Elizabeth Russell Kate

Kate Elizabeth Russell jest amerykańską autorką powieści „Moja mroczna Vanesso”, która jest jej prozatorskim debiutem. W książce przedstawiła fikcyjną historię traumatycznego związku między główną bohaterką Vanessą Wye, a jej nauczycielem Jacobem Strane’em. Russell wychowała się w mieście Clifton w stanie Maine. Studiowała na Indiana University, a na University of Kansas uzyskała stopień doktorski z kreatywnego pisania. Obecnie mieszka w Portland w stanie Oregon. Książka „Moja mroczna Vanesso” zaraz po premierze okazała się międzynarodowym bestsellerem i została przetłumaczona na ponad 35 języków.

Moja mroczna Vanesso - debiutancka powieść Kate Elizabeth Russell

„Moja mroczna Vanesso” to debiutancka powieść Kate Elizabeth Russell. Została opublikowana w marcu 2020 roku. W Polsce ukazała się zaledwie trzy miesiące później. Publikację, w tłumaczeniu Roberta Sudoła, wydało krakowskiego wydawnictwo Otwarte. Powieść Russell to pełna emocji, poruszająca historia nastolatki, która zakochuje się w swoim czterdziestodwuletnim nauczycielu literatury. Vanessa podporządkowuje cały swój świat starszemu mężczyźnie. Szybko okazuje się, że nie była jedyną dziewczyną obecną w jego życiu. Inne, teraz dorosłe już kobiety po latach zrozumiały, że zostały skrzywdzone i rozpoczynają walkę o sprawiedliwość. Chcą, aby również dorosła już Vanessa była z nimi solidarna. Ona jednak nie chce tego zrobić. Czuje, że w ten sposób zdradziłaby mężczyznę, który zawsze był dla niej dobry. Vanessa była pewna, że łączyła ich miłość. A jak było naprawdę? W swojej książce autorka zestawia przeżycia nastolatki z traumą dorosłej kobiety. Wywołuje w czytelniku dyskomfort i prowokuje do myślenia i analizowania przedstawionej w powieści historii. „Moja mroczna Vanesso” przywołuje na myśl „Lolitę” Vladimira Nabokowa, jest jednak zupełnie inną opowieścią – skupioną na emocjach, przeżyciach i traumie nastoletniej bohaterki, a potem dorosłej kobiety.

Na wczesnym etapie pracy nad książką Kate Elizabeth Russell uzyskała wsparcie od Stephena Kinga. Ojciec pisarki pracuje jako DJ w Bangor, jednej z lokalnych stacji radiowych, których właścicielem jest autor „Lśnienia”. Zapytał Kinga, czy ten nie zechciały przeczytać manuskryptu książki jego córki. Pisarz zgodził się, a „Moja mroczna Vanesso” zyskała jego uznanie. Doceniła ją także Gillian Flynn. Powieść szybko została międzynarodowym bestsellerem. Przetłumaczono ją na ponad trzydzieści języków i opublikowano w przeszło 20 krajach. Za ten tytuł autorka została nominowana do Nagrody Dylana Thomasa w 2021 roku.

Kontrowersje wokół powieści Kate Elizabeth Russell

Książka „Moja mroczna Vanesso” wywołała kontrowersje, kiedy pisarka Wendy C. Oritz poskarżyła się, że powieść Russell jest łudząco podobna do jej własnej historii. Jak donosi Associated Press, recenzenci, którzy czytali obie książki byli przeciwnego zdania i nie widzieli dowodów na plagiat. W następstwie komentarzy w mediach społecznościowych i kontrowersji wokół powieści Oprah Winfrey, która wcześniej wybrała „Moją mroczną Vanessę” do swojego Klubu Książki, zrezygnowała z tego tytułu. W wyniku oskarżeń o plagiat Kate Elizabeth Russell wydała krótkie oświadczenie, w którym zdementowała wszystkie plotki dotyczące podobieństwa jej powieści do książki Oritz. Potwierdziła, że jej prozatorski debiut został zainspirowany różnymi doświadczeniami z jej nastoletniego życia. Pomimo kilku podobieństw autobiograficznych między nią, a bohaterką powieści, Russell nie chciała, aby czytelnicy uważali książkę za zapis jej wspomnień. Jak sama mówi, to fikcja literacka, a nie jej historia. Książka „Moja mroczna Vanesso” Kate Elizabeth Russell dostępna jest w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka oraz papierowej.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
Wybrane filtry:
  Promocja
  okładka Moja mroczna Vanesso, Ebook | Elizabeth Russell Kate
  Promocja
  okładka Moja mroczna Vanesso, Ebook | Elizabeth Russell Kate

  Genialna i oszałamiająca. Książka, którą musi przeczytać każdy.Gillian Flynn, autorka „Zaginionej dziewczyny”Podporządkowała swój świat tylko jemu. A on totalnie nią zawładnął. On – czterdziestodwuletni intrygujący nauczyciel literatury.Nie była jedyną dziewczyną w jego życiu. Inne, już jako dorosłe kobiety, szukają sprawiedliwości, bo zrozumiały, że zostały skrzywdzone. Oczekują, że Vanessa będzie z nimi solidarna. A ona nie może tego zrobić, bo dla ...

  okładka Moja mroczna Vanesso, Książka | Elizabeth Russell Kate
  okładka Moja mroczna Vanesso, Książka | Elizabeth Russell Kate

  Genialna i oszałamiająca… Książka, którą musi przeczytać każdy. Gillian Flynn Podporządkowała swój świat tylko jemu. A on totalnie nią zawładnął. On – czterdziestodwuletni intrygujący nauczyciel literatury. Nie była jedyną dziewczyną w jego życiu. Inne, już jako dorosłe kobiety, szukają sprawiedliwości, bo zrozumiały, że zostały skrzywdzone. Oczekują, że Vanessa będzie z nimi solidarna. A ona nie może tego zrobić, bo dla niej był dobry. Przecież to ją wybrał. Sama tego chci...