Fran Lebowitz

Fran Lebowitz urodziła się w 1950 roku. To amerykańska pisarka pochodzenia żydowskiego, publicystka, eseistka, stand uperka, znana ze swojego ciętego, ironicznego poczucia humoru. Lebowitz jest autorką dowcipnych komentarzy na tematy społeczne.

Lebowitz wychowała się w żydowskiej rodzinie sklepikarzy. Od lat wczesnej młodości Lebowitz bardzo dużo czytała, przez co zaniedbywała szkolne obowiązki. Chodziła do żydowskiej szkoły w Jewish Center w Morristown, ale nie kontynuowała nauki w szkole średniej, nie rozpoczęła też studiów. Na początku lat 70. XX wieku przeniosła się do Nowego Jorku. Tam podejmowała się różnych prac dorywczych, łącznie z tym, że była kierowcą taksówki. W wolnym czasie oglądała filmy i dużo czytała. Pisała recenzje dla magazynu „Change”. Jej życie wywróciło się do góry nogami, gdy w 1971 roku zgłosił się do niej Andy Warhol, który zaproponował jej pisanie felietonów w jego magazynie „Interview”. W tym czasie Lebowitz poznała wielu artystów ze środowiska nowojorskiego pop-artu, filmu i muzyki.

Fran Lebowitz nierozerwalnie związana jest z Nowym Jorkiem. Można nazwać ją ikoną i jednym z symboli tego miasta. W latach młodości poznała je dobrze od strony architektonicznej i urbanistycznej dzięki pracy jako kierowca taksówki. Następnie przez kilkadziesiąt lat czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym i kulturalnym Nowego Jorku. Zaprzyjaźniła się z wieloma artystami, uczestniczyła w ważnych wydarzeniach miasta. Większość swojej twórczości publicystycznej poświęciła Nowemu Jorkowi.

Eseje Frana Lebowitza

Pierwszy zbiór dowcipnych esejów, z których Fran Lebowitz jest dziś powszechnie znana, wydała w 1978 roku. Po sukcesie „Metropolitan Life” zaczęła pisać felietony do tygodnika „Mademoiselle”. W 1981 roku ukazał się jej drugi zbiór esejów pt. „Social studies”. W połowie lat 90. ukazała się nietypowa książka Lebowitz – „Pan Chas i Lisa Sue spotykają pandę”. To powieść dla dzieci. Głównym tematem jest tutaj marzenie nowojorskich dzieciaków o przeprowadzce do stolicy Francji – Paryża. Lebowitz posiada ogromny księgozbiór, w którym znajduje się blisko 10 tysięcy książek. W 1994 roku ukazała się książka „The Fran Lebowitz Reader”, na którą składają się dwie poprzednie książki – „Metropolitan Life” i „Social Studies” oraz felietony i recenzje książek, które w tamtym okresie czytała. Jedną z największych przyjaciółek Fran Lebowitz była amerykańska noblistka Toni Morrison.

Fran Lebowitz bardzo chętnie udziela wywiadów. Wystąpiła w wielu programach typu talk-show. Ponadto ma na swoim koncie wiele ról telewizyjnych i filmowych – epizodycznych i bardziej angażujących. W latach 2001-2007 odgrywała rolę sędzi Janice Goldberg w serialu „Prawo i porządek”.

Fran Lebowitz: Udawaj, że to miasto

W 2021 roku na platformie streamingowej Netflix swoją premierę miał siedmioodcinkowy serial dokumentalny w reżyserii Martina Scorsese. Każdy odcinek to zbiór rozmów, fragmentów wywiadów, krótkich wypowiedzi i komentarzy Fran Lebowitz na temat życia w Nowym Jorku. Tematami odcinków są m.in. infrastruktura miasta, nowojorskie metro, nieruchomości, rynek sztuki, literatura, taksówki, filmy o Nowym Jorku oraz życie Fran Lebowitz. Większość wywiadów przeprowadził Martin Scorsese, ale w „Udawaj, że to miasto” znajdują się też fragmenty rozmów ze Spikiem Lee oraz wycinki ze stand upów Lebowitz.

„Udawaj, że to miasto” to nie pierwsza współpraca duetu Lebowitz/Scorsese. W 2013 roku pisarka wystąpiła gościnnie w filmie Martina Scorsese pt. „Wilk z Wall Street”. Wcześniej, w 2010 roku, Scorsese nakręcił o niej film dokumentalny pt. „Public Speaking”. Fran opowiadała w nim śmieszne anegdoty na temat różnych znanych osobistości artystycznego światka Nowego Jorku.

Nie w humorze – pierwsza książka Fran Lebowitz w Polsce

Na fali zainteresowania serialem „Udawaj, że to miasto” w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazało pierwsze polskie tłumaczenie twórczości Fran Lebowitz. „Nie w humorze” to zbiór esejów amerykańskiej autorki, w których roi się od ironicznych, absurdalnych i szalenie wciągających opowieści o Nowym Jorku i Stanach Zjednoczonych. Większość z nich to krótkie, czasem jednostronicowe teksty. Książka „Nie w humorze” ukazała się nie tylko w formie papierowej, ale również w formie ebooka i audiobooka. Po polsku książkę czyta Magdalena Emilianowicz.

Książki Fran Lebowitz na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Fran Lebowitz we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
Wybrane filtry:
  Promocja
  okładka Nie w humorze, Ebook | Fran Lebowitz
  Promocja
  okładka Nie w humorze, Ebook | Fran Lebowitz

  Fran Lebowitz to żywa legenda Nowego Jorku. Od ponad 50 lat w swoich felietonach opisuje dosłownie wszystko, co dotyczy mieszkańców (nie tylko) tego amerykańskiego miasta. Zaczynała jako felietonistka w założonym przez Andy’ego Warhola miesięczniku “Interview”, i od tego czasu słynie ze swojego poczucia humoru, błyskotliwości, a także bezkompromisowości. Lebowitz nie tak dawno można było oglądać jako główną bohaterkę miniserialu dokumentalnego produkcji Netflix, zatytułowan...

  Promocja
  okładka Nie w humorze, Audiobook | Fran Lebowitz
  Promocja
  okładka Nie w humorze, Audiobook | Fran Lebowitz

  Fran Lebowitz nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ta żywa legenda Nowego Jorku od ponad 50 lat bezkompromisowo, lecz z humorem pisze felietony o wszystkim, co dotyczy codziennego życia w tej jednej z największych amerykańskich metropolii. “Nie w humorze” to zbiór jej utworów, w których bierze na warsztat każdą, nawet najdrobniejszą rzecz, którą uzna za godną uwagi - od dzieci, przez życie seksualne, po nowojorskich kamieniczników. Lebowitz rozpoczęła swoją karierę ...

  Promocja
  okładka Nie w humorze
, Książka | Fran Lebowitz
  Promocja
  okładka Nie w humorze
, Książka | Fran Lebowitz

  Błyskotliwy zbiór dowcipnych, zjadliwych felietonów pióra Fran Lebowitz, gwiazdy dokumentalnego miniserialu Netfliksa Udawaj, że to miasto w reżyserii Martina Scorsese. Lebowitz bierze na celownik swojego ciętego humoru wszystko – od dzieci ("rzadko dysponują sensowną gotówką, którą można by od nich pożyczyć") przez rozmowy o seksie („gdyby twoje fantazje erotyczne kogoś interesowały, już dawno nie byłyby fantazjami ") po nowojorskich kamieniczników ("świętym obowiązkiem k...