Barack Obama

Barack Obama urodził się w 1961 roku w Honolulu. To amerykański polityk, pisarz, członek Partii Demokratycznej. Były prezydent Stanów Zjednoczonych – tę funkcję sprawował przez dwie kadencje, od 2009 do 2017 roku. Wcześniej pełnił funkcję senatora ze Stanu Illinois. Obama jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Wyróżnienie otrzymał w 2009 roku „za wysiłki w celu ograniczenia arsenałów nuklearnych i pracę na rzecz pokoju na świecie”. Barack Obama dwukrotnie otrzymywał prestiżowy tytuł Człowieka Roku tygodnika „Time”.

Obama urodził się i dorastał na Honolulu. Na kontynent amerykański przeniósł się z Hawajów po ukończeniu szkoły średniej. Tam rozpoczął studia na Occidental College. Na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku rozpoczął studia politologiczne. Z końcem lat 80. zaczął studiować prawo na Harvard Law School. Po obronieniu dyplomu podjął się w pracy w przedsiębiorstwie walczącym z łamaniem praw człowieka. Przez jakiś czas był wykładowcą akademickim – na University of Chicago Law School uczył prawa. Jeden z najważniejszych momentów w karierze Obamy nastąpił w 2004 roku, gdy z ramienia Partii Demokratycznej został senatorem USA ze stanu Illinois. W 2007 roku podjął się walki o nominację prezydencką z ramienia Demokratów. Po niezwykle zaciętej batalii wygrał wewnątrzpartyjne głosowanie z Hillary Clinton. W 2008 roku wygrał wybory z Johnem McCainem, zostając pierwszym czarnoskórym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jego wiceprezydentem został Joe Biden, który w 2020 roku wygrał wybory z Donaldem Trumpem i został 46. prezydentem USA.

W 1992 roku Barack Obama ożenił się z Michelle Robinson, prawniczką, absolwentką uniwersytetów Princeton i Harvard. Para ma dwójkę dzieci – córki Malię Ann i Natashę. Michelle Obama, w trakcie prezydentury męża, bardzo aktywnie działała w mediach oraz różnego rodzaju kampaniach społecznych. Dzięki swojej niecodziennej charyzmie zebrała rzesze miłośników na całym świecie. W listopadzie 2018 roku w Stanach Zjednoczonych swoją premierę miała długo wyczekiwana książka Michelle Obamy pt. „Becoming”. Tytuł błyskawicznie stał się bestsellerem. W pierwszy dzień sprzedaży rozeszło się blisko 725 tysięcy egzemplarzy. Pierwszy nakład, blisko 2 miliony egzemplarzy, sprzedał się błyskawicznie i trzeba było zrobić dodruk.

Becoming. Moja historia - Michelle Obamy

W Polsce „Becoming. Moja historia” ukazała się w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Agora. Książkę przełożył z angielskiego Dariusz Żukowski. „Becoming” Michelle Obamy możecie kupić w formie papierowej w księgarni internetowej Woblink.

Prywatnie Barack Obama jest kibicem zespołu futbolu amerykańskiego Pittsburgh Steelers, występującego w Dywizji Północnej. Obama intensywnie działa w social mediach. Dzięki temu, w wyborach w 2008 i 2012 roku, zebrał rzeszę młodych zwolenników. Obama sukcesywnie publikuje listy książek, które czytał i poleca. Dzięki rekomendacjom byłego prezydenta, wiele z nich zyskało status bestsellerów, bowiem na listach nie znajdują się zawsze głośne tytuły. W czasie prezydentury Obamy w Białym Domu często gościli artyści, głównie muzycy. Były prezydent Stanów Zjednoczonych podkreśla, że jest miłośnikiem hip-hopu i rapu. W Gabinecie Owalnym pojawili się m.in. Jay-Z z żoną Beyoncé, Ludacris, Kendrick Lamar, Chance The Rapper, Talib Kweli, Pusha T czy Rick Ross. Przy okazji premiery autobiograficznej książki „Ziemia obiecana”, Barack Obama opublikował listę utworów, które towarzyszyły mu w kluczowych momentach prezydentury. Znalazły się na niej takie utwory, jak „The Weight” Arethy Franklin, „My 1st Song” Jaya-Z, „Michelle” The Beatles, „Lose Yourself” Eminema, a także utwory Beyoncé, Sade, Stevie Wondera i Johna Coltrane'a.

