Jakub Szamałek Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jakub Szamałek Filozofia - książki, ebooki i audiobooki

Jakub Szamałek urodził się w 1986 roku. To polski pisarz, doktor archeologii, scenarzysta gier komputerowych. Szmałek jest autorem dwóch cykli literackich – „Leochares” („Kiedy Atena odwraca wzrok”, „Morze Niegościnne”, „Czytanie z kości”) i „Ukryta sieć” („Cokolwiek wybierzesz”, „Kimkolwiek jesteś”, „Gdziekolwiek spojrzysz”). Od 2012 roku Szamałek współpracuje ze studiem CD Projekt. Pisarz współtworzył scenariusz do kultowej gry „Wiedźmin 3”, uznawanej za jedną z najlepszych gier w historii. Szamałek jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej roku. Wyróżniony został za książkę „Czytanie z kości”. Wcześniej otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Uhonorowany został za książkę „Kiedy Atena odwraca wzrok”. Ponadto Szamałek jest autorem książki dla dzieci pt. „Kim jest ślimak Sam”, którą w 2015 roku napisał wspólnie z Marią Pawłowską.

Leochares - debiutancki cykl kryminalny Jakuba Szamałka

Jakub Szamałek debiutował literacko w 2011 roku książką „Kiedy Atena odwraca wzrok”. To pierwsza część cyklu kryminalnego pt. „Leochares”. To seria, w której autor wykorzystuje swoje doświadczenie i wykształcenie. Pisarz ukończył archeologię na Uniwersytecie Oxfordzkim, a doktoratu bronił w Cambridge. Szamałek jest również stypendystą fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Szamałek zabiera czytelników do V wieku przed naszą erą. Wojska Spartan przerywają oblężenie, jednak zwiastuje to dopiero początek wojny. W ogniu wydarzeń znajduje się Leochares, który musi powstrzymać zdeterminowanego i bezwzględnego spartańskiego szpiega, który planuje zniszczyć Ateny od środka. Leochares staje do walki nie tylko z zagrożeniem ze strony Spartan, ale również z własnymi uczuciami. Jego związek z żoną się rozpada. Na dodatek pewien młody niewolnik zrobi wszystko, by Leochares odwzajemnił uczucie, którym go darzy. Problemem może okazać się również postawa Peryklesa, pracodawcy Leocharesa. Największy autorytet Aten poddał się bowiem żądzy władzy.

Szamałek snuje swoją grecką opowieść, łącząc w niej elementy powieści historycznej i kryminalnej fikcji. Za powieść „Kiedy Atena odwraca wzrok” Szamałek otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.

Jakub Szamałek kontynuował opowieść o Leocharesie w kolejnych dwóch tomach – „Morze Niegościnne” i „Czytanie z kości”. Pierwsza z nich ukazała się w 2013 roku. Ostatnia część serii pt. „Czytanie z kości” miała swoją premierę w 2015 roku. Tym razem fabuła powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych – w Veii w 421 r. p. n. e. i w roku 2015 n.e. W pierwszej z nich Leochares bierze na siebie ostatnie zadanie. Ma dowiedzieć się, kto zabił etruskiego króla. W czasach współczesnych, młoda archeolożka Inga Szczęsna przygotowuje prezentację na konferencję. Przypadkiem trafia na tajemnicę, do której kluczem mogą okazać się kości mające przeszło dwa tysiące lat. Dwie zbrodnie, dwa śledztwa – jedno ze starożytności, drugie we współczesnych Włoszech. Wiadomo, że zabójca jest jeden, ale tylko skupiony czytelnik może odkryć tajemnicę.

Za powieść „Czytanie z kości” Szamałek otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, najważniejszą polską nagrodę literacką przyznawaną kryminałom i thrillerom.

Ukryta sieć

„Ukryta sieć” to bestsellerowa trylogia thrillerów, którą zapoczątkował tom „Cokolwiek wybierzesz”. W pierwszym tomie dochodzi do wypadku na warszawskiej ulicy. Ginie w nim Ryszard Buczek, aktor prowadzący znany program dla dzieci i młodzieży. Wiele wskazuje na to, że do wypadku doszło w wyniku utraty kontroli nad kierownicą. Dziennikarka popularnego portalu plotkarskiego ma jednak podstawy, by nie wierzyć w taką wersję wydarzeń. Jej przypuszczenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie. Na dodatek jej apel o przeprowadzenie śledztwa kończy się dla kobiety tragicznie. Szamałek w swoim bestsellerowym thrillerze pisze o dramatycznych konsekwencjach rozwoju nowych technologii i wpływu mediów na życie społeczne.

Drugi tom serii pt. „Kimkolwiek jesteś” Szmałek znowu rozpoczyna mocnym akcentem. Na oczach tysięcy internautów ginie KandyKroosh, popularna camgirl z Mińska Mazowieckiego. Śledztwo Emila Chorczyńskiego kontynuuje dziennikarka Julita Wójcicka. Kobieta otrzymuje materiały, w których odkrywa ukryty plik różniący się od reszty materiału. Trop prowadzi ją poza granice Polski, ku politycznym intrygom, zlotom hakerów, przez co grozić jej będzie duże niebezpieczeństwo.

