Akcja Czytaj na okrągło

Edith Eva Eger

Edith Eva Eger to urodzona na Węgrzech, a praktykująca w Stanach Zjednoczonych psycholożka, specjalistka od leczenia zespołu stresu pourazowego. Jest także osobą ocaloną z Holocaustu, jej wspomnienia „Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć” zostały międzynarodowym bestsellerem. Jej druga książka, „Dar. 12 lekcji, dzięki którym zmienisz swoje życie”, także uzyskała ten status.

Życiorys Edith Evy Eger

Edith Eva Eger to najmłodsza córka Lajosa i Ilony Elefántów, węgierskich Żydów. Urodziła się 29 września 1927 roku w Koszycach, które w tym czasie nosiły nazwę Kassa i należały do Czechosłowacji. Kiedy w 1942 roku rząd uchwalił ustawy antyżydowskie, Edith została usunięta z olimpijskiej drużyny gimnastycznej. W marcu 1944 roku Eger musiała zamieszkać w koszyckim getcie z rodzicami oraz siostrą Magdą (ich starsza siostra Clara, skrzypaczka, ukrywała się w domu swojej nauczycielki muzyki). W maju tego samego roku wszyscy zostali deportowani do Auschwitz. Edith została wybrana wraz z matką do komory gazowej, jednak dziewczynę uratował Josef Mengele. Wraz z Magdą Edith została wysłana w marszu śmierci. Kiedy z wycieńczenia nie mogła już iść dalej, jedna z dziewczyn, z którą podzieliła się kiedyś chlebem, rozpoznała ją i pomogła Magdzie ją nieść. Kiedy wojsko amerykańskie wyzwoliło obóz w Gunskirchen, do którego doszedł marsz, w maju 1945 roku Edith została pozostawiona na śmierć wśród wielu martwych ciał. Uratował ją jednak żołnierz, który zauważył, że rusza ręką.

Życie Edith Evy Eger po II wojnie światowej

Zarówno Edith, jak i Magda wyzdrowiały w amerykańskich szpitalach polowych i wróciły do Kassy, gdzie odszukały Clarę. Ich rodzice oraz narzeczony Edith, Eric, nie przetrwali Auschwitz. Później Edith wyszła za mąż za Belę (Alberta) Égera, także ocalałego Żyda, którego poznała w szpitalu. Bela wstąpił w czasie wojny do partyzantki. Wraz z córką uciekli w 1949 roku do Stanów Zjednoczonych. Edith cierpiała z powodu powojennej traumy oraz poczucia winy związanego z tym, że przeżyła wojnę. Były to doświadczenia na tyle poważne, że w ogóle nie rozmawiała o tym okresie swojego życia z żadnym z trójki swoich dzieci.

Kiedy Edith Eva Eger zaprzyjaźniła się z Viktorem Franklem, Austriackim neurologiem, psychiatrą i filozofem, także ocalałym z Holocaustu, postanowiła pójść na terapię, a następnie bliżej zająć się psychologią. W 1978 roku uzyskała doktorat z psychologii klinicznej na Uniwersytecie Teksańskim w El Paso, uzyskując tym samym licencję na wykonywanie zawodu psycholożki. Eger otworzyła klinikę terapeutyczną w La Jolla w Kaliforni.

„Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć” Edith Evy Eger

Edith Eger powróciła do Auschwitz w 1990 roku, by zmierzyć się ze swoją traumą. Za namową psychologa Philipa Zimbardo opublikowała swoje wspomnienia i doświadczenia w pierwszej książce, „Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć” (2017), która szybko stała się bestsellerem „New York Times” i „Sunday Times”. W Polsce książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. Eger dzieli się w niej swoją historią, wyjaśniając równocześnie, jak umysł może stać się więzieniem, a także jak dokonać wyboru wolności i umożliwić uzdrowienie. „Wybór. Przetrwać niewyobrażalne i żyć” Edith Evy Eger znajdziecie na Woblink jako książkę papierową bądź ebook.

Edith Eva Eger – „Dar. 12 lekcji, dzięki którym zmienisz swoje życie”

Po sukcesie pierwszej książki, Edith Eva Eger zdecydowała się opublikować drugą, zatytułowaną „Dar. 12 lekcji, dzięki którym zmienisz swoje życie”. Pokazuje w niej, jak w doświadczenie cierpienia, smutku, straty, rozpaczy, strachu czy niepewności wpisana jest możliwość wyboru – poddać się lub potraktować każdą chwilę jako dar. Na własnym przykładzie pokazuje, że bolesną przeszłość można przepracować i uzdrowić oraz odmienić siebie. „Dar. 12 lekcji, dzięki którym zmienisz swoje życie” Edith Evy Eger dostępne jest na Woblink jako książka papierowa lub ebook.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Dar. 12 lekcji, dzięki którym odmienisz swoje życie, Ebook | Edith Eva Eger

  W życiu nie chodzi o to, co nam się przytrafia, tylko o to, co postanowimy z tym zrobić. Wszyscy mierzymy się z cierpieniem – smutkiem, stratą, rozpaczą, strachem, niepewnością, porażkami. Ale mamy też wybór: w obliczu traumy lub trudności możemy się poddać albo przeżywać każdą chwilę jak dar. Historia doktor Edith Eger zmieniła mnie na zawsze. - Oprah Winfrey. Edith Eva Eger jest moją bohaterką. Zamiast pozwolić, by zniszczyła ją bolesna przeszłość, postanowiła, ż...

  Promocja
  okładka Dar. 12 lekcji dzięki którym odmienisz swoje życie, Książka | Edith Eva Eger

  W życiu nie chodzi o to, co nam się przytrafia, tylko o to, co postanowimy z tym zrobić. Wszyscy mierzymy się z cierpieniem – smutkiem, stratą, rozpaczą, strachem, niepewnością, porażkami. Ale mamy też wybór: w obliczu traumy lub trudności możemy się poddać albo przeżywać każdą chwilę jak dar. Historia doktor Edith Eger zmieniła mnie na zawsze. - Oprah Winfrey. Edith Eva Eger jest moją bohaterką. Zamiast pozwolić, by zniszczyła ją bolesna przeszłość, postanowiła, że zmieni ją...

  Promocja
  okładka Wybór Przetrwać niewyobrażalne i żyć, Książka | Edith Eva Eger

  W 1944 roku szesnastoletnia Edith Eger została wywieziona do Auschwitz. Przetrwała, bo doktor Józef Mengele lubił patrzeć na jej taniec. Gdy obóz został w końcu wyzwolony, Edith, u skraju sił, została wyciągnięta ze stosu ciał. Dziś dzieli się swoimi doświadczeniami z Holokaustu i jest uznaną na świecie psycholożką. Wśród jej pacjentów znajdują się ofiary przemocy i żołnierze cierpiący na zespół stresu pourazowego. Doktor Eger wyjaśnia, czemu umysł może stać się naszym więzie...