Flannery O'Connor

Flannery O'Connor urodziła się w 1925 roku. To amerykańska pisarka, autorka powieści, noweli i opowiadań. O'Connor była typową pisarką z Południa Stanów Zjednoczonych. To znaczy, że w swoich tekstach często poruszała tematy związane z ludzką naturą, skazami moralnymi oraz sprawami rasowymi. Podobnie jak w utworach innych znanych pisarzy z Południa, jak Erskine Caldwell czy William Faulkner, pisała o problemie niewolnictwa, stosunku białych do Afroamerykanów oraz prawach człowieka. Często posługiwała się groteską – przedstawiała swoje postaci w sytuacjach przemocy. Podstawą dramatu w jej utworach była zatem bezsensowna akceptacja lub odwrotnie, całkowite odrzucenie ograniczeń i odmienności.

W utworach O'Connor można doszukiwać się odzwierciedlenia jej katolickich poglądów i przekonań. W 1972 roku O'Connor została pośmiertnie wyróżniona nagrodą National Book Award za kompletny zbiór opowiadań. Flannery O'Connor napisała dwie powieści („Mądrość krwi” i „Gwałtownicy porywają Królestwo Niebieskie”), wydała trzy zbiory opowiadań oraz opublikowała kilka tekstów krytycznych.

Dorobek literacki Flannery O'Connor

W Polsce ukazały się następujące książki i zbiory twórczości Flannery O’Connor: „Trudno o dobrego człowieka”, „Poczciwi wiejscy ludzie”, „W pierścieniu ognia”, „Kulawi wejdą pierwsi”, „Mądrość krwi”, „Sztuczny Murzyn”, „Gwałtownicy porywają Królestwo Niebieskie”, „Ocalisz życie, może swoje własne” oraz „Misterium i maniery. Pisma przygodne w wyborze i opracowaniu Sally i Roberta Fitzgeraldów”.

Warto zwrócić uwagę na monumentalny, przeszło 600-stronicowy, zbiór opowiadań „Ocalisz życie, może swoje własne” wydany w 2019 roku przez Wydawnictwo W.A.B. To zbiór opowiadań Flannery O'Connor, w skład którego wchodzą teksty znane już polskiemu czytelnikowi oraz zupełnie nowe. Utwory zostały przedstawione w porządku chronologicznym, dzięki czemu w trakcie lektury można poczuć, jak rozwijał się warsztat amerykańskiej pisarki na przestrzeni lat.

W 2020 roku, nakładem krakowskiego Wydawnictwa Karakter, ukazał się zbiór esejów i wykładów Flannery O'Connor. Teksty dotyczą tego, co najbardziej zajmowało amerykańską pisarkę przez większość jej życia. Dlatego to znakomita pozycja nie tylko do poznawania twórczości, ale również życiorysu O’Connor, bowiem w „Misterium i maniery” roi się od wątków autobiograficznych. Tom zaczyna się od niezwykłego tekstu o pawiach, którymi O’Connor się fascynowała. Jak sama pisze: „Zaraz po wypuszczeniu ptaków z klatki byłam tak rozgorączkowana, że powiedziałam: – Chcę mieć ich tyle, żebym przy każdym wyjściu z domu na któregoś wpadała”. Co więcej, pisała tak: „Kiedy paw bierze kąpiel, niemal zupełnie znika w tumanie piasku. A jeżeli ktoś wtedy przygalopuje, dzierżąc miotłę jak pikę, przez obłok piachu i latających kwiatów dostrzeże tylko parę zielonych piór i paciorkowate, pałające rozkoszą oko”. W kolejnej części książki O’Connor pisze o swoim warsztacie literackim. Podejmuje temat tradycji literatury amerykańskiego Południa, a także pisze o związkach literatury z religią.

O'Connor przez wiele lat chorowała na toczeń rumieniowaty. Już od początku lat 50. XX wieku spędzała czas na rodzinnej farmie w oczekiwaniu na śmierć. W tym czasie intensywnie zajmowała się hodowlą pawi. Pisarka zmarła w 1964 roku.

Książki Flannery O’Connor na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Flannery O’Connor w formie ebooka i papierowej. Dostępne są tytuły „Misterium i maniery” oraz zbiór opowiadań „Ocalisz życie może swoje własne”.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Misterium i maniery, Ebook | Flannery O'Connor
  okładka Misterium i maniery, Ebook | Flannery O'Connor

  Zbiór esejów i wykładów poświęconych wszystkiemu, co zajmowało amerykańską pisarkę przez całe jej życie. Tom otwiera niezwykły tekst o pawiach, którymi się pasjonowała („Zaraz po wypuszczeniu ptaków z klatki byłam tak rozgorączkowana, że powiedziałam: – Chcę mieć ich tyle, żebym przy każdym wyjściu z domu na któregoś wpadała”. „Kiedy paw bierze kąpiel, niemal zupełnie znika w tumanie piasku. A jeżeli ktoś wtedy przygalopuje, dzierżąc miotłę jak pikę, przez obłok piachu i la...

  Promocja
  okładka Ocalisz życie może swoje własne Opowiadania zebrane, Książka | Flannery O'Connor
  Promocja
  okładka Ocalisz życie może swoje własne Opowiadania zebrane, Książka | Flannery O'Connor

  Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane to zbiór opowiadań Flannery O’Connor zawierający również utwory niewydane dotąd po polsku. Autorka opisuje w nich świat dobrze sobie znany – w Georgii, na południu USA, spędziła prawie całe życie. Lekko, z prostotą i pewną dozą groteski pisarka kreśli przejmujące losy postaci, które miotają się w nieprzyjaznym świecie. Sam tytuł mówi wiele o tych świetnych nowelach – nawet gdy człowiek dąży ku temu, by być dobrym, poczucie...