Bony na Mikołajki

Barbara Wachowicz

Barbara Wachowicz, a właściwie Barbara Wachowicz-Napiórkowska, to polska reportażystka, biografka, fotograficzka, a także scenarzystka i publicystka. Wielu znana jest z napisanych przez siebie biografii wielkich Polaków.

Życie prywatne i kariera Wachowicz

Barbara Wachowicz urodziła się 18 maja 1937 roku w Warszawie, a wychowywała na Podlasiu, w dworku Krzymosze-Bajki. Jej rodzice byli żołnierzami 9. Podlaskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Mała Barbara dorastała więc w otoczeniu przepełnionym tradycjami AK oraz powstania warszawskiego. Wachowicz studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a także w Studium Historii i Teorii Filmu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Wyszła za mąż za scenografa telewizyjnego i teatralnego, Józefa Napiórkowskiego. Teksty pisarki pojawiały się w takich czasopismach jak „Ekrany”, „Przekrój”, „Świat”, „Kontrasty” czy „Nasz Dziennik”.

Czytelniczkom i czytelnikom Barbara Wachowicz znana jest przede wszystkim jako autorka reportaży, opowieści i prac o życiu oraz twórczości takich polskich osobistości jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Tadeusz Kościuszko czy Stefan Żeromski. Była ona także autorką różnorakich scenariuszy telewizyjnych i filmowych, audycji radiowych czy widowisk scenicznych, wśród nich między innymi „Wigilii polskich”. Autorka była również członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz ZAiKS. Zmarła 7 czerwca 2018 roku w Warszawie, gdzie została pochowana w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Dzieła literackie Barbary Wachowicz

Liczne dzieła biograficzne, reportaże oraz prace zarówno zajmujących się twórczością znanych Polaków, jak również osobistości harcerskich stanowią bogaty dorobek literacki Barbary Wachowicz. „Wielcy twórcy. Moniuszko, Conrad, Szekspir i inni”, wydana nakładem Wydawnictwa Rytm, opowiada o wspomnianych w tytule Stanisławie Moniuszce, Josephie Conradzie, Williamie Szekspirze, a także o pałacu Makbeta, Edwardzie Griegu w Troldhaugen, Sigrid Undset w Lillehammer oraz o walkach Brygady Strzelców Podhalańskich w Narviku. Z kolei „Wielcy Polacy w Ojczyźnie, Szkocji, Italii, Szwajcarii” to historie Fryderyka Chopina, Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida, Żeromskiego czy Conrada przebywających zarówno w Polsce, jak i w Szwajcarii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Lekko poprowadzone, a przy tym pięknie napisane opowieści przybliżają czytelniczkom i czytelnikom postaci znanych Polaków. Barbara Wachowicz zajmowała się także Polkami jak chociażby w książce „Bohaterki Powstańczej Warszawy. My musimy być mocne i jasne”, gdzie pisarka kreśli portrety osiemnastu kobiet walczących w powstaniu. Prezentuje losy między innymi Danuty Szaflarskiej i Aliny Janowskiej, a także kobiet mniej znanych, uczestniczek, łączniczek i komendantek powstania, w tym Lidii Markiewicz-Ziental, Haliny Dunin-Karwickiej, Danuty Zdanowicz-Rossmanowej czy Henryki Dziakowskiej-Zarzyckiej. Kobietami Barbara Wachowicz zajmuje się także w książce „Matki Wielkich Polaków”. Wśród sylwetek tych kobiet żyjących od XVII do XX wieku znajdują się chociażby Teofila z Daniłłowiczów Sobieska – matka Jana III Sobieskiego, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa – matka Henryka Sienkiewicza, Józefa Kasprowiczowa – matka Jana Kasprowicza, Maria Kossakowa – matka Lilki Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Stefania z Zieleńczyków Baczyńska – matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Postaci te pokazane są w dużej mierze z perspektywy ich dzieci.

Poza książkami biograficznymi Barbara Wachowicz jest także autorką takich pozycji jak: „Filmowe przygody małego rycerza”, „Rudy, Alek, Zośka. Prawda o bohaterach Kamieni na szaniec”, serii „Siedziby wielkich Polaków”, „Ogród miłości” czy „Ciebie jedną kocham”. Znajdziecie je na Woblinku – podobnie jak inne książki biograficzne i gawędy o ważnych postaciach polskiej historii i kultury. Wszystkie w różnych, dogodnych formatach – książek papierowych, ebooków (epub, mobi) lub audiobooków.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Krzysztof Kamil Baczyński Pomnik z płomienia, Książka | Barbara Wachowicz

  Opowieść o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, poecie-bohaterze plutonu "Alek", kompanii "Rudy", Batalionu "Zośka", od lipca 1944 r. Batalionu "Parasol". Jego wybitna twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. Książka zawiera listy, pamiętniki, zdjęcia i wiele cytatów jego wspaniałych, ale i smutnych wierszy.

