Bony podarunkowe na Święta

Cyprian Kamil Norwid Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Promethidion, Audiobook | Cyprian Kamil Norwid

    „Promethidion” należy do najbardziej znanych i najczęściej cytowanych utworów Cypriana Norwida. Poemat jest traktatem dydaktycznym, który tworzą dwa dialogi: „Bogumił” i „Wiesław”. Wydany w 1851 roku poemat jest refleksją autora nad estetyką i pojmowaniem sztuki. W dziele tym autor opowiada się za koniecznością tworzenia odrębnej sztuki narodowej. Najważniejszym zadaniem sztuk plastycznych, jak uważał, jest ucieleśnianie ideału, upowszechnianie piękna. Działania te ...

    Promocja
    okładka Rzecz o wolności słowa, Audiobook | Cyprian Kamil Norwid

    Poemat ten wygłosił Norwid na jednym z odczytów urządzanych przez Komitet Stowarzyszenia Pomocy Naukowej w Paryżu dnia 13 maja 1869 roku. Prelekcja zgromadziła około 600 osób i jak na owe czasy było to duże wydarzenie. Obecny na odczycie Agaton Giller pisał po spotkaniu: „Z tytułu wnioskując, mniemać było można, że prelegent mówić będzie o wolności słowa jako o prawie przyrodzonym człowieka, że wykaże potrzeby i środki oswobodzenia go z więzów cenzuralnych. Spodziewaliśmy się...

    Promocja
    okładka Assunta, Audiobook | Cyprian Kamil Norwid

    W 1882 roku poeta pisał do Bohdana Zaleskiego: „Wielce życzyłbym sobie, abyś był łaskaw przeczytać w rękopiśmie moje małe arcydzieło. Niech Cię to nie zraża, że to jest poema miłosne. Zapewne wiesz, iż w literaturze polskiej jest dwa poematy miłosne, to jest pierwsza część „Dziadów” [Mickiewicza] i „W Szwajcarii” [Słowackiego] – tylko dwa obejrzenia się miłości na siebie samą w całej literaturze narodu! Mój poemat trzecim jest”. O tym, jakie były losy poematu, dowiadujemy s...

Cyprian Kamil Norwid Audiobooki

Cyprian Kamil Norwid, a właściwie Cyprian Ksawery Gerard Walenty Norwid herbu Topór, był polskim poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, eseistą, grafikiem, rzeźbiarzem, malarzem, a także filozofem. Uznawany jest za jednego czterech największych polskich poetów okresu romantyzmu, choć wielu specjalistów zalicza twórczość Norwida raczej do klasycyzmu i parnasizmu. Większość swojego życia poeta spędził za granicą, żyjąc w biedzie. Jego dzieła, niezrozumiałe dla większości mu współczesnych, zostały ponownie odkryte i upowszechnione w okresie Młodej Polski (głównie dzięki Zenonowi Przesmyckiemu-Miriamowi, a także młodemu Władysławowi Reymontowi).

Cyprian Kamil Norwid - biografia

Cyprian Norwid urodził się 24 września 1821 roku w Laskowie-Głuchach, mazowieckiej wsi w majątku matki Ludwiki ze Zdzieborskich, która była trzecią żoną Jana Norwida. Zmarła ona, kiedy Cyprian miał zaledwie cztery lata, a dekadę później osierocił go także ojciec. Cyprian wychowywał się od śmierci matki w 1825 roku u prababki Hilarii z Buynów Sobieskiej. Tak, Norwid był krewnym króla Jana III Sobieskiego. Kiedy w 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe, przyszły poeta uczył się w warszawskim gimnazjum - przerwał jednak naukę i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. Po raz pierwszy wkroczył w środowisko literackie dzięki grupie autorów skupionych wokół “Piśmiennictwa krajowego”, czasopisma redagowanego przez Hipolita Skimborowicza. Norwid zadebiutował na jego ramach w 1840 roku wierszem “Mój ostatni sonet”.

Cyprian Kamil Norwid - Emigracja

W 1842 roku Cyprian Kamil Norwid wyruszył w podróż po Europie. Najpierw zatrzymał się w Dreźnie, a następnie znalazł się w Wenecji i Florencji. Gdy w 1844 roku przebywał w Rzymie, narzeczona zerwała z nim zaręczyny. Wtedy Norwid poznał Marię z Nesselrodów Kalergis, która pozostała jego wielką nieszczęśliwą miłością. Był to także okres, kiedy pogorszyło się zdrowie pisarza.

