Muniek Staszczyk - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka King!, Ebook | Rafał Księżyk, Muniek Staszczyk

  Muniek Staszczyk KING! Spowiedź legendy rocka Z Rakowa, robotniczej dzielnicy Częstochowy, na największe polskie sceny klubowe i festiwalowe. Muniek Staszczyk opowiada całe swoje życie niezawodnemu Rafałowi Księżykowi. „W piosenkach T.Love zawsze była refleksja, autorski przekaz” – wyznaje Zygmunt Staszczyk, lider zespołu T.Love. Sam o sobie mówi: „podwórkowy chłopak”. Kochany za szczerość i otwartość artysta podbił serca publiczności nie tylko poprzez buntowniczy ...

  Promocja
  okładka King! Autobiografia, Książka | Muniek Staszczyk, Rafał Księżyk

  Muniek Staszczyk KING! Spowiedź legendy rocka Z Rakowa, robotniczej dzielnicy Częstochowy, na największe polskie sceny klubowe i festiwalowe. Muniek Staszczyk opowiada całe swoje życie niezawodnemu Rafałowi Księżykowi. „W piosenkach T.Love zawsze była refleksja, autorski przekaz” – wyznaje Zygmunt Staszczyk, lider zespołu T.Love. Sam o sobie mówi: „podwórkowy chłopak”. Kochany za szczerość i otwartość artysta podbił serca publiczności nie tylko poprzez buntowniczy styl, ale p...

Muniek Staszczyk - książki, ebooki i audiobooki

Muniek Staszczyk, a właściwie Zygmunt Marek Staszczyk, jest popularnym polskim muzykiem rockowym, znanym przede wszystkim jako współzałożyciel, wokalista, autor tekstów i lider formacji T. Love. To właśnie z tym zespołem kojarzony jest najbardziej, występował jednak także w ramach wielu innych muzycznych przedsięwzięć - między innymi z formacjami Trawnik, Gary i Gitary czy Niespodzianka. W swojej karierze Muniek Staszczyk współpracował z wieloma znanymi postaciami polskiej sceny muzycznej - Kasią Nosowską, zespołami Maanam, Piżama Porno czy Habakuk. Bogate życie Muńka Staszczyka możecie poznać z niewielką pomocą Rafała Księżyka - wywiad-rzeka zatytułowany "King! Autobiografia" czeka na Was na Woblink jako ebook (epub, mobi, pdf) oraz książka papierowa.

Początki kariery Muńka Staszczyka

Zygmunt Marek Staszczyk jest jedynym synem Anny (z domu Kotołowskiej) oraz Tomasza Staszczyków. Urodził się w Częstochowie 5 listopada 1963 roku w rodzinie robotniczej, co nie pozostało bez wpływu na jego późniejszą karierę oraz przekonania. W 1991 roku Muniek Staszczyk ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w 1979 roku, kiedy to założył zespół Schoolboys. Następnie powstała Opozycja (formacja znana także jako Atak), którą współtworzył z Markiem Kramerem - zespół wystąpił w 1981 roku zarówno na II Festiwalu Nowej Fali w Toruniu, jak i na Festiwalu w Jarocinie. Z kolei w 1982 roku powstał Teenage Love Alternative - zespół zaczął koncertować na studniówce IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, by potem pojawić się na wielu innych scenach (w tym ponownie w Jarocinie). Od 1986 roku formacja ta przyjęła znaną do dziś nazwę T. Love. Muniek Staszczyk działał także w ramach innych inicjatyw - między innymi wraz z Wojciechem Płocharskim tworzył duet Jesus Płochares, z który wystąpił na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Przez chwilę Staszczyk śpiewał także w zespole Trawnik.