  Promocja
  okładka Stefan Żeromski, Książka | Barbara Wachowicz

  Barbara Wachowicz zaprasza Czytelników do wspólnej wędrówki śladami twórcy Popiołów. Wędrówki w przestrzeni i w czasie, od Średniowiecza po lata współczesne. Książka na nowo pozwala odkryć Żeromskiego, jego bohaterów i jego epokę, w której osadzał akcję swoich utworów.

  Promocja
  okładka ANODA, Książka | Barbara Wachowicz

  Bohaterem opowieści jest Podharcmistrz Szarych Szeregów, Porucznik Armii Krajowej, Żołnierz Batalionu AK „Zośka”, uczestnik Akcji pod Arsenałem i wielu innych. Bohater Powstania Warszawskiego, zwany Ułanem Batalionu „Zośka”, kawaler Krzyża Virtuti Militari  i dwakroć Krzyża Walecznych. Aresztowany w Wigilię Bożego Narodzenia 1948, zamordowany w czasie śledztwa 7 stycznia 1949 roku. Autorka z pietyzmem zgromadziła rewelacyjne materiały źródłowe. Są to relacje Matki i towarzysz...

  Promocja
  okładka Wielcy Twórcy Moniuszko, Conrad, Szekspir i inni, Książka | Barbara Wachowicz

  Autorka opowiada o Wielkich Twórcach – Stanisławie Moniuszce, Josephie Conradzie, Williamie Shakespearze w Stratfordzie i pałacu Makbeta, Edwardzie Griegu w Troldhaugen, Sigrid Undset w Lillehamer. Pięknym językiem i błyskotliwą narracją opisuje wybitnych i zasłużonych artystów. Opowieść dopełnia epopeja walk Brygady Strzelców Podhalańskich w Narviku.

  Promocja
  okładka Matki Wielkich Polaków, Książka | Barbara Wachowicz

  Książka prezentuje sylwetki matek wybitnych Polaków od XVII do XX wieku. Są to: Teofila z Daniłłowiczów Sobieska – matka Jana III Sobieskiego, Tekla z Ratomskich Kościuszkowa - matka Tadeusza Kościuszki, Barbara z Majewskich Mickiewiczowa - matka Adama Mickiewicza, Salomea z Januszewskich Słowacka - matka Juliusza Słowackiego, matka Fryderyka Chopina, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa - matka Henryka Sienkiewicza, Józefa Kasprowiczowa - matka Jana Kasprowicza, Józefa Ż...

  Promocja
  okładka Wielcy Polacy na Kresach Z Mickiewiczem nad Wilią, Niemnem i Świtezią. Ze Słowackim w Krzemieńcu. Z Orzeszkową nad Niemnem, Książka | Barbara Wachowicz

  Bogato ilustrowane dzieło o najsłynniejszych Polakach, dla których Kresy były kolebką i „najściślejszą ojczyzną”. Książka prowadzi tropami Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Elizy Orzeszkowej do kraju ich lat dziecinnych i młodzieńczych.

  Promocja
  okładka Wielcy Polacy w Ojczyźnie, Szkocji, Italii, Szwajcarii Malwy na Lewadach 1, Książka | Barbara Wachowicz

  Autorka opowiada o Wielkich Polakach – Chopinie w ojczyźnie i Szkocji, Mickiewiczu, Słowackim, Krasińskim, Norwidzie w Szwajcarii i Włoszech, Żeromskim we Włoszech i Szwajcarii, Conradzie w Anglii. Pięknym językiem i błyskotliwą narracją opisuje wybitnych i zasłużonych Rodaków.

  Promocja
  okładka Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii, Książka | Barbara Wachowicz

  Opowieść o życiu Naczelnika – jego walkach, zwycięstwach i porażkach, miłościach, przyjaźniach i sławie. Poznajemy też krainę dzieciństwa, studia w Rycerskiej Szkole Kadetów, epopeję walk o niepodległość Ameryki, losy Insurekcji, obronę Warszawy, tragedię Maciejowic, moskiewskie więzienie, lata przeżyte we Francji, aż po finał żywota w Szwajcarii.

