Annie Ernaux Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Ciała, Ebook | Annie Ernaux

  Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia? I jak sportretować rozkoszną władzę nad młodszym o trzydzieści lat kochankiem? „Liczy się nie to, co się zdarza, lecz to, co robimy z tym, co się zdarzyło” ­– to zdanie staje się motywem przewodnim zbioru. Dokonując wiwisekcji wspomnień, Ernaux odważnie opisuje sprawy seksu, pożądania i kobiecości. Lawiruje między obr...

  okładka Lata, Ebook | Annie Ernaux

  Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne Lata po raz pierwszy ukazują się po polsku. „Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?” – zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas przez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia. Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm życia w...

  okładka Bliscy, Ebook | Annie Ernaux

  Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy? Wokół tych pytań krążą rozważania noblistki Annie Ernaux w trzech autobiograficznych prozach składających się na zbiór Bliscy. Zbierając słowa, gesty i wydarzenia z życia ojca, matki i siostry, rekonstruuje ich losy i odbija je w lustrze własnych doświadczeń. Opowiada o ojcu, który w dzieciństwi...

Annie Ernaux Ebooki

Annie Ernaux to francuska pisarka, laureatka nagrody Nobla 2022, a także Nagrody Renaudot, uznawana za jedną z najważniejszych współczesnych francuskich autorek. Jej książki w dużej mierze są autobiograficzne. W Polsce jak dotychczas ukazała się jedna jej książka zatytułowana „Lata”, za którą otrzymała nagrodę Warwick Prize for Women in Translation oraz znalazła się na krótkiej liście dzieł nominowanych do Nagrody Brookera. Ernaux jest także laureatką Nagrody im. Marguerite’a Yourcenara za całokształt twórczości oraz pierwszą kobietą, której dzieła wydano w serii Quarto wydawnictwa Éditions Gallimard jeszcze za jej życia.

Annie Ernaux - Laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2022

W 2022 roku pisarka została 119. lauretką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i otrzymała medal „za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy na blogu wpis poświęcony Annie Ernaux. Polecamy!

Annie Ernaux – życiorys

Annie Ernaux (z domu Duchesne) urodziła się 1 września 1940 roku w Lillebonne jako córka sklepikarzy Blanche i Alphonse’a Duchesne. Wychowała się w robotniczej dzielnicy Yvetot, co nie pozostało bez wpływu na jej późniejszą twórczość. W roku 1964 wyszła za mąż za Philippe’a Ernaux (para rozwiodła się po 21 latach związku). Annie Ernaux ukończyła studia z literatury współczesnej na Université de Rouen, po których przez dłuższy czas uczyła francuskiego w szkołach średnich. Z czasem została wykładowczynią w Centre National d'Enseignement par Correspondance.

Twórczość Annie Ernaux

Annie Ernaux jest autorką krótkich, pisanych charakterystycznie oszczędnym stylem powieści autobiograficznych. Zadebiutowała w roku 1974 książką „Les Armoires vides” opowiadającą o studentce z niżej klasy, która poddaje się aborcji. W pierwszych dziełach Ernaux wyraźne są wątki feministyczne. Druga jej powieść, „Ce qu’ils disent ou rien”, sprawiła, że Ernaux zaczęła być porównywana do Simone de Beauvoir. Momentem kluczowym jej karierze było ukazanie się dwóch powieści, „La place” oraz „Une femme”, które opowiadały o życiu i śmierci jej rodziców. To wtedy zaczęła wyraźnie łączyć w swoich dziełach elementy autobiograficzne, historyczne oraz społeczne.

„Lata” Annie Ernaux

Nakładem Wydawnictwa Czarne w 2022 roku ukazała się na polskim rynku powieść Annie Ernaux „Lata”. To autobiograficzne dzieło, w którym autorka prowadzi nas przez kolejne dekady swojego życia, a przy tym całego pokolenia. Przechodzimy wraz z nią od niedostatku do kapitalistycznego przesytu, od powojennej młodości po dorosłość, w której rozczytywano się w Simone de Beauvoir. Od pokonywania wstydu związanego z pochodzeniem z klasy robotniczej do sięgania po wstydliwe przyjemności klasy średniej. To wszystko dzieje się w szerokich ramach wielkiej historii wieku XX, pełnej wojen, buntów, rewolucji, także tej obyczajowej, rozwijającego się konsumpcjonizmu i sekularyzacji. W tle życia Ernaux pojawiają się kluczowe momenty historii Francji i całej Europy.

„Lata” Annie Ernaux znajdziecie na Woblinku, tak jak inne powieści autobiograficzne, które czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.