Ostatni tom serii – „Gdziekolwiek spojrzysz” akcja rozpoczyna się w 2020 roku. W Żelaznej Górze dochodzi do wycieku na tereni kopalni miedzi. Na dodatek w ręce analityków złośliwego oprogramowania trafia niebezpieczny i tajemniczy wirus. Julia Wójcicka ponownie staje oko w oko ze złoczyńcami. Reporterka śledzi ich od przeszło dwóch lat, ale dopiero teraz trafia na trop tego, że przestępcy interesują się zbiorami bibliotecznymi. „Gdziekolwiek spojrzysz” to najbardziej trzymająca w napięciu powieść Szamałka, która w znakomity sposób zamyka trylogię.

Kim jest ślimak Sam?

W 2015 roku ukazała się książka dla dzieci pt. „Kim jest ślimak Sam?”, którą Szamałek napisał wspólnie z Marią Pawłowską, a ilustrowała ją Katarzyna Bogacka. Tytułowy ślimak przychodzi po raz pierwszy do szkoły. Na miejscu okazuje się, że jest trochę inny niż reszta dzieci, ponieważ nie może się zdecydować, czy jest chłopcem czy dziewczynką. Pod wpływem ogromnego stresu Sam chowa się do skorupki. Niestety nie może przeżyć wszystkich szkolnych lat, siedząc w środku. Na szczęście ślimak postanawia wystawić rogi. Na miejscu czeka na niego kapibara Magda, która pomaga mu w odnalezieniu własnej tożsamości, konfrontując ślimaka z innymi niezwykłymi zwierzętami. Przy okazji ślimak odkrywa, że nie ma jednego „prawidłowego” stylu i sposobu na życie i tworzenie rodziny.

Książki Jakuba Szamałka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jakuba Szamałka w formie papierowej oraz ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Filozofia

Jacy są klasycy filozofii?

Filozofia wielu z nas kojarzyć się może przede wszystkim z najbardziej znanymi nazwiskami klasyków tej dziedziny wiedzy oraz gatunku literackiego. Wśród takich podstaw z pewnością znajduje się “Państwo” czy “Uczta” Platona, “Rozmyślania” Marka Aureliusza, “Suma logiczna” Williama Ockhama lub “Tako rzecze Zaratustra” Fryderyka Nietzschego. Te i wiele innych klasycznych pozycji filozoficznych czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Dzięki tym myślicielom i ich osiągnięciom możemy zagłębiać się w rozważania o istocie świata, życia i rzeczywistości, w jakiej przyszło nam funkcjonować. Osobom pragnącym znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania polecamy sięgnąć chociażby po “Erystykę, czyli sztukę prowadzenia sporów” lub “O wolności ludzkiej woli” Artura Schopenhauera. Osobom poszukującym nieco innego spojrzenia, a przy tym nieprzeciętnej dawki humoru spodoba się z pewnością “Kubuś fatalista i jego pan”, dzieło Denisa Diderota. Uznawane jest ono za pierwszą powieść filozoficzną, w której filozof przedstawia swoje idee, światopogląd oraz spostrzeżenia dotyczące rzeczywistości w przystępnej formie. Do klasyki filozofii weszło już także inne nieoczywiste dzieło, “Świat Zofii” Josteina Gaardera. Choć napisana zostało przede wszystkim dla córki autora, stało się międzynarodowym bestsellerem. Łączy w sobie elementy powieści sensacyjnej czy romansu z wprowadzeniem w świat filozofii. Wraz z bohaterami kroczymy przez historię, poznając Sokratesa, Platona, Tomasza z Akwinu, Barucha Spinozę, Blaise’a Pascala czy Sigmunda Freuda. “Świat Zofii” to świetna odpowiedź na pytanie: jak poznać historię filozofii? Zarówno tą powieść, jak również książki autorstwa myślicieli, których poglądy przybliża, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Od jakich książek filozoficznych zacząć?

