Akcja Czytaj na okrągło

Stephen Clarke

Stephen Clarke urodził się w 1959 roku. To brytyjski pisarz i dziennikarz. Stephen Clarke najbardziej znany jest z napisania serii książek „Merde!”. To cykl sześciu żartobliwych powieści, których bohaterem jest Paul West. Clarke opisuje w krzywym zwierciadle perypetie Westa we Francji. W skład cyklu wchodzą powieści: „Merde! Rok w Paryżu”, „Merde! W rzeczy samej”, „Merde! chodzi po ludziach”, „M jak Merde”, „Merde Faktor” i „Merde w Europie”.

Życiorys Stephena Clarke'a

Clarke jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego. Po ukończeniu studiów pracował w Glasgow jako leksykograf dla wydawnictwa HarperCollins. Zanim Clarke stał się popularny dzięki serii książek z Paulem Westem w roli głównej, pisał szkice komediowe do słuchowisk i audycji BBC Radio 4. Ponadto zajmował się pisaniem opowiadań komiksowych dla amerykańskiego rysownika Gilberta Sheltona.

Pierwotnie Clarke wydał książkę „Merde! Rok w Paryżu“ w 2004 roku pod pseudonimem Paul West. Dopiero po tym, jak książka zyskała status bestsellera w Wielkiej Brytanii i Francji, autor ujawnił swoją tożsamość. Prawa do książki zostały sprzedane do kilkudziesięciu krajów świata, a treść została przetłumaczona na blisko 20 języków.

Pierwszoosobowym narratorem jest Paul West, 27-letni Anglik-samotnik. Pewnego dnia mężczyzna zostaje zwerbowany przez francuskiego przedsiębiorcę do zaplanowania i otwarcia sieci herbaciarni w stolicy Francji. West otrzymuje roczny kontrakt w Paryżu. Na miejscu nie tylko musi przyswoić lokalną kulturę, ale również orientuje się, że najbliższe miesiące spędzi w środowisku bandy nierozgarniętych współpracowników. Na dodatek jego pracę nadzorować będzie dwulicowy szef, a jego współpracowniczkami będą piękne, lecz nieprzewidywalne kobiety. W swojej serii Clarke uwypukla różnice kulturowe, mentalne i obyczajowe między Brytyjczykami a Francuzami.

Na fali popularności pierwszej części, w 2005 roku ukazała się druga część serii pt. „Merde! W rzeczy samej”. To kontynuacja przygód Paula Westa w Paryżu. Brytyjczyk jeszcze bardziej zagłębia się w temacie różnic kulturowych. Bohater mierzy się z żandarmami, dziwnymi zapisami w CV, francuskimi nudystami oraz plagą cukinii. W serii Clarke’a mamy do czynienia z mężczyzną, który jako cudzoziemiec próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. „Merde! W rzeczy samej” to nie tylko bardzo śmieszna powieść przygodowa, ale również kopalnia wiedzy o współczesnej Francji.

W 2007 roku ukazał się trzeci tom serii pt. „Merde! Chodzi po ludziach”. Tym razem Paul West zmuszony jest opuścić Francję. W poszukiwaniu rozwiązania na wydostanie się z finansowego dołka West przyjmuje pracę w Stanach Zjednoczonych. Do Ameryki Północnej udaje się wraz ze swoją narzeczoną Aleksą i przyjacielem Jakiem.

W 2008 roku ukazał się czwarty tom serii pt. „M jak merde!”. West staje przed kolejną propozycją nie do odrzucenia. Tym razem bohater dostaje szansę spędzenia dwóch tygodni w towarzystwie Glorii Monady, niezwykle pięknej pani oceanograf. Kobieta chce przemierzyć południe Francji, by spisać raport o handlu kawiorem. Niestety zaangażowanie się w projekt sprowadzi na Paula Westa same nieszczęścia. Zostanie nawet oskarżony o udział w spisku mającym na celu zamach na nowo wybranego prezydenta Francji.

Na następną odsłonę przygód Paula Westa trzeba było czekać do 2012 roku. W piątej odsłonie serii bohater wraca do Paryża. Niestety jest bez pieniędzy, bez pracy i bez mieszkania. Na dodatek jego dawny szef próbuje wyłudzić od Paula udziały w angielskiej herbaciarni. Żeby ustabilizować swoje życie, Paul postanawia przyjąć posadę urzędnika państwowego.

Najnowszą książką z serii „Merde!” jest „Merde w Europie”. To kontrowersyjna książka, w której Clarke podejmuje temat absurdów panujących w samym sercu Unii Europejskiej – Brukseli. Paul West wyjeżdża do Belgii, by tam pracować dla francuskiej eurