Akcja Czytaj na okrągło

Katarzyna Grochola Książki

Anna Katarzyna Grochola to jedna z najpoczytniejszych pisarek współczesnej polskiej sceny literackiej. Autorka dowcipnych, pełnych humoru i nadziei powieści obyczajowych, które podbijają serca milionów czytelniczek i czytelników (prawie 5 milionów sprzedanych egzemplarzy) i zajmują najwyższe miejsca na listach bestsellerów. Laureatka wielu nagród literackich (m.in. siedmiokrotne wyróżnienie na gali Bestsellerów Empiku, Nagroda wydawnicza „IKAR” (2001) oraz Nagroda Księgarzy za powieść „Trzepot skrzydeł” (2008).

Zanim Katarzynę Grocholę poznał książkowy świat

Katarzyna Grochola urodziła się 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie, jednak jej dzieciństwo i młodość związane są z Poznaniem, Wałbrzychem oraz Warszawą. Obydwoje rodziców posiada wykształcenie wyższe, mama jest polonistką, a tata prawnikiem. Dziadek z kolei był majorem Wojska Polskiego. Autorka ma młodszego brata.

Można powiedzieć, że kariera literacka Grocholi rozpoczęła się w przedszkolu, autorka bowiem już wtedy wiedziała, że chce zostać pisarką. Pierwszą powieść, która liczyła zawrotną liczbę 14 stron, napisała w wieku 11 lat w zeszycie do matematyki. Dzięki przygotowaniom do olimpiady polonistycznej, do wymarzonego liceum – VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie – dostała się bez konieczności zdawania egzaminów. Po maturze podjęła naukę w szkole pomaturalnej dla analityków medycznych, a później studium dla nauczycieli nauczania początkowego. Obu nie ukończyła ze względu na, jak twierdzi, „znikomą obecność literatury”, która w życiu autorki ma niebagatelne znaczenie. Wtedy też postanowiła, że zacznie pisać „na serio”. Wkrótce zdołała posiąść cenną umiejętność bezwzrokowego pisania na maszynie. Dziś spod jej palców wychodzi nawet 400 znaków na minutę. Swoje zdolności wykorzystała najpierw jako sekretarka i maszynistka w Libii, gdzie wyjechała ze swoim pierwszym mężem w 1978 roku. Dwa lata później na świat przyszła jej córka, Dorota Szelągowska – dziś projektantka wnętrz, znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna związana ze stacją TVN.

Po powrocie do Polski w 1981 roku Katarzyna Grochola rozpoczęła pracę jako korektorka w Krajowej Agencji Wydawniczej. Później ponownie wyjechała, tym razem do Londynu, gdzie zarabiała na sprzątaniu mieszkań i pracy u jubilera. W swoim życiu imała się zresztą wielu różnych zajęć, była salową w szpitalu, pomocą cukiernika, konsultantką w biurze matrymonialnym Czandra, pracowała także w Hortexie. Po transformacji ustrojowej w Polsce razem z koleżanką postanowiły założyć firmę, w której Grochola pełniła funkcję dyrektorki składu celnego. Mimo dużego wysiłku i ogromu pracy firma zbankrutowała. Wtedy też pisarka zaangażowała się w budowanie demokracji lokalnych w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, tym razem z powodzeniem.

Początki kariery pisarskiej

Mimo wypełnionego po brzegi grafiku Grochola nigdy nie przestała pisać. Przez osiem lat współpracowała z „Poradnikiem Domowym” oraz „Jestem”. Niczym Judyta z „Nigdy w życiu!” odpisywała w nich na listy czytelników. W „Jestem” miała również swoją rubrykę z felietonem. Pisała także do szuflady.

Pierwsza wydana powieść, „Przegryźć dżdżownicę” (1997), podejmowała trudny temat zdrady, utraty miłości, poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości oraz radzenia sobie z bólem. Mimo świetnych recenzji nie przyniosła jednak autorce popularności. Pozwoliła jej za to, dzięki Annie Magdziarz, na nawiązanie współpracy z „Gracją”, „Marie Claire” oraz „Panią”. Pod pseudonimem Anna Borsuk oraz Anna Wiewiór autorka pisywała do nich artykuły, opowiadania oraz prowadziła wywiady ze znanymi ludźmi. W tym okresie wybudowała domek w Milanówku pod Warszawą, gdzie mieszka do dziś.