Przez wiele lat krążyła opinia, że Barack Obama jest muzułmaninem. Kontrowersje wzbudzało jego drugie imię – Husein. Obama jest jednak zdeklarowanym protestantem. Przez przeszło dwadzieścia lat należał do Zjednoczonego Kościoła Chrystusa, ale w związku z kontrowersjami, które wybuchły wokół przewodniczącego kongregacji, zdecydował się z niego wystąpić.

„Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu” - pierwsza książka Baracka Obamy

W 1995 roku ukazała się pierwsza książka Baracka Obamy pt. „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu”. To wyjątkowa podróż śladami ojca, napisana przez 34-letniego wówczas syna. Barack Obama na początku swojej wielkiej kariery politycznej był idealistą. Wierzył w siłę bezinteresownej pomocy, walkę o lepszy los, oddolne działania i ludzką mobilizację. Jednak zanim postanowił na dobre obrać ścieżkę zmiany, chciał poznać swoje dziedzictwo – dziedzictwo syna białej Amerykanki i czarnoskórego Kenijczyka. Na dodatek Obama dorastał w burzliwych latach sześćdziesiątych XX wieku w kręgu kulturowym Hawajów. Podróż śladami ojca zaprowadziła go aż do sedna afrykańskiej tożsamości. „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu” to poruszająca saga rodzinna i opowieść o dojrzewaniu przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. To również szalenie ciekawa rozprawa przygodowo-etnograficzna o Kenii i odkryciach „pół-białego” człowieka w świecie, który nie uznaje połowicznych rozwiązań. Książka ukazała się w kilkudziesięciu krajach na całym świecie i w wielu z nich uzyskała status bestsellera. W Polsce po raz pierwszy wydana była w 2008 roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

„Ziemia obiecana”

W swojej najnowszej książce Barack Obama zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu. To pasjonująca opowieść o politycznej karierze Baracka Obamy. Lektura obowiązkowa dla wszystkich głodnych wiedzy i ciekawostek, nie tylko o okresie urzędowania 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale również o jego wspinaczce po najwyższy urząd w kraju. Zdecydowaną większość objętości tej grubej, blisko 900-stronicowej książki, Obama poświęca na opisywanie tego co działo się za kulisami wielkiej polityki za czasów jego prezydentury. Obok opisów momentów, w których podejmowane były kluczowe decyzje dla historii Stanów Zjednoczonych i świata, jest wiele wzruszających, wstrząsających i zabawnych opowieści.

W „Ziemi obiecanej” Obama pisze o swoich relacjach z żoną Michelle, relacjonuje spotkania ze znanymi artystami, dziennikarzami, sportowcami. Wraz z autorem książki, czytelnik ma szansę śledzić dojrzewanie młodego polityka, który na przestrzeni dwóch kadencji w Białym Domu stał się pełnokrwistym, świadomym i zdecydowanym politykiem. Warto też dodać, że Barack Obama przejął fotel prezydenta USA w bardzo trudnym momencie. Świat bowiem konfrontował się z dramatycznymi zmianami i zawirowaniami polityczno-gospodarczymi. W książce znajdują się wspomnienia Obamy z podróży do Moskwy, Kairu, Pekinu i wielu innych ważnych stolic świata. Polityk zdradza historię formowania się jego gabinetu, szczegóły walki z globalnym kryzysem finansowym oraz kulisy rozgrywek z Władimirem Putinem. W czasie swojej prezydentury Obama podpisał reformę Wall Street, ustalał nową strategię udziału wojsk amerykańskich w Afganistanie oraz dowodził akcją Trójząb Neptuna, której efektem była śmierć Osamy bin Ladena.

„Ziemia obiecana” to niezwykle osobista opowieść o radzeniu sobie ze stresem w obliczu ogromnej odpowiedzialności za dalsze losy świata. To również zapis pełnych autorefleksji wspomnień męża, ojca, czytelnika, słuchacza, któremu kultura i społeczeństwo nie były i nigdy nie będą obojętne. To wreszcie historia człowieka doskonale radzącego sobie w mediach, podczas wystąpień publicznych i spotkań. Prezydentura Obamy pełna była ikonicznych momentów, spośród których wiele zostało uwiecznionych na kultowych fotografiach i filmach. W Polsce „Ziemia obiecana” ukazała się w marcu 2021 roku nakładem wydawnictwa Agora. Za tłumaczenie książki odpowiedzialny był Dariusz Żukowski.

