Barbara Sadurska Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Bajka, Bajeczka, Książka | Barbara Sadurska

    Dystopia o świecie, w którym rządzi Kościół Jakie masz grzechy? Czy są to grzechy śmiertelne? Czy trafisz za nie do piekła? Czy uratowałaś kogoś, kto nie chciał żyć? I czy boisz się potężnej armii Mocarstwa Watykańskiego? W swojej najnowszej powieści Barbara Sadurska opisuje losy dorastającej dziewczynki i dorastającego razem z nią terroru. Bajka, Bajeczka łączy przenikliwą opowieść o rodzinie ze wstrząsającym political fiction. Na tle małych, codziennych lęków, niesmaczny...

    Promocja
    okładka Srebrny smok, Książka | Barbara Sadurska

    DAJCIE SIĘ PORWAĆ SMOCZEJ OPOWIEŚCI! Matylda ma dwanaście lat i wielkie marzenie. Chce pojechać do Japonii, żeby zobaczyć smoki. I kiedy jest już o krok od wyjazdu, plany nagle się zmieniają. Dziewczynka trafia na wakacje do dziadka: trochę dziwnego i tajemniczego, mieszkającego na równie dziwnej i tajemniczej wyspie. Na której jest jakoś... smoczo. W domu dziadka Matylda znajduje mnóstwo smoczych detali, a smoki zaczynają się też jej śnić. Na wyspie dzieją się niezrozumiałe ...

    Promocja
    okładka Czarny hetman, Książka | Barbara Sadurska

    Druga - po nagrodzonej Nagrodą Literacką im. Gombrowicza debiutanckiej "Mapie" - prozatorska książka Sadurskiej. Tu także w fascynujący sposób nakładają się na siebie odległe czasy i ludzkie losy. "Dawno, dawno temu człowiek ujarzmił przyrodę, nie przezwyciężył jednak śmierci, bo nie wyeliminował ze swojego życia przypadku. Wymyślił zatem grę, czyli taką sytuację, w której zawsze z przypadkiem wygra. Jej teoretyczną realizacją są szachy, życiową zaś - wojna. W długim opowiad...

    Promocja
    okładka Mapa, Książka | Barbara Sadurska

    7 opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały wyobraźnię. Białe plamy wzywały. Mapa Barbary Sadurskiej – literacko zadziorna i odświeżająca, narracyjnie łotrzykowska i nostalgiczna, konstrukcyjnie nielinearna i precyzyjnie domknięta – nie próbuje pokrywać wyślizganego przez pisarzy terytorium. Ona idzie znacznie dalej. Bawiąc, uczy. Ucząc, przeraża. Że tyle człowiek wie o sobie, il...

Barbara Sadurska Książki

Barbara Sadurska to polska prawniczka, specjalizująca się przede wszystkim w prawie autorskim, a także pisarka - autorka głośnej książki “Mapa”. Sadurska ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jak również tamtejszą polonistykę. Jest także absolwentką studiów podyplomowych w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ pt. “Prawo autorskie, prasowe i wydawnicze”, oraz „Społeczeństwo informacyjne” na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Prowadzi szkolenia z prawa autorskiego oraz warsztaty kreatywnego pisania. W 2020 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza za “Mapę”.

“Mapa” - debiutancka książka Sadurskiej

Na debiutancką książkę Barbary Sadurskiej, “Mapa”, składa się siedem opowiadań, które łączy motyw XV-wiecznej mapy świata. W tym czasie, gdy pokrywało ją jeszcze wiele białych plam, rozpalały one wyobraźnię i stanowiły wyzwanie dla śmiałków. Nielinearna opowieść Sadurskiej, napisana charakterystycznym, zadziornym językiem, mknie przez kilka wieków, wskazując na pozornie niemające ze sobą wiele wspólnego postaci i historie. Nie ma tu klucza, nie ma prostego związku przyczynowo-skutkowego. Podróżujemy przez historię, spotykając to Rembrandta, to nazistę w czasie II wojny światowej. Razem z nimi przeżywamy co i rusz jakieś déjà vu - tyle że nie zawsze należy ono do życiorysu bohatera, który je odczuwa … Tytułowa mapa przechodzi z rąk do rąk, przywodząc na myśl opowieści w stylu “Imienia róży” Umberta Eco. Równocześnie opowiada o ludzkiej tożsamości i łatwości, z jaką człowiek nakłada maski, by ukryć się przed światem.

Nagrody literackie Barbary Sadurskiej

Barbara Sadurska za “Mapę” otrzymała przede wszystkim Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza 2020, jak również była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki “Gryfia”. Wcześniej Sadurska otrzymała III nagrodę Agencji Dramatu i Teatru “Wszystko takie smutne” (2009), II nagrodę w konkursie “Trzy Korony” - Małopolska Nagroda Filmowa, za pełnometrażowy scenariusz filmowy “Calineczka” (2011), a także I nagrodę w konkursie na najlepsze opowiadanie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań za dzieło “Pełnia” (2018).

Szukasz wciągających historii i opowiadań pełnych nieoczywistych zakończeń? Znajdziesz ich wiele na Woblinku - zarówno w ebookach, jak i audiobookach czy książkach papierowych.

Źródło zdjęcia: Miesięcznik Znak, Fot. Wojciech Karliński

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.