  Promocja
  okładka Bohaterki Powstańczej Warszawy. My musimy być mocne i jasne, Książka | Barbara Wachowicz

  Książka jest opowieścią o dziewczętach walczących w Powstaniu Warszawskim. Każdej bohaterce poświęcony jest odrębny rozdział. Autorka po mistrzowsku kreśli sylwetki 18 kobiet. Odkrywa mało znane karty powstańcze wybitnych aktorek Aliny Janowskiej i Danuty Szaflarskiej. Przybliża dzieje Krystyny Wańkowiczówny i Krystyny Krahelskiej oraz mniej znanych kobiet, które wsławiły się niezwykłą odwagą i bohaterstwem np. Lidii Markiewicz-Ziental, która przeszła cały szlak bojowy powst...

  okładka Matki Wielkich Polaków, Ebook | Barbara Wachowicz

  Książka prezentuje sylwetki matek wybitnych Polaków od XVII do XX wieku. Są to: Teofila z Daniłłowiczów Sobieska – matka Jana III Sobieskiego, Tekla z Ratomskich Kościuszkowa - matka Tadeusza Kościuszki, Barbara z Majewskich Mickiewiczowa - matka Adama Mickiewicza, Salomea z Januszewskich Słowacka - matka Juliusza Słowackiego, matka Fryderyka Chopina, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa - matka Henryka Sienkiewicza, Józefa Kasprowiczowa - matka Jana Kasprowicza, Jó...

  Promocja
  okładka Krzysztof Kamil Baczyński Pomnik z płomienia, Książka | Barbara Wachowicz

  Opowieść o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, poecie-bohaterze plutonu "Alek", kompanii "Rudy", Batalionu "Zośka", od lipca 1944 r. Batalionu "Parasol". Jego wybitna twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. Książka zawiera listy, pamiętniki, zdjęcia i wiele cytatów jego wspaniałych, ale i smutnych wierszy.

  Promocja
  okładka Ciebie jedną kocham Tropami Stefana Żeromskiego w "najściślejszej ojczyźnie", Książka | Barbara Wachowicz

  "Barbara Wachowicz zaprasza czytelników do wspólnej wędrówki śladami twórcy "Popiołów". Wędrówki w przestrzeni i w czasie od średniowiecza i "Kazań świętokrzyskich" po lata współczesne. Galopujemy z nią bez tchu upojeni pięknem ziemi kieleckiej, oszołomieni rojnym tłumem postaci... (...)

  Promocja
  okładka Sercem Polak. Opowieść o Chopinie, Książka | Barbara Wachowicz

  Wsłuchajcie się w rytm serca Fryderyka Chopina. Przeżyjcie z nim lata dziecięctwa w szczęśliwym kręgu rodzinnym, pierwszą miłość, młodość wpisaną w żar dni przedpowstańczej Warszawy, dramatyczny czas lęku na obczyźnie o los bliskich i Ojczyzny, powstańcze dni, olśniewające tryumfy w Paryżu, zagadkę listów i fascynacji Delfiną Potocką, marzenie o szczęściu u boku Marii Wodzińskiej, płomienny romans, a potem już tylko „sojusz familijny” z George Sand, ostatnią podróż do Szkocji...

  Promocja
  okładka Dom Sienkiewicza, Książka | Barbara Wachowicz

  Opowieść o losach „daru narodowego”, jakim był ofiarowany Sienkiewiczowi majątek Oblęgorek na Kielecczyźnie, a także o losach najbliższych autora Trylogii - dzieci, wnuków, prawnuków, tych którzy są wśród nas. Dom Sienkiewicza to także relacja o związkach autora Krzyżaków z Wielkopolską i dziejach pięknego Muzeum Sienkiewicza w Poznaniu fundacji Ignacego Mosia. W życie autora Bez dogmatu wpisał się także znacząco świetny ród Krasińskich z Radziejowic na Mazowszu. Barbara Wach...

  Promocja
  okładka Wigilie Polskie Adam Mickiewicz, Książka | Barbara Wachowicz

  Opowieść o wigiliach Adama Mickiewicza pokazanych na szerokim tle epoki i biografii Wieszcza. W tok biografii o Mickiewiczowskich wigiliach wplecione zostały wątki biografii Autorki – wspomnienia z młodości spędzonej w podlaskim, szlacheckim dworku, pamięć „gwiazdki dzieciństwa”, historia kolęd i polskich obyczajów wigilijnych.

  Promocja
  okładka Rudy Alek Zośka prawda o bohaterach "Kamieni na szaniec", Książka | Barbara Wachowicz

  Opowieść o losach Janka Bytnara „Rudego”, Alka Dawidowskiego „Alka” i Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Autorka zebrała wspomnienia najbliższych, przedstawia także wstrząsającą i wzruszającą korespondencję Alka i jego Basi, listy Rudego i Zośki, notatki konspiracyjne Alka i setki zdjęć. Książka odkrywcza, bogato udokumentowana, o wielkim ładunku emocji.

