębiorcza i roztropna aktywistka, która skrupulatnie dba o swoje oszczędności. Choć nie rozmawiają ze sobą od blisko trzydziestu lat to możliwe, że w okresie bożonarodzeniowym wreszcie uda im się zakopać topór wojenny. W trzecim tomie cyklu Ali Smith odkrywa tajemnicę, co łączy Katherine Mansfield, Charliego Chaplina, Shakespeare’a, Rilkego, Beethovena, Brexit, współczesność, przeszłość, północ, południe, wschód, zachód, mężczyznę opłakującego dawne czasy i kobietę uwięzioną w czasach obecnych. Odpowiedź jest stosunkowo prosta – tytułowa wiosna. W lipcu 2021 roku ukazała się powieść „Lato” zamykająca klamrą cykl „Pory roku”.

Książki Ali Smith na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ali Smith w formie papierowej. Dostępne są tytuły „Jesień”, „Zima”, „Wiosna” i „Lato”.

Typ publikacji

Cena

Serie wydawnicze

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
Wybrane filtry:
  Promocja
  okładka Pory Roku. Tom 4. Lato, Książka | Ali Smith
  Promocja
  okładka Pory Roku. Tom 4. Lato, Książka | Ali Smith

  Czwarty tom bestsellerowego i nagradzanego cyklu „Pory roku” najwybitniejszej współczesnej pisarki szkockiej. W teraźniejszości Sacha wie, że świat boryka się z problemami. Robert, jej brat, stwarza problemy. Ich rodzice mają problemy. Tymczasem świat pogrążył się w kryzysie – a prawdziwy kryzys jeszcze się nawet nie zaczął. W przeszłości – cudowne lato. Inne rodzeństwo wie, że czasu jest coraz mniej. Jest to opowieść o ludziach w przededniu zmiany. Są rodziną, ale uważają ...

  Promocja
  okładka Pory roku. Tom 3. Wiosna, Książka | Ali Smith
  Promocja
  okładka Pory roku. Tom 3. Wiosna, Książka | Ali Smith

  W Wiośnie głos Ali Smith przesycony jest nadzieją. Trzecia, po świetnej Zimie i rewelacyjnej Jesieni, część głośnego cyklu „Pory roku” to pełna uroku opowieść o związkach międzyludzkich i nadziei na lepsze jutro. Co łączy Katherine Mansfield, Charliego Chaplina, Shakespeare’a, Rilkego, Beethovena, brexit, współczesność, przeszłość, północ, południe, wschód, zachód, mężczyznę opłakującego dawne czasy, kobietę uwięzioną w czasach obecnych? Wiosna. Wielka łączniczka. Zwracając...

  Promocja
  okładka Zima. Pory roku. Tom 2, Książka | Ali Smith
  Promocja
  okładka Zima. Pory roku. Tom 2, Książka | Ali Smith

  Czterokrotna finalistka Nagrody Bookera, uznawana za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę i jej druga powieść z czterotomowego cyklu „Pory Roku”! Zima? Ponura. Mroźny wiatr, ziemia jak żelazo, woda jak kamień. Najkrótsze dni, najdłuższe noce. Drzewa gołe i drżące. Letnie liście? Martwa ściółka. Świat się kurczy; soki zanikają. Zima sprawia jednak, że pewne rzeczy stają się lepiej widoczne. I jeśli jest lód, będzie ogień. W Zimie Ali Smith siła życiowa mierzy się z na...

  Promocja
  okładka Pory roku Tom 1 Jesień, Książka | Ali Smith
  Promocja
  okładka Pory roku Tom 1 Jesień, Książka | Ali Smith

  Czterokrotna finalistka Nagrody Bookera, uznawana za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę i jej pierwsza powieść z czterotomowego cyklu „Pory Roku”! Ponad stuletni Daniel Gluck mieszka w domu spokojnej starości. Trzydziestoletnia Elisabeth Demand, która w dzieciństwie wbrew woli swej matki zaprzyjaźniła się z mieszkającym wówczas po sąsiedzku Danielem, teraz czuwa przy łóżku śpiącego starca, rozmyślając o ich dziwnej relacji, która ukształtowała ją na całe życie. Dani...