Nie tylko T.Love

W roku 1989 Muniek Staszczyk na chwilę wyjechał do Londynu w celach zarobkowych - gdy wrócił w grudniu założył zespół Gary i Gitary, ale porzucił go dość szybko na rzecz reaktywowanego wtedy po krótkiej przerwie T. Love. To tej formacji Staszczyk poświęcił najwięcej energii - był jednak aktywny także w innych zespołach. Przyjął na przykład rolę perkusisty w Paul Pavique Movement, który założył Paweł Dunin-Wąsowicz, a w latach 1994-2003 był wokalistą w zespole Niespodzianka, który założył wraz z Krzysztofem Typą. Szwagierkolaska to z kolei projekt muzyczny, który powstał w 1995 roku we współpracy z Andrzejem Zeńczewskim. Zespół ten wydał dwa albumy studyjne - Luksus i Kicha. Ta pierwsza nagrodzona została Fryderykiem w kategorii album roku - muzyka tradycji i źródeł.

Poza muzyką

Muniek Staszczyk przez całą swoją karierę był aktywny nie tylko w obrębie projektów muzycznych, ale także literackich czy aktorskich. Już w 1990 roku był redaktorem magazynu młodzieżowego "Atak", a dwa lata później wydał (opartą na swojej pracy magisterskiej) książkę "Dzieci rewolucji". W sezonie 2000/2001 można było zobaczyć Staszczyka jako Vana Morrisona na deskach Teatru Rampa w Warszawie, gdzie spektakl "Jeździec burzy" wyreżyserował Arkadiusz Jakubik. 2001 rok przyniósł Muńkowi Staszczykowi także Tęczowy Laur, przyznany za „konsekwentny pacyfizm i otwartość przekazywaną w twórczości artystycznej”. Literatura i poezja splatały się u tego artysty dość często - w 2009 roku nagrał wraz z zespołem Pustki utwór "Kalambury", którego tekst to jeden z wierszy Władysława Broniewskiego. Śpiewał także w utworze "Uderzam w deskę", który powstał na bazie wiersza "Kołatka" Zbigniewa Herberta. III Program Polskiego Radia przyznał wtedy muzykowi nagrodę Mateusz za „25 lat niezależności, niespożytej energii, młodzieńczego entuzjazmu, wierności sobie i swojej muzyce”

Akord solowy i dalsze sukcesy

2010 rok przyniósł pierwszy solowy album Muńka Staszczyka, zatytułowany po prostu "Muniek". Płytę tą nagrał z Janem Bendkiem. Z okazji 30-lecia debiutu muzycznego Muńka Staszczyka na scenie w Częstochowie pojawili się między innymi Kasia Kowalska, Stanisław Sojka, Adam Nowak, Marek Piekarczyk czy Piotr Machalica. Koncert jubileuszowy, zatytułowany: "Częstochowa gra Muńka" miał miejsce 6 maja 2021 roku. Z kolei cztery lata później Staszczyk zwyciężył w swoim rodzinnym mieście w plebiscycie "Ludzie Dwudziestolecia", dzięki czemu w miejskim ratuszu w Częstochowie miała miejsce wystawa "Muniek Story". 2018 rok przyniósł z kolei akustyczną trasę koncertową "Muniek i przyjaciele". Pod tym tytułem w 2021 roku pojawił się koncertowy album Staszczyka. Lato 2020 roku przyniosło dobre wiadomości dla fanów T. Love - zespół ponownie się reaktywował i zapowiedział wydanie albumu z okazji swojego 40-lecia. Rok wcześniej, w 2019 roku, podczas pobytu w Londynie Muniek Staszczyk dostał wylewu, przez co odwołane zostały wszystkie zaplanowane koncerty solowe artysty.

Autobiografia Muńka Staszczyka - "King!"

Najwięcej o Muńku Staszczyku może opowiedzieć sam Muniek Staszczyk - dlatego też bardzo polecamy Wam sięgnięcie po wywiad-rzekę Rafała Księżyka z tym artystą. "King! Autobiografia" to szczera rozmowa legendy polskiego rocka o początkach, buncie i sukcesach, ale także depresji, przezwyciężaniu własnych słabości i chorobach. Przejdźcie wraz z Muńkiem Staszczykiem całą trasę - od Rakowa w Częstochowie do największych polskich scen klubowych i festiwali. "King!" czeka na Was na Woblink także jako ebook - sięgnijcie po niego w wygodnych formatach epub, mobi lub pdf!