  Promocja
  okładka Siedziby wielkich Polaków, Książka | Barbara Wachowicz

  Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie i losy ich domostw – barwne, piękne, dramatyczne. Odwiedzimy Nagłowice Mikołaja Reja - ojca literatury polskiej, Czarnolas mistrza polskiej pieśni – Jana Kochanowskiego, Mereczowszczyznę na Polesiu, gdzie przyszedł na świat zwycięzca spod Racławic – Tadeusz Kościuszko, „kraj lat dziecinnych” Adama Mickiewicza – Zaosie, Nowogródek, jezioro ...

  Promocja
  okładka Siedziby wielkich Polaków.Od Reja do Iwaszkiewicza, Książka | Barbara Wachowicz

  Gawędy Barbary Wachowicz o siedzibach i życiu wielkich Polaków to fascynująca wędrówka. Odwiedzimy Nagłowice Mikołaja Reja; Czarnolas mistrza Jana Kochanowskiego; Mereczowszczyznę, gdzie przyszedł na świat Tadeusz Kościuszko; ""kraj lat dziecinnych"" Adama Mickiewicza - Zaosie i Nowogródek; Śmiełów w Wielkopolsce; Opinogórę - siedzibę Krasińskich; Suchą, gdzie urodził się August Cieszkowski. Obejrzymy Żelazową Wolę Fryderyka Chopina; Korczew na Podlasiu, o którym marzył Cyp...

  Promocja
  okładka Siedziby wielkich Polaków, Książka | Barbara Wachowicz

  Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie i losy ich domostw – barwne, piękne, dramatyczne. Odwiedzimy Nagłowice Mikołaja Reja - ojca literatury polskiej, Czarnolas mistrza polskiej pieśni – Jana Kochanowskiego, Mereczowszczyznę na Polesiu, gdzie przyszedł na świat zwycięzca spod Racławic – Tadeusz Kościuszko, „kraj lat dziecinnych” Adama Mickiewicza – Zaosie, Nowogródek, jezioro ...

  Promocja
  okładka Ułan Batalionu Zośka gawęda o Janku Rodowiczu "Anodzie", Książka | Barbara Wachowicz

  Bohaterem opowieści jest Podharcmistrz Szarych Szeregów, Porucznik Armii Krajowej, Żołnierz Batalionu AK „Zośka”, uczestnik Akcji pod Arsenałem i wielu innych w Wielkiej Dywersji, Bohater Powstania Warszawskiego, zwany – dla brawury, odwagi, fantazji i szczęścia – Ułanem Batalionu „Zośka”, kawaler Krzyża Virtuti Militari i dwakroć Krzyża Walecznych, aresztowany w Wigilię Bożego Narodzenia 1948, zginął zamordowany w czasie śledztwa dnia 7 stycznia 1949 roku. Autorka z pietyz...

  Promocja
  okładka To "Zośki" wiara! Część 2, Książka | Barbara Wachowicz

  Książka opowiada losy poległych w Powstaniu Warszawskim Bohaterów Harcerskiego Batalionu AK "Zośka", a wśród nich Andrzeja Romockiego Morro, jego brata Janka, Maćka Bittnera, Czarnego Jasia Wuttke, braci Długoszowskich, Milewskich, Lenartów, Andrzeja Samsonowicza-Księcia, łączniczek i sanitariuszek, plutonu, który poległ niemal cały 2 sierpnia 1944 roku w bitwie pod Pęcicami. Autorka rozszyfrowuje tajemnicę najmłodszego powstańca spoczywającego na kwaterze "Zośki" - Jędrusia...

  Promocja
  okładka Kamyk na szańcu Gawęda o druhu Aleksandrze Kamińskim, Książka | Barbara Wachowicz

  Barwna opowieść o życiu i działalności wybitnego harcerza Aleksandra Kamińskiego (1903-1978), pedagoga i wychowawcy, w czasie wojny m.in. redaktora naczelnego "Biuletynu Informacyjnego", autora "Kamieni na szaniec", komendanta Małego Sabotażu 'Wawer", współtwórcy Szarych Szeregów. Autorka w atrakcyjnej formie pisarskiej zawarła wiele niezwykle ważnych informacji o genezie i rozwoju harcerstwa, roli, jaką w tym odegrał Aleksander Kamiński, o okupacyjnej walce o niepodległość i...

  Promocja
  okładka Matki wielkich Polaków, Książka | Barbara Wachowicz

  Książka prezentuje sylwetki matek wybitnych Polaków od XVII do XX wieku. Są to: Teofila z Daniłłowiczów Sobieska – matka Jana III Sobieskiego, Tekla z Ratomskich Kościuszkowa - matka Tadeusza Kościuszki, Barbara z Majewskich Mickiewiczowa - matka Adama Mickiewicza, Salomea z Januszewskich Słowacka - matka Juliusza Słowackiego, matka Fryderyka Chopina, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa - matka Henryka Sienkiewicza, Józefa Kasprowiczowa - matka Jana Kasprowicza, Józefa Ż...