Henning Mankell Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Henning Mankell Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Henning Mankell urodził się w 1948 roku. To szwedzki pisarz, dziennikarz, reżyser teatralny, twórca kultowych kryminałów z Kurtem Wallanderem w roli głównej. Choć Mankell jest znany przede wszystkim z pisania kryminałów, to ma na swoim koncie także kilka książek dla dzieci, powieści obyczajowych oraz sztuk teatralnych. Tworzył również scenariusze telewizyjne. W swoich dziełach wielokrotnie pisał na temat problemów społecznych, m.in. o ksenofobii, rasizmie, handlu ludźmi, terroryzmie, niesprawiedliwości i wyzysku. Henning Mankell jest autorem przeszło czterdziestu książek, które sprzedały się na świecie w łącznym nakładzie przeszło czterdziestu milionów egzemplarzy. To czyni go jednym z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy w historii.

Życiorys i początki kariery literackiej Henninga Mankella

Mankell wychowywał się w Göteborgu. W wieku 16 lat wyjechał do Paryża. Następnie wstąpił do marynarki handlowej i pracował na statku towarowym. W swojej biografii autor dobrze wspominał pracę na statku, w przyzwoitym i pracowitym towarzystwie. W połowie lat 60. wrócił do Paryża, gdzie podjął decyzję o zostaniu pisarzem. W 1968 roku wziął udział w studenckim powstaniu. Kolejnym zajęciem Szweda była praca w teatrze – Mankell zatrudnił się jako pomocnik sceniczny w teatrze w Sztokholmie. Bardzo wcześnie, bo w wieku zaledwie 20 lat związał się z Riksteatretem w stolicy kraju.

W tym okresie zaczął pisać też swoje pierwsze sztuki. Pierwsza z nich została wystawiona w The Amusement Park i dotyczyła szwedzkiego kolonializmu w Ameryce Południowej. Był to temat kontrowersyjny, ponieważ w kraju nie mówiło się wówczas o udziale Szwedów w zdobywaniu i wykorzystywaniu zasobów i mieszkańców zamorskich kolonii. W 1973 roku ukazała się pierwsza powieść Mankella, w której pisał o szwedzkim ruchu robotniczym. Za zarobione pieniądze pisarz udał się w podróż do Gwinei Bissau. To wtedy Mankell zakochał się w Afryce, do której wielokrotnie wracał. Na przestrzeni kolejnaych lat życia, pisarz mieszkał m.in w Mozambiku, Republice Południowej Afryki i Zambii. Po osiągnięciu znacznego sukcesu wydawniczego i finansowego, Mankell założył teatr oraz wydawnictwo, które miały wspierać młodych twórców ze Szwecji i Afryki.

Mankell przez wiele lat życia dzielił czas między Szwecją i krajami Afryki. Pisarz posiadał posiadłość w Mozambiku, gdzie założył teatr, którego był dyrektorem. Tematy związane z Afryką często pojawiają się także w jego książkach, nawet w kryminałach z Kurtem Wallanderem w roli głównej. Kontynent interesował go nie tylko pod względem kulturowym. Mankell wielokrotnie udzielał się w różnego rodzaju akcjach charytatywnych oraz zbiórkach pieniędzy.

W 2014 roku u Mankella zdiagnozowano raka płuc. Pisarz zmarł w Göteborgu w 2015 roku.

Kurt Wallander - seria kryminałów Mankella

Henning Mankell zyskał ogólnoświatową sławę dzięki serii kryminałów z Kurtem Wallanderem w roli głównej. To cykl składający się z dwunastu książek – powieści i zbiorów opowiadań. Większość fabuły rozgrywa się na południu Szwecji, w małym portowym miasteczku Ystad, choć akcja niektórych epizodów i powieści toczy się poza miastem – w Sztokholmie, w Rydze czy Republice Południowej Afryki. Jak to często bywa w seriach kryminalnych, Wallander jest śledczym po przejściach. Zmaga się z kryzysem wieku średniego, jest po rozwodzie, ma problemy ze zdrowiem. Na dodatek, po zabiciu człowieka w trakcie jednej z akcji, popada w alkoholizm i depresję. Mimo iż wpisuje się w pewnego rodzaju kanon postaci powieściowej, to jest jednym z najbardziej oryginalnie i konsekwentnie wykreowanych postaci fikcyjnych w tego typu literaturze.

Na podstawie powieści z Kurtem Wallanderem w roli głównej powstało kilka filmów i seriali. W samej Szwecji nakręcono trzy serie oparte na powieściach Mankella. Warto również wyróżnić brytyjską serię, w której w rolę głównego bohatera wcielił się Kenneth Branagh.

W Polsce ukazały się wszystkie tomy cyklu z Wallanderem w roli głównej – „Morderca bez twarzy”, „Psy z Rygi”, „Biała lwica”, „Mężczyzna, który się uśmiechał”, „Fałszywy trop”, „Piąta kobieta”, „O krok”, „Zapora”, „Piramida”, „Nim nadejdzie mróz”, „Niespokojny człowiek”, „Ręka.

Ponadto w polskim tłumaczeniu ukazały się osobne powieści Henninga Mankella, autobiografia oraz kilka książek dla dzieci. W 2008 roku odbyła się premiera książki „Comedia Infantil”. W 2009 roku swoje premiery miało kilka kolejnych powieści – „Cienie rosną o zmierzchu”, „Chłopiec, który spał pod pierzyną śniegu” oraz thriller sensacyjny pt. „Chińczyk”. W 2010 roku ukazała się książka „Podróż na koniec świata”, a rok później „Powrót nauczyciela tańca”. W kolejnych latach w polskim tłumaczeniu zostały wydane „Mózg Kennedy'ego”, „Głębia” oraz „Wspomnienia brudnego anioła”.

W 2013 roku ukazał się pierwszy tom dylogii obyczajowej Mankella pt. „Włoskie buty”. Kontynuacja pt. „Szwedzkie kalosze” miała swoją premierę w Polsce w 2016 roku, już po śmierci pisarza.

W 2014 roku w Szwecji (w Polsce rok później) ukazała się autobiografia pisarza pt. „Grząskie piaski”. To bardzo wzruszająca, autorefleksyjna opowieść o życiu człowieka, który wie, że niedługo umrze. Mankell podsumowuje w książce swoje intensywne życie, rozlicza się z popełnionych błędów. Ponadto daje swoim czytelnikom przestrogi i przypomina o ważnych i kontrowersyjnych kwestiach społecznych, o których pisał w swoich powieściach.

Książki Henninga Mankella na Woblinku

Książki Henninga Mankella znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!