„Nigdy w życiu!”, czyli przełom w karierze literackiej Katarzyny Grocholi

Prowadząca do sukcesu droga była wyboista, jednak Katarzyna Grochola doczekała się swoich pięciu minut. Gdy zadziałała złośliwość rzeczy martwych, a dokładniej komputera, który wyczyścił jej wszystkie dane zapisane na dysku twardym, pisarka postanowiła napisać coś zupełnie nowego. Tak powstała powieść „Nigdy w życiu!” (2001), która zmieniła jej życie i wpłynęła na kształt polskiej literatury obyczajowej.

„Nigdy w życiu!” to pełna ciepła i humoru romantyczna opowieść o polskiej Bridget Jones, nieco roztrzepanej 37-letniej Judycie, której nagle niebo wali się na głowę. Mąż żąda rozwodu, razem z nastoletnią córką tracą dach nad głową, a to dopiero początek kłopotów. Judyta jednak nie zamierza się poddać! Możemy zatem kibicować jej w walce o nowe lepsze życie – przy budowie domu, wychowywaniu zbuntowanej nastolatki, gdy na horyzoncie pojawia się kolejna miłość…

Czytelniczki pokochały Judytę tak bardzo, że książka przerodziła się w czterotomowy cykl „Żaby i anioły”, w skład którego weszły także „Serce na temblaku” (2002), „Ja wam pokażę!” (2004) oraz „A nie mówiłam!” (2006).

„Nigdy w życiu!” oraz „Ja wam pokażę” doczekały się także swoich filmowych adaptacji. Oba obrazy z gwiazdorską obsadą (m.in. Danuta Stenka oraz Artur Żmijewski) biły rekordy kinowej oglądalności.

Późniejsza twórczość Grocholi

Katarzyna Grochola nie jest autorką jednego hitu wydawniczego. Napisała ponad 10 powieści. Wśród nich na wspomnienie zasługują przede wszystkim: powieść autobiograficzna „Zielone drzwi” (2010), w której opowiada m.in. o doświadczeniach choroby nowotworowej, napisana wraz z córką i nagrodzona „Różą Gali” „Makatka” (2011), „Houston, mamy problem!” (2012), czyli jedyna pozycja, w której narracja prowadzona jest z punktu widzenia mężczyzny oraz wielowątkowa powieść „Przeznaczeni” (2016).

W 2019 roku Katarzyna Grochola postanowiła spróbować swoich sił w innym niż zazwyczaj gatunku literackim i wydała mroczny kryminał „Zranić marionetkę”, w którym dużą rolę odgrywa misternie skonstruowane tło społeczno-psychologiczne intrygi.

Z kolei najnowsze literackie dziecko autorki intryguje już samym tytułem. „Zjadacz czerni 8” (2021) jest zbiorem krótkich opowiadań, których osią wspólną jest miłość i potrzeba bycia kochanym. To bardzo emocjonalna pozycja, która może posłużyć czytelnikowi jako swego rodzaju katharsis.

Mimo tak obszernego dorobku powieściowego autorka ma na swoim koncie także sześć zbiorów opowiadań i felietonów, w tym m.in.: „Trochę większy poniedziałek” (2013), „Zagubione niebo” (2014), „Pocieszki” (2018) oraz dwa wywiady-rzeki z psychoterapeutą Andrzejem Wiśniewskim – „Związki i rozwiązki miłosne” (2002), „Gry i zabawy małżeńskie” (2006).

