Joanna Gierak-Onoszko - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka 27 śmierci Toby'ego Obeda, Ebook | Joanna Gierak-Onoszko

  To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy. – Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje d...

  okładka 27 śmierci Toby'ego Obeda, Audiobook | Joanna Gierak-Onoszko

  To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy. – Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powie...

  Promocja
  okładka 27 śmierci Toby'ego Obeda, Książka | Joanna Gierak-Onoszko

  To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy. – Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powied...

Joanna Gierak-Onoszko - książki, ebooki i audiobooki

Joanna Gierak-Onoszko to polska reportażystka, dziennikarka, pisarka i felietonistka. W swoich tekstach pisze głównie o kwestiach społecznych, prawniczych, a najczęściej o prawach człowieka, podając brutalne przykłady ich łamania. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, a następnie podjęła naukę w Instytucie Reportażu. Po zakończeniu kursu pisała m.in. dla „Polityki”, „Dużego Formatu”, „Gazety Wyborczej”, „Pisma. Magazynu opinii” oraz „Non/Fiction”. Joanna Gierak-Onoszko kilka lat spędziła w Toronto. W tym czasie prowadziła bloga poświęconego historii i współczesnej sytuacji społecznej w Kanadzie pt. „Mrs. Canada. Opowieści z Kanady”. Efektem jej pobytu w Ameryce Północnej jest pełnometrażowy debiut, czyli „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wstrząsający i znakomicie przyjęty reportaż. Na co dzień Joanna Gierak-Onoszko pracuje na stanowisku menedżerskim w kancelarii Dentons. Zajmuje się tam kwestiami komunikacji i public relations.

27 śmierci Toby’ego Obeda

„27 śmierci Toby’ego Obeda” to wstrząsający debiut reporterski Joanny Gierak-Onoszko, który wydało wydawnictwo Dowody na Istnienie. Głównym „bohaterem”, a można wprost rzec – „antybohaterem” reportażu jest Kanada, kraj powszechnie uważany i wymieniany jako przykład tolerancji i kultury. Do tego kraj przodujący w statystykach szczęśliwości i standardu życia. Niestety w historii Kanady można znaleźć wiele ciemnych kart i do dziś niezagojonych ran. Współczesna kondycja Kanady została bowiem okraszona krwią i cierpieniem ludzi, którzy kontynent zasiedlali zanim przybyli na niego Europejczycy i wiara w Jezusa Chrystusa. W swoim reportażu Joanna Gierak-Onoszko opisuje głównie rdzennych mieszkańców dzisiejszej Kanady, którzy trafiali do internatów zakładanych przez chrześcijańskie organizacje, by uczyć się zwyczajów, języka i kultury kolonizatorów. Rzeczywistość jednak nie była tak kolorowa. Dzieci rdzennych mieszkańców kontynentu na siłę były zabierane ze swoich domów i trafiały do piekła, z którego nie można było tak łatwo uciec. Na miejscu czekała na nich ich przemoc, cierpienie i prześladowanie.

„27 śmierci Toby’ego Obeda” to książka o zorganizowanym, bezwzględnym i niezwykle brutalnym aparacie represji wobec rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, głównie dzieci. Bite, torturowane, często molestowane, nie miały żadnej szansy na pomoc ani ucieczkę. Przez przeszło 150 lat machina przemocy funkcjonowała na terenie całego kraju. Szacuje się, że przy życiu pozostało około 150 tysięcy ocaleńców – ludzi, którzy przeżyli koszmar chrześcijańskich internatów. Gdy do tego doliczy się członków rodzin ludzi naznaczonych tragedią, niosących w sobie traumę z dzieciństwa, okazuje się, że ta liczba poraża. Gierak-Onoszko przeprowadziła setki rozmów z ofiarami terroru, na co dzień zmagającymi się z bolesnymi wspomnieniami z przeszłości a także z niepełnosprawnościami, których nabawili się wskutek tortur. Jednak „27 śmieci Toby’ego Obeda” to nie tylko archiwum przemocy. To także książka o nadziei oraz próbie rozliczenia się kraju z niechlubną przeszłością.

Reportaż Joanny Gierak-Onoszko był nominowany do Nagrody Conrada, Nagrody im. Witolda Gombrowicza i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Znalazł się także w finale Nagrody Literackiej Nike i otrzymał Nagrodę Nike Czytelników. Książka „27 śmierci Toby’ego Obeda” od premiery w maju 2019 roku nie znika z pierwszych miejsc ebookowych bestsellerów księgarni internetowej Woblink.

Książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda” można kupić w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka oraz papierowej.