Później Norwid pojawił się w Berlinie, gdzie nawiązał liczne kontakty towarzyskie, artystyczne i polityczne. W 1846 roku został aresztowany i zmuszony do wyjazdu z Prus, udał się więc do Brukseli. Czas Wiosny ludów poeta spędził znów w Rzymie - to tam spotkał między innymi Adama Mickiewicza czy Zygmunta Krasińskiego. Z tym ostatnim bronił zresztą w czasie rewolucji w Wiecznym Mieście zagrożonego papieża Piusa IX. Z kolei w czasie pobytu w Paryżu w latach 1849-1852 Norwid poznał Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina, jak również Turgieniewa i Aleksandra Hercena. Sam poeta był wtedy w trudnej sytuacji - zawód miłosny, problemy materialne, nieprzyjazna krytyka i nieporozumienia na tle politycznym sprawiały, że żył w biedzie, a jego zdrowie się pogarszało. W związku z tym postanowił wyjechać do Stanów Zjednoczonych - 12 lutego 1853 roku statek “Margaret Evans” dopłynął do Nowego Jorku, gdzie Norwidowi udało się znaleźć pracę w pracowni graficznej. Gdy jednak jesienią dowiedział się o wybuchu wojny krymskiej, zaczął organizować powrót do Europy.

Cyprian Kamil Norwid - Powrót do Europy

Cyprian Kamil Norwid powrócił na Stary Kontynent w czerwcu 1854 roku. Zamieszkał w Londynie, gdzie utrzymywał się z różnych prac artystyczno-rzemieślniczych, a później wyjechał do Paryża. Wtedy udało mu się opublikować kilka utworów, które spotkały się z bardziej przychylnym odbiorem. Wybuch powstania styczniowego w 1863 roku całkowicie pochłonął Norwida. Ze względu na stan zdrowia nie mógł wziąć w nim udziału, starał się jednak zrobić wszystko, by wesprzeć powstańców.

Późniejsze lata życia nie były dla poety łaskawe. Tom “Vade-mecum” ukończył w 1866 roku, jednak pomimo protekcji i starań nie udało mu się go opublikować. Bieda i gruźlica utrudniały mu funkcjonowanie. Dodatkowym ciosem był nieudany wyjazd do Florencji w 1877 roku. Norwid miał nadzieję, że dzięki pobytowi we Włoszech jego zdrowie się poprawi - wysłał już tam swój dobytek, jednak sam nie mógł wyjechać, bowiem książę Władysław Czartoryski ostatecznie nie udzielił mu obiecanej wcześniej pożyczki. Michał Kleczkowski, kuzyn Norwida, umieścił go w znajdującym się na przedmieściach Paryża Domu św. Kazimierza, gdzie schorowany i pogrążony w rozpaczy poeta zmarł 23 maja 1883 roku. Pochowany został na cmentarzu w Ivry - pięć lat później jego szczątki przeniesiono do polskiego grobu zbiorowego na cmentarzu Montmorency, zwanego panteonem polskiej emigracji. Dopiero w 2001 roku Norwid doczekał się godnej ceremonii - ziemia z jego grobu została przewieziona do Polski i umieszczona w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu.

Działalność literacka Norwida

W dziełach Cypriana Kamila Norwida odnaleźć można elementy związane z różnymi nurtami literackimi - romantyzmem, klasycyzmem czy parnasizmem. Nie tylko tworzył własne utwory, ale także tłumaczył fragmenty Byrona, Szekspira, Horacego czy Homera. Zaledwie ułamek twórczości Norwida ukazał się za jego życia. Pod koniec XIX wieku odkrył ją i zaczął publikować Zenon Przesmycki - poeta zdobył więc popularność w okresie Młodej Polski.

Choć Cyprian Kamil Norwid doceniał literaturę romantyczną, krytykował obecny w niej mesjanizm, między innymi za gloryfikację cierpienia oraz nadmierny jego zdaniem patos wyjątkowych bohaterów i herosów. Skupiał się w swoich dziełach na indywidualnym, zwykłym człowieku, jego codzienności okraszonej rzeczywistością sakralną. Norwid jest uznawany za poetę wybitnego, choć jego dzieła pozostają niełatwe - intelektualne, aforystyczne, pozbawione typowej dla poezji tego okresu opisowości. Wiele w jego dziełach skrótów czy metafor. Do najważniejszych poematów Norwida zaliczyć należy “Promethidion”, “Rzecz o wolności słowa” oraz “Quidam”. Cyprian Kamil Norwid był także nowelistą i dramaturgiem. Za arcydzieło prozy poetyckiej uznawane są jego “Czarne kwiaty” (w których obecne są relacje ze spotkań z Mickiewiczem, Chopinem czy Paulem Delarochem), a także “Białe kwiaty”.

Twórczość Cypriana Kamila Norwida w księgarni internetowej Woblink

Dużą część wybitnej twórczości tego polskiego poety, nowelisty i dramaturga znajdziecie na Woblink. Czekają tu na Was takie dzieła Cypriana Kamila Norwida jak “Promethidion”, “Assunta”, “Rzecz o wolności słowa”, “Wędrowny sztukmistrz”, “Klucze do echa” czy “Za kulisami”. Jest tu także wiele zbiorów dzieł Norwida - liczne “Wiersze zebrane” czy “Pisma wybrane”. Na Woblink twórczość Norwida dostępna jest w formie książek papierowych, ebooków oraz audiobooków.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.