Jakie jeszcze książki, oprócz “Świata Zofii”, można polecić początkującym filozofom? Na szczęście takich pozycji jest niemało! W Polsce jednym z najbardziej klasycznych opracowań są dzieła Władysława Tatarkiewicza - jego “Historia filozofii. Tom 1”,  “Historia filozofii. Tom 2” oraz  “Historia filozofii. Tom 3”, jak również “Historia estetyki. Tom 1”, “Historia estetyki. Tom 2” i “Historia estetyki. Tom 3”. W filozofię nauki pomaga nam wejść chociażby Tadeusz Pabjan w swojej książce “Odczytywanie sensu. Wstęp do filozofii nauki”. Ciekawą pozycją jest “Rok z filozofami” - krótkie teksty najważniejszych myślicieli zebrane tak, by na każdy dzień roku zaoferować skondensowane rozważania dotyczące najważniejszych elementów ludzkiego życia. Książka ta, zgodnie z tytułem, podzielona jest na cztery główne części, zgodnie z porami roku, i stara się odpowiedzieć na pytania, czym dla filozofów była miłość, przyjaźń, szczęście, nadzieja? Jeżeli nie macie zbyt wiele czasu na zgłębianie długich prac pełnych niełatwych myśli, mamy rozwiązanie! “Filozofia dla zabieganych” Johnny’ego Thomsona będzie dla Was idealna. To książka pełna krótkich, ilustrowanych piktogramami rozdziałów, w których autor w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez świat najważniejszych idei oraz ich autorów od starożytności aż po współczesność. Z kolei Paul Kleinman w swoim dziele “Filozofia. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu” w bardzo angażujący sposób opowiada o filozofii od Arystotelesa do Heideggera, od wolnej woli po metafizykę. Pełen ciekawostek, ilustracji oraz zagadek przewodnik sprawia, że z dużą łatwością możemy zagłębić się w tą trudną, a jakże ważną dziedzinę, jaką jest filozofia. Wszystkie te filozoficzne ebooki czekają na Was na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.


Jakie ebooki o filozofii warto przeczytać?

Po jakie jeszcze inne dzieła filozoficzne warto sięgnąć? Możliwości są ogromne! Obok klasyków filozofii czy etyki znajdziemy tu także takie być może nieco niespodziewane nazwisko jak Umberto Eco. Znany jest on zapewne głównie jako włoski powieściopisarz, autor chociażby “Imienia róży” czy “Baudolino”, uważanego zresztą za powieść filozoficzną. Jego rozważania często jednak obejmowały także kluczowe dla filozofii zagadnienia sensu życia, a przede wszystkim natury człowieka. Z licznych książek autorstwa Umberto Eco polecamy zwłaszcza “Na ramionach olbrzymów”, a także napisane wspólnie z Carlo Marią Martinim “W co wierzy ten, kto nie wierzy?”. Wśród polskich myślicieli polecamy zwłaszcza dzieła Leszka Kołakowskiego - jego “Mini wykłady o maxi sprawach” to świetna, skondensowana pigułka cennych myśli o kwestiach, które trapią każdego człowieka bez wyjątku. Ksiądz Michał Heller, choć jest przede wszystkim znanym fizykiem, stworzył także liczne teksty filozoficzne. Sięgnijcie po “Wykład, który wstrząsnął światem”, “Szkice z filozofii głupoty” lub “Elementy filozofii przyrody”. Historyk idei i filozof polityki Marcin Król w swoim eseju “Do nielicznego grona szczęśliwych” pisze o współczesności, blaskach i cieniach demokracji, a także zaletach rewolucji. A może chcecie naprawić swoje życie? “Cztery tysiące tygodni” Oliviera Burkemana jest właśnie dla Was! Z jej pomocą podejmijcie próbę odzyskania wewnętrznego spokoju i pełnego wykorzystania danego ludziom czasu. By pogłębić swoją wiedzę o medytacji, sięgnijcie po “Mądrość buddyjskiego mnicha. Od świadomej medytacji po eliminację niepokoju i gonitwy myśli” Ajahna Brahma. Rozważania dotyczące ważnej współcześnie kwestii płci podejmuje chociażby Marzena Adamiak w swoim dziele “Przeżywając płeć. Doświadczenie na styku feminizmu, poststrukturalizmu i fenomenologii”. Choć filozofia może się czasem wydawać abstrakcyjną i odległą dziedziną, porusza wiele codziennych i życiowych kwestii bliskich każdemu człowiekowi. Warto sięgać więc po te rozmyślania - wiele z nich znajdziecie na Woblink jako audiobooki, książki papierowe lub ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).

Najlepsze ebooki o filozofii i etyce na Woblink

Jedną z popularnych pozycji niezaliczanych stricte do filozofii, zawierających jednak istotne rozważania o życiu i świecie, jest “Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau. Przez wielu książka ta uznawana jest za arcydzieło literatury amerykańskiej. To zapis eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata samotnie mieszkał nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje zachwalające zalety prostego, surowego, zgodnego z naturą życia stały się ważnym głosem dla wielu ekologów i entuzjastów funkcjonowania w bliskim kontakcie z przyrodą. Rozważania związane z etyką postępowania względem wszystkich istot żywych wypełniają także karty “Statusu moralnego” Mary Anne Warren. Jacek Dobrowolski zastanawia się nad współczesnym projektem emancypacyjnym człowieka w swoim dziele “Niewolnicy i panowie. Sześć i pół eseju z antropologii i filozofii społecznej świata”. Z kolei Kazimierz Szewczyk skupia się na zagadnieniach bioetycznych rozumianych jako etyka systemów opieki zdrowotnej w społeczeństwach demokratycznych w swoich dwóch książkach: “Bioetyka, t. 1. Medycyna na granicach życia” oraz “Bioetyka, t. 2. Pacjent w systemie opieki zdrowotnej”. Te i wiele innych pozycji z zakresu filozofii oraz etyki znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf). Nie czekajcie, czas zgłębić tajemnicę istnienia!