Bony na Mikołajki

David Szalay

David Szalay to kanadyjski pisarz, autor kilku powieści, w tym wydanych również po polsku książek „Czym jest człowiek” oraz „Turbulencje”. Pierwszy z tytułów przyniósł mu nominację do nagrody Bookera. Szalay jest często określany jako jeden z najbardziej obiecujących współczesnych twórców. Jego nazwisko w 2013 znalazło się na prestiżowej liście Granta’s Best of Young British Novelists a także znalazło się na liście 20 najlepszych brytyjskich pisarzy poniżej 40 roku życia „The Telegraph” w 2016 roku. Dodatkowo jest laureatem nagrody Gordon Burn Prize. Za swoją debiutancką powieść „London and the South-East” został uhonorowany Betty Trask Award i Geoffrey Faber.

Życiorys Davida Szalaya

David Szalay przyszedł na świat w 1974 roku w Montrealu. Jego matka jest Kanadyjką, a ojciec Węgrem. Rodzina przyszłego pisarza przeprowadziła się z Kanady do Bejrutu. W wyniku wojny domowej byli zmuszeni do opuszczenia Libanu i przenieśli się do Londynu. Autor „Turbulencji” studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim. Po zakończeniu studiów pracował przez chwilę w Londynie, następnie przeniósł się do Brukseli, by ostatecznie zamieszkać w Pécs na Węgrzech. To tam postanowił zacząć realizować swoje marzenia dotyczące zostania pisarzem. Obecnie Szalay mieszka w Budapeszcie, razem z żoną i dwójką dzieci.

Na ten moment David Szalay ma na swoim koncie pięć tytułów: „London and the South-East”, „Innocent”, „Spring”, „Czym jest człowiek” (All That Man is) i „Turbulencje” (Turbylence). Oprócz książek Szalay napisał wiele słuchowisk radiowych dla BBC.

Czym jest człowiek

To ceniony przez krytyków oraz czytelników zbiór opowiadań będący portretem współczesnych mężczyzn. Każdy z dziewięciu bohaterów znajduje się na innym etapie życia. Wszyscy muszą odpowiedzieć sobie na pytania o jego sens, jak czerpać z niego wszystko, co najlepsze, a także jak być mężczyzną w skomplikowanej współczesności.

„Czym jest człowiek” znalazł się na krótkiej liście Man Booker Prize i został uhonorowany nagrodą The Gordon Burn Prize w 2016 roku.

Turbulencje

Książka „Turbulencje” powstała z serii 15-minutowych programów stworzonych przez Szalaya dla BBC Radio 4. Każde z dwunastu opowiadań śledzi losy najróżniejszych osób w czasie ich lotów po całym świecie.

Bohaterów „Turbulencji” łącza międzynarodowe i międzykontynentalne podróże, które są dla autor pretekstem do rozważań na temat globalizacji, miłości czy przyjaźni.

Książki Davida Szalaya na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Davida Szalaya w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Londyn, Książka | David Szalay

  Paul Rainey ma czterdzieści lat, jest pracującym w branży reklamowej wysoko funkcjonującym alkoholikiem, który codziennie dojeżdża do Londynu z pobliskiego Hove. Pod przykrywką zadowolonego z życia prywatnego i zawodowego mężczyzny kryje się jednak uzależniony również od leków nieszczęśliwy sprzedawca anonsów w wydawnictwach, których jedynymi czytelnikami są sami reklamodawcy. Nieustannie próbuje zrobić „coś” ze swoim życiem i gdy pojawia się kolega z dawnych lat z ciekawą of...

  okładka Londyn, Ebook | David Szalay

  Paul Rainey ma czterdzieści lat, jest pracującym w branży reklamowej wysoko funkcjonującym alkoholikiem, który codziennie dojeżdża do Londynu z pobliskiego Hove. Pod przykrywką zadowolonego z życia prywatnego i zawodowego mężczyzny kryje się jednak uzależniony również od leków nieszczęśliwy sprzedawca anonsów w wydawnictwach, których jedynymi czytelnikami są sami reklamodawcy. Nieustannie próbuje zrobić „coś” ze swoim życiem i gdy pojawia się kolega z dawnych lat z ciekawą of...

  okładka Czym jest człowiek, Audiobook | David Szalay

  Wspaniały tom opowiadań będący zbiorowym portretem współczesnych mężczyzn. Dziewięciu różnych mężczyzn. Każdy z nich w podróży, każdy na innym etapie życiowej wędrówki. Każdy w obliczu tych samych istotnych pytań: czym jest życie? Jak czerpać z niego to, co najlepsze, a w końcu: jak być mężczyzną we współczesnym świecie? Dzięki takiej perspektywie oraz kunsztownej konstrukcji zbioru książkę brytyjskiego pisarza węgierskiego pochodzenia uznano za perełkę współczesnej prozy, ob...

  Promocja
  okładka Turbulencje, Książka | David Szalay

  Bohaterów Turbulencji łączą podróże międzynarodowe i międzykontynentalne: nie znają się nawzajem, ale wszyscy spotykają się w samolotach. To powieść układanka, której kompozycja, rozpoznawalna po przeczytaniu kilku rozdziałów, wciąga bez reszty. Jak potoczą się dalsze losy postaci napotkanych przez czytelnika tylko na chwilę? Czy będą dalej żyły w naszej wyobraźni? Ta opowieść o globalizacji, przyjaźni i miłości mocno zapada w pamięć.

  okładka Turbulencje, Ebook | David Szalay

  Bohaterów Turbulencji łączą podróże międzynarodowe i międzykontynentalne: nie znają się nawzajem, ale wszyscy spotykają się w samolotach. To powieść układanka, której kompozycja, rozpoznawalna po przeczytaniu kilku rozdziałów, wciąga bez reszty.Jak potoczą się dalsze losy postaci napotkanych przez czytelnika tylko na chwilę? Czy będą dalej żyły w naszej wyobraźni? Ta opowieść o globalizacji, przyjaźni i miłości mocno zapada w pamięć.„David Szalay pędzi z prędkością ...

  Promocja
  okładka Czym jest człowiek, Książka | David Szalay

  Wspaniały tom opowiadań, nominowany do Nagrody Bookera, będący zbiorowym portretem współczesnych mężczyzn. Dziewięciu różnych mężczyzn. Każdy z nich w podróży, każdy na innym etapie życiowej wędrówki. Każdy w obliczu tych samych, istotnych pytań: czym jest życie? Jak czerpać z niego to, co najlepsze, a w końcu: jak być mężczyzną we współczesnym świecie? Wpisując się we współczesny nurt opowiadań, reprezentowany przez takich autorów jak Wells Tower czy Colin Barrett, Czym jest...