Kobieta czynu

Katarzyna Grochola to prawdziwe żywe srebro. Autorka niezmiennie podejmuje się nowych wyzwań i to nie tylko tych związanych z jej twórczością literacką. W 2000 roku napisała spektakl radiowy „Kot mi schudł”, który otrzymał nagrodę w konkursie dramatycznym „Tespis” oraz Grand Prix pierwszego Krajowego Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji w Sopocie „Dwa Teatry”. W tym samym roku powstał też utwór dramatyczny „Pozwól mi odejść” również uhonorowany nagrodą w konkursie „Tespis”.

W latach 2001-2002 była współscenarzystką seriali „M jak miłość” oraz „Na dobre i na złe”. Pracowała także przy scenariuszu adaptacji swojej powieści „Ja wam pokażę!”. Rok później prowadziła audycję w Radiu Kolor. W 2010 roku wraz z Janem Klimentem zajęła trzecie miejsce w jedenastej edycji programu „Taniec z gwiazdami”, a w 2020 została gospodynią programu dokumentalnego „Niewidzialne: stop przemocy” w Crime+Investigation Polsat. To nie wszystko! Grochola wystąpiła również w krótkometrażowym filmie Olgi Bołądź, „Alicja i żabka”. Jako ambasadorka kampanii „Stop przemocy wobec kobiet” gościła również u Justyny Mazur, wypowiadając się na temat przemocy domowej oraz dyskryminacji kobiet.

Nie przestała pisać felietonów. Publikowała w miesięcznikach „Pani”, „Moje smaki życia” oraz „Bluszcz”. Jest również autorką tekstów piosenek na płycie swojego trzeciego męża Stanisława Bartosika pt. „Moje kochanie” (2021).

Książki Katarzyny Grocholi w księgarni internetowej Woblink

Książki autorki znajdziecie w Woblinku w formie ebooków, audiobooków oraz książek papierowych.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Zranić marionetkę Wielkie Litery, Książka | Katarzyna Grochola

  Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie. Kto w naszym życiu pociąga za sznurki? Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca. Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i prz...

  Promocja
  okładka Pocieszki Wielkie Litery, Książka | Katarzyna Grochola

  Opowieści z życia wzięte i życiu poświęcone – Pocieszki – nowa książka Katarzyny Grocholi! Chcesz mieć lepszy dzień? A może miesiąc? A może wystarczy pocieszka na każdy tydzień? Oto pięćdziesiąt dwie historie, tyle, ile jest tygodni w roku. Z wdziękiem, lekkością i humorem Katarzyna Grochola wciągnie Cię w swój świat, który może okazać się także Twoim. Świat deszczowych poranków, kiedy nie chce się podnieść z łóżka i wieczorów przynoszących niespodzianki. Niezaplanowanych...

  Promocja
  okładka Zjadacz czerni 8, Książka | Katarzyna Grochola

  Nowa powieść Katarzyny Grocholi. O miłości! Misterna mozaika postaci, miejsc i zdarzeń. Zaskakujący splot ludzkich losów, których tylko z pozoru nic nie łączy. I ON – zjadacz czerni. I tajemnicze 8. A o czym jest ta powieść? Nie chcemy zdradzać zbyt wiele... W Zjadaczu czerni 8 historie bohaterów łączą się we wzór, który dla nich pozostaje nierozpoznany, a mimo to ma sens, jak wiele sytuacji, miejsc i zdarzeń w naszym życiu. Miłość nie jest jednowymiarowa, określona i zamk...

  Promocja
  okładka Zranić marionetkę, Książka | Katarzyna Grochola

  Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie. Kto w naszym życiu pociąga za sznurki? Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca. Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydz...

  Promocja
  okładka Zranić marionetkę, Książka | Katarzyna Grochola

  Miłość, nienawiść, stare krzywdy i nowe zbrodnie. Kto w naszym życiu pociąga za sznurki? Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca. Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydz...

  Promocja
  okładka Pocieszki, Książka | Katarzyna Grochola

  Opowieści z życia wzięte i życiu poświęcone – Pocieszki – nowa książka Katarzyny Grocholi! Chcesz mieć lepszy dzień? A może miesiąc? A może wystarczy pocieszka na każdy tydzień? Oto pięćdziesiąt dwie historie, tyle, ile jest tygodni w roku. Z wdziękiem, lekkością i humorem Katarzyna Grochola wciągnie Cię w swój świat, który może okazać się także Twoim. Świat deszczowych poranków, kiedy nie chce się podnieść z łóżka i wieczorów przynoszących niespodzianki. Niezaplanowanych spo...