Książki Baracka Obamy – „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu” i „Ziemia obiecana” dostępne są w księgarni internetowej Woblink w formie papierowej.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Odziedziczone marzenia, Audiobook | Barack Obama

  Kiedy „Odziedziczone marzenia” ukazały się po raz pierwszy, Barack Obama miał 34 lata i dopiero zaczynał polityczną karierę. Był idealistą, wierzył w siłę oddolnego działania, chciał mobilizować ludzi do walki o lepszy los. Ale żeby wytyczyć ścieżkę, którą mają podążać inni, trzeba najpierw zrozumieć drogę, jaką się samemu przebyło.Dla młodego Baracka – syna białej Amerykanki i czarnego Kenijczyka – wychowanego w białej rodzinie i kulturowym tyglu Hawajów oznaczało to podróż ...

  okładka Odziedziczone marzenia, Ebook | Barack Obama

  Kiedy „Odziedziczone marzenia” ukazały się po raz pierwszy, Barack Obama miał 34 lata i dopiero zaczynał polityczną karierę. Był idealistą, wierzył w siłę oddolnego działania, chciał mobilizować ludzi do walki o lepszy los. Ale żeby wytyczyć ścieżkę, którą mają podążać inni, trzeba najpierw zrozumieć drogę, jaką się samemu przebyło.Dla młodego Baracka – syna białej Amerykanki i czarnego Kenijczyka – wychowanego w białej rodzinie i kulturowym tyglu Hawajów oznaczało to podróż ...

  okładka Ziemia obiecana, Ebook | Barack Obama

  O KSIĄŻCE „Ziemia obiecana” Baracka Obamy [e-book w formatach epub i kindle mobi]:Czytając autobiografię „Ziemia obiecana” Bracka Obamy, podążamy za nim do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu. Odbywamy podróż do Moskwy, Kairu, Pekinu i wielu innych miejsc. Poznajemy tok myślenia 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych, gdy organizuje swój gabinet, mierzy się z globalnym kryzysem finansowym i z Władimirem Putinem, dyskutuje z generałami o amerykańskiej strategii w Af...

  okładka Ziemia obiecana, Audiobook | Barack Obama

  We wspomnieniach z czasu prezydentury Barack Obama przedstawia dzieje nieprawdopodobnej przemiany młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata. Ukazuje zarówno swoje polityczne dojrzewanie, jak i przełomowe momenty pierwszej kadencji swojej prezydentury, przypadającej na czasy dramatycznych zmian i zawirowań. Barack Obama zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu oraz zabiera ich w podróż do Moskwy, Kairu, Peki...

  Promocja
  okładka Ziemia obiecana, Książka | Barack Obama

  Jak wyglądała prezydentura Baracka Obamy, pierwszego czarnoskórego prezydenta Stanów Zjednoczonych? Z jakimi problemami zmagał się jeden z najmłodszych amerykańskich prezydentów? Poznaj jego historię z autobiograficznej książki pt. Ziemia obiecana. Wspomnienia z Białego Domu Barack Obama jest człowiekiem bardzo otwartym. To polityk dojrzały, którego ukształtowały różne sytuacje, z którymi przyszło mu zmierzyć się podczas piastowania najwyższego stanowiska w Białym Domu. Jak...

  Promocja
  okładka Ziemia obiecana, Książka | Barack Obama

  We wspomnieniach z czasu prezydentury Barack Obama przedstawia dzieje nieprawdopodobnej przemiany młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata. Ukazuje zarówno swoje polityczne dojrzewanie, jak i przełomowe momenty pierwszej kadencji swojej prezydentury, przypadającej na czasy dramatycznych zmian i zawirowań. Barack Obama zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu oraz zabiera ich w podróż do Moskwy, Kairu, Peki...

  Promocja
  okładka Odziedziczone marzenia Spadek po moim ojcu, Książka | Barack Obama

  Jedna z najważniejszych książek non-fiction XX wieku Światowy bestseller przetłumaczony na 27 języków Niezwykła podróż śladami ojca po odpowiedź na pytanie „kim jestem?” Kiedy Odziedziczone marzenia ukazały się po raz pierwszy, Barack Obama miał 34 lata i dopiero zaczynał polityczną karierę. Był idealistą, wierzył w siłę oddolnego działania, chciał mobilizować ludzi do walki o lepszy los. Ale żeby wytyczyć ścieżkę, którą mają podążyć inni, trzeba najpierw zrozumieć drogę, jak...