David Omand

David Omand to były brytyjski agent wywiadu, były Dyrektor Centrali Łączności Rządowej, czyli najwyższy rangą urzędnik w Kwaterze Głównej Łączności Rządowej (Government Communications Headquarters, GCHQ), brytyjskiej agencji wywiadowczej specjalizującej się w zapewnianiu informacji, kryptografii oraz wywiadzie sygnałowym. Omand jest autorem książki „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać”. Prywatnie wraz z żoną Elisabeth Wales ma dwoje dzieci, jest także członkiem Klubu Reform oraz pełnił czteroletnią kadencję w zarządzie Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, począwszy od 2006 roku.

David Omand – życiorys i kariera

David Bruce Omand urodził się 15 kwietnia 1947 roku. Ukończył Glasgow Academy oraz Corpus Cristi College w Cambridge, gdzie uzyskał stopień naukowy z ekonomii. Niedługo potem rozpoczął swoją karierę w GCHQ, a po kilku latach pracy w Ministerstwie Obrony Omand został mianowany dyrektorem GCHQ i pełnił tę rolę w latach 1996-1997. Później został Stałym Sekretarzem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a następnie w 2002 roku pierwszym Stałym Sekretarzem i Koordynatorem Bezpieczeństwa i Wywiadu w Kancelarii Rady Ministrów. David Omand został awansowany do stopnia Kawalera Wielkiego Krzyża Orderu Łaźni (Grand Cross od the Order of the Bath) w 2004 roku. Rok później odszedł z gabinetu.

Od czasu opuszczenia rządu David Omand pracował w kilku firmach związanych z wojskiem. Był dyrektorem w brytyjskiej firmie zbrojeniowej Babcock International i włoskiej firmie zbrojeniowej Leonardo-Finmeccanica, a także pracował jako doradca Society of British Aerospace Companies. Omand jest obecnie profesorem wizytującym w King's College London oraz wiceprezesem Royal United Services Institute.

David Omand – książka „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać”

W październiku 2020 roku David Omand wydał swoją pierwszą książkę, zatytułowaną „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać”. Obejmuje ona jego poglądy na długoterminowe analizy wywiadowcze zdobyte podczas pracy z rządami brytyjskimi od Margaret Thatcher do Tony'ego Blaira. Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń dyplomatycznych Omand uczy logicznego myślenia, sprawnego zdobywania wiedzy, umiejętności czytania między wierszami czy zdobywania informacji w poszukiwaniu prawdy nawet przy braku pełnej wiedzy na dany temat. Za pomocą specyficznych sposobów myślenia i działania agentów wywiadu pokazuje, jak weryfikować, czy nasz tok myślenia jest prawidłowy, jak unikać teorii spiskowych, a także nie dać się fake newsom oraz manipulacji. „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać” Davida Omanda ukazało się w Polsce w 2022 roku nakładem Wydawnictwa MUZA. Znajdziecie je na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Jak nie dać się zmanipulować i okłamać, Ebook | David Omand

    Bez gadżetów w stylu Jamesa Bonda, za to z solidną dawką sztuki dyplomacji David Omond, były agent brytyjskiego wywiadu uczy myślenia, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania informacji w poszukiwaniu prawdy.W codziennym życiu często dysponujemy niepełnymi i sprzecznymi informacjami: newsy z prasy i internetu, posty w mediach społecznościowych, plotki z biura, i na ich podstawie podejmujemy decyzje, które są wiążące dla naszego życia. Omand pokazuje, ja...

    Promocja
    okładka Jak nie dać się zmianipulować i okłamać Radzi doświadczony agent wywiadu, Książka | David Omand

    Bez gadżetów w stylu Jamesa Bonda, za to z solidną dawką sztuki dyplomacji David Omond, były agent brytyjskiego wywiadu uczy myślenia, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania informacji w poszukiwaniu prawdy. W codziennym życiu często dysponujemy niepełnymi i sprzecznymi informacjami: newsy z prasy i internetu, posty w mediach społecznościowych, plotki z biura, i na ich podstawie podejmujemy decyzje, które są wiążące dla naszego życia. Omand pokazuje, jak na...