  Promocja
  okładka Trzepot skrzydeł Kryształowy Anioł, Książka | Katarzyna Grochola

  Kolekcjonerskie wydanie wszystkich dzieł najpopularniejszej współczesnej pisarki, która zmieniła oblicze polskiej literatury i podbiła serca czytelników. Ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy! Katarzyna Grochola w niepowtarzalnym stylu pisze o najważniejszych sprawach: miłości, poszukiwaniu szczęścia oraz życiu w zgodzie z sobą i z innymi. Szósty tom kolekcji zawiera dwie popularne powieści: Kryształowy Anioł i Trzepot skrzydeł W Kryształowym Aniele czytelnicy odnajdą niezw...

  Promocja
  okładka Ja wam pokażę! A nie mówiłam!, Książka | Katarzyna Grochola

  Kolekcjonerskie wydanie książek najpopularniejszej współczesnej pisarki, która zmieniła oblicze polskiej literatury i podbiła serca czytelników. Ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy! Drugi tom kolekcji obejmuje Ja wam pokażę! i A nie mówiłam! Ja wam pokażę! to ciepła i zabawna opowieść o tym, że nie warto martwić się na zapas, ale zawsze na zapas warto się cieszyć. Życie Judyty zaczyna się dobrze układać – kobieta planuje ślub, dostaje awans. Jednak niespodziewane wydarzen...

  Promocja
  okładka Trzepot skrzydeł, Książka | Katarzyna Grochola

  Ciemna strona miłości i jasne oblicza odwagi Opowieść o uczuciu przeradzającym się w uzależnienie, o związku, który staje się koszmarem i o odwadze pozwalającej wyrwać się ze spirali, z której, wydawałoby się, ucieczka jest niemożliwa. Hanka ma męża, pracę, własny dom. Dlaczego jednak nie jest szczęśliwa? Przecież kocha i jest kochana. A jednak jej życie jest zupełnie inne niż się wydaje… Za zamkniętymi drzwiami, gdy nikt nie widzi, spełniają się wróżby sprzed lat… Przemo...

  Promocja
  okładka Makatka, Książka | Katarzyna Grochola, Dorota Szelągowska

  Nowa znakomita książka jednej z najpoczytniejszych polskich autorek, tym razem napisana wspólnie z córką, dziennikarką i scenarzystką Dorotą Szelągowską. W błyskotliwym dialogu dwie wyjątkowe kobiety wspólnie zarażają pasją życia, przywołują wspomnienia, opowiadają o ważnych dla siebie ludziach, miejscach i wydarzeniach. Mądra i bezpretensjonalna lektura, pełna uroczych anegdot oraz celnych obserwacji na temat macierzyństwa i zwariowanego życia we współczesnym świecie. Ta...

  Promocja
  okładka Kryształowy Anioł, Książka | Katarzyna Grochola

  "Sara zobaczyła twarz Konrada, swojego - dotąd - przyszłego, a od tej chwili niedoszłego męża. I dopiero wtedy w obronnym geście wyciągnęła przed siebie pudełko z czarnymi butami i zdołała wykonać następny ruch.
  To znaczy upadła jak długa na podłogę i po raz trzeci w życiu zemdlała"

  fragment książki

  Promocja
  okładka Upoważnienie do szczęścia, Książka | Katarzyna Grochola

  Długotrwałe związki i przelotne romanse. Szalona namiętność i bezpieczna stabilizacja. Miłość prawdziwa i miłość urojona według Katarzyny Grocholi… Czuła się taka samotna. Andrzej to wykorzystał. Pobrali się. I mieli żyć długo i szczęśliwie. Nie pamięta tych pierwszych miesięcy po ślubie. A zaraz potem przyszedł list. Pierwszy, drugi, trzeci… „Nie mogę sobie wybaczyć, że tak lekkomyślnie zdecydowałem, że moje życie będzie pozbawione sensu. Ty byłaś moim życiem…” Nie odpisa...

  Promocja
  okładka Związki i rozwiązki miłosne, Książka | Katarzyna Grochola, Andrzej Wiśniewski

  Nieoczywiste pytania i zaskakujące odpowiedzi to najlepszy sposób, aby spojrzeć na swój związek z zupełnie nowej perspektywy. Związki i rozwiązki miłosne to poradnik, który czyta się nie gorzej niż powieści Katarzyny Grocholi. Jedna z najpopularniejszych polskich pisarek rozmawia z Andrzejem Wiśniewskim, terapeutą rodzinnym warszawskiego Laboratorium Psychoedukacji, o związkach miłosnych, tych dobrych i tych złych. Związki i rozwiązki miłosne mają wiele atutów, a najważniejsz...

  Promocja
  okładka A nie mówiłam!, Książka | Katarzyna Grochola

  Wszystko dobre, co się dobrze kończy. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się czwarta, ostatnia część bestsellerowego cyklu "Żaby i anioły" Katarzyny Grocholi. Dwa śluby, wielka podróż do Chicago i jeszcze większa katastrofa w redakcji, w której pracuje Judyta. Czy głównej bohaterce uda się dojść do porozumienia z szefem? Czy seria o Judycie kończy się happy endem? Setki tysięcy czytelniczek już to wiedzą.

  Promocja
  okładka Ja wam pokażę, Książka | Katarzyna Grochola

  Trzecia część przygód Judyty - najpopularniejszej bohaterki literackiej ostatnich kilkudziesięciu lat. Judyta w końcu odnalazła szczęście. Tak przynajmniej się wydaje. Naczelny dał jej awans i Judyta rozpoczyna wielką karierę dziennikarską. Córka Tosia również jest w skowronkach - zakochała się po uszy, ale zapewnia, że maturę z całą pewnością zda. Dobrego nastroju nie burzy nawet fakt, że ukochany Judyty - Adam wyjeżdża do Stanów. Jednak pewnego dnia pojawia się ktoś, kto c...

  Promocja
  okładka A nie mówiłam!, Książka | Katarzyna Grochola

  Wszystko dobre, co się dobrze kończy. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się czwarta, ostatnia część bestsellerowego cyklu "Żaby i anioły" Katarzyny Grocholi. Dwa śluby, wielka podróż do Chicago i jeszcze większa katastrofa w redakcji, w której pracuje Judyta. Czy głównej bohaterce uda się dojść do porozumienia z szefem? Czy seria o Judycie kończy się happy endem? Setki tysięcy czytelniczek już to wiedzą.

  Promocja
  okładka Ja wam pokażę, Książka | Katarzyna Grochola

  Trzecia część przygód Judyty - najpopularniejszej bohaterki literackiej ostatnich kilkudziesięciu lat. Judyta w końcu odnalazła szczęście. Tak przynajmniej się wydaje. Naczelny dał jej awans i Judyta rozpoczyna wielką karierę dziennikarską. Córka Tosia również jest w skowronkach - zakochała się po uszy, ale zapewnia, że maturę z całą pewnością zda. Dobrego nastroju nie burzy nawet fakt, że ukochany Judyty - Adam wyjeżdża do Stanów. Jednak pewnego dnia pojawia się ktoś, kto c...

  Promocja
  okładka Gry i zabawy małżeńskie i pozamałżeńskie, Książka | Katarzyna Grochola, Andrzej Wiśniewski

  Dlaczego kompromis jest złą rzeczą? Kto jest mistrzem w strzelaniu fochów? Dlaczego wszystko, co trwałe, jest chwiejne? "Gry i zabawy małżeńskie i pozamałżeńskie" to wciągający poradnik na temat typowych zachowań w związkach, stworzony w intrygującej formie dialogu między Katarzyną Grocholą i Andrzejem Wiśniewskim, terapeutą rodzinnym warszawskiego Laboratorium Psychoedukacji. O autorze Katarzyna Grochola - najpopularniejsza polska współczesna pisarska literatury kobiecej Jej...

