Matthew Syed

Matthew Syed to brytyjski dziennikarz, nagradzany publicysta „The Timesa”, autor poradników dla młodzieży oraz książek z zakresu psychologii i motywacji dla dorosłych czytelników, a także reportaży dla programu Newsnight sieci BBC. W swoim dorobku ma pięć książek, z czego dwie – „Wymiatasz!”, „Metoda czarnej skrzynki” – ukazały się w polskim tłumaczeniu. „Metoda czarnej skrzynki” i poprzednia książka jego autorstwa „Bounce: The Myth of Talent and the Power of Practice” zyskały w Wielkiej Brytanii status bestsellerów. Syed studiował na Oksfordzie, gdzie ukończył z najwyższym wyróżnieniem studia interdyscyplinarne z filozofii, ekonomii oraz politologii. Uprawiał zawodowo tenis stołowy – przez prawie dekadę był najlepszym angielskim tenisistą stołowym, co potwierdzają jego osiągnięcia. Trzy raz wygrał mistrzostwa Wspólnoty Narodów oraz był dwukrotnym reprezentantem Wielkiej Brytanii na igrzyskach olimpijskich – w Barcelonie w 1992 roku oraz w Sydney w 2000 roku. Jest częstym gościem telewizji World Service TV i CCN International.

Syed przyszedł na świat w Reading Berkshire, hrabstwie położonym w południowej Anglii. Jego ojciec to pakistański imigrant, a matka jest Walijką. Autor „Wymiatasz!” ukończył Maiden Erlegh School w Earley i studiował w Balliol College w Oksfordzie. W 2016 roku otrzymał doktorat honorius causa na Uniwersytecie Abertay w Dundee. Był kandydatem Partii Pracy w powszechnych wyborach w Wielkiej Brytanii w 2001 roku. Pracował jako komentator dla BBC i Eurosportu, a także jako dziennikarz „The Timesa”. Często jest zapraszany do radia i telewizji w roli eksperta komentującego kwestie kulturalne, polityczne oraz sportowe. Jest dyrektorem zarządzającym w firmie zajmującej się marketingiem sportowym. Pracował jako konsultant marketingowy dla Angielskiego Stowarzyszenia Tenisa Stołowego. Był jednym z założycieli powiązanej ze sportem organizacji charytatywnej TTK Greenhouse. Prywatnie Matthew jest mężem Kathy, z którą ma dwójkę dzieci – córkę i syna.

Kariera sportowa Matthew Syeda

Matthew Syed przez prawie dziesięć lat był czołowym tenisistą stołowym w Anglii. Zdobył wiele tytułów, a pod koniec 1998 roku zajął 25. miejsce w światowym rankingu. W 1985 roku doszedł do finału Młodzieżowych Mistrzostw Europy – przegrał z Dmitrijem Mazunowem. Należał do angielskiej drużyny, która w 1986 roku zdobyła tytuł mistrza Europy. Dwukrotnie reprezentował Wielką Brytanię w Igrzyskach Olimpijskich: po raz pierwszy w Barcelonie w 1992 roku i po raz drugi w Sydney w 2000 roku. Czterokrotnie zdobył mistrzostwo Anglii: w 1997, 1998, 2000 oraz 2001 roku. Triumfował również na trzech kolejnych Mistrzostwach Wspólnoty w tenisie stołowym w 1997 roku w Glasgow, w 2000 roku w Singapurze i w 2001 roku w Delhi. Należał do angielskiej drużyny, która zdobyła złoto na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Manchesterze w 2002 roku.

Wymiatasz! - poradnik młodzieżowy

„Wymiatasz!” to poradnik skierowany do młodzieży, w którym autor przekonuje, że każdy człowiek ma znacznie większy potencjał, niż mu się wydaje. Lektura tej książki pozwala rzucić wyzwanie wielu uprzedzeniom i stereotypowym, ograniczającym przekonaniom. Syed udowadnia, że właściwe nastawienie pomaga w realizacji obranych celów oraz marzeń.

Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o nauce na błędach

„Metoda czarnej skrzynki” to książka, która w Wielkiej Brytanii zaraz po premierze osiągnęła status bestsellera. Matthew Syed pokazuje, jak ważne jest przyznawanie się do błędów i traktowanie porażki jako świetnej lekcji. Radzi, aby uczyć się na błędach, gdyż to najlepsza metoda zdobywania doświadczenia i wiedzy. Autor, za pośrednictwem plastycznych przykładów oraz inspirujących rozmów, pokazuje, że każdy człowiek może korzystać ze swojej „czarnej skrzynki”.

Książki Matthew Syeda na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Matthew Syeda: „Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o nauce na błędach” w formie ebooka oraz „Wymiatasz!” w formie papierowej.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
Wybrane filtry:
  Promocja
  okładka Metoda czarnej skrzynki, Ebook | Matthew Syed
  Promocja
  okładka Metoda czarnej skrzynki, Ebook | Matthew Syed

  Co łączy z lotnictwem Google’a, zespół Formuły 1 firmy Mercedes, wynalazcę Jamesa Dysona, Michaela Jordana i David Beckhama?Korzystają z metody czarnej skrzynki. Nie tylko odważnie przyznają się do błędów, ale wręcz uważają swoje porażki za najlepsze źródło wiedzy. Nie wypierają się potknięć, nie zrzucają winy na innych, nie tuszują niewygodnych faktów, a sukces zawdzięczają analizie swoich niepowodzeń.Ilu z nas może z ręką na sercu powiedzieć, że też ma takie zdrowe podejści...

  okładka Metoda czarnej skrzynki Zaskakująca prawda o nauce na błędach, Książka | Matthew Syed
  okładka Metoda czarnej skrzynki Zaskakująca prawda o nauce na błędach, Książka | Matthew Syed

  Jest coś, czego od branży lotniczej powinniśmy nauczyć się wszyscy. To coś, co przychodzi z trudem, bo stoi w sprzeczności z instynktem i ułomną naturą człowieka. To nauka na błędach. Co łączy z lotnictwem Google’a, zespół Formuły 1 firmy Mercedes, wynalazcę Jamesa Dysona, Michaela Jordana i David Beckhama? Korzystają z metody czarnej skrzynki. Nie tylko odważnie przyznają się do błędów, ale wręcz uważają swoje porażki za najlepsze źródło wiedzy. Nie wypierają się potknięć, n...

  okładka Wymiatasz!, Książka | Matthew Syed
  okładka Wymiatasz!, Książka | Matthew Syed

  A gdybyś tak mógł wymiatać, w czym tylko zechcesz? Nie jest to takie niemożliwe, jak ci się wydaje! Jeśli czasem myślisz, że: matematyka naprawdę wymaga wyjątkowych zdolności w sporcie albo jest się dobrym, albo nie nie jesteś ani trochę muzykalny to znaczy, że napisałem tę książkę właśnie dla ciebie! Dzięki niej rzucisz wyzwanie wszystkim uprzedzeniom i stereotypowym przekonaniom, które cię ograniczają. Przekonasz się, że właściwe nastawienie to coś, co pomoż...

  okładka Metoda czarnej skrzynki Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu, Książka | Matthew Syed
  okładka Metoda czarnej skrzynki Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu, Książka | Matthew Syed

  Zespół Formuły 1 Mercedesa, Google, James Dyson, Michael Jordan – wszyscy oni stosują metodę czarnej skrzynki. Są gotowi zmierzyć się z popełnianymi przez siebie błędami i przekuć je w sukces. Nie wypierają się ich, nie obwiniają innych, nie wykręcają się od wynikających z nich konsekwencji –przeciwnie, nauka na własnych błędach to ich strategia wiodąca do sukcesu, i to –jak widać –bardzo skuteczna. W swojej głośnej bestsellerowej książce Matthew Syed dzieli się z czytelniki...