  Promocja
  okładka Podanie o miłość i inne opowiadania, Książka | Katarzyna Grochola

  Ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy! Miłość. Zwyczajna i wyczekiwana, niedoskonała i zaskakująca i ponad wszystko niezbędna. W trzecim tomie kolekcji znalazły się opowieści o wielu obliczach miłości, splecione z drobiazgów, ulotnych chwil, fragmentów losu. Miniaturowe fotografie, na których doskonale widać potęgę uczuć i skomplikowane życiorysy bohaterów. Katarzyna Grochola z wielkim wyczuciem i wrażliwością opowiada o tym, jak łatwo miłość można zabić, stracić, nie dos...

  Promocja
  okładka A nie mówiłam!, Książka | Katarzyna Grochola

  Wszystko dobre, co się dobrze kończy. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazuje się czwarta, ostatnia część bestsellerowego cyklu "Żaby i anioły" Katarzyny Grocholi. Dwa śluby, wielka podróż do Chicago i jeszcze większa katastrofa w redakcji, w której pracuje Judyta. Czy głównej bohaterce uda się dojść do porozumienia z szefem? Czy seria o Judycie kończy się happy endem? Setki tysięcy czytelniczek już to wiedzą.

  Promocja
  okładka Trzepot skrzydeł, Książka | Katarzyna Grochola

  Trzepot skrzydeł to opowieść o młodej kobiecie, która ma męża, pracę, własny dom. Z pozoru wszystko wygląda kolorowo, naszej bohaterce niczego nie brakuje, a jednak Hanka nie promienieje szczęściem. Za zamkniętymi drzwiami, gdy nikt nie widzi, jej życie zamienia się w koszmar, z którego nie potrafi się wyrwać. Dla ułożonego, dobrze zarabiającego męża jest najważniejsza na świecie. Niestety, oblicze tej miłości jest tragiczne. Gdy Hanka traci przez niego coś, na czym jej najba...

  Promocja
  okładka Podanie o miłość, Książka | Katarzyna Grochola

  Różne oblicza miłości w opowiadaniach Katarzyny Grocholi, najpopularniejszej autorki literatury obyczajowej, scenarzystki, a już niebawem także producenta filmowego. Przed drzwiami stał niechlujny chłopak z walkmanem na uszach. - Pani Hanna M.? Przesyłka dla Pani Bukiet był olbrzymi. Różnokolorowy. Nazw niektórych kwiatów nie znała. Do wysokiej róży dołączona była koperta. Przepraszam, jeśli Panią uraziłem. Przepraszam, że nie byłem szczery. Nie miałem innego pomysłu,...

  Promocja
  okładka Nigdy w życiu, Książka | Katarzyna Grochola

  Judyta nie ma łatwego życia. Właśnie skończyła 37 lat, mąż porzucił ją dla młodszej kobiety, a nastoletnia córka Tosia wkroczyła w okres buntu. Na dodatek, jako autorka kolumny z poradami w piśmie kobiecym, musi radzić innym jak wykaraskać się z życiowego dołka. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Koniec końców Judyta samodzielnie zbuduje dom na odludziu i zakocha się bez pamięci… Wznawiana właśnie przez Wydawnictwo Literackie, napisana lekkim i dowcipnym ję...

  Promocja
  okładka Makatka, Książka | Katarzyna Grochola, Dorota Szelągowska

  Nowa znakomita książka jednej z najpoczytniejszych polskich autorek, tym razem napisana wspólnie z córką, dziennikarką i scenarzystką Dorotą Szelągowską. W błyskotliwym dialogu dwie wyjątkowe kobiety wspólnie zarażają pasją życia, przywołują wspomnienia, opowiadają o ważnych dla siebie ludziach, miejscach i wydarzeniach. Mądra i bezpretensjonalna lektura, pełna uroczych anegdot oraz celnych obserwacji na temat macierzyństwa i zwariowanego życia we współczesnym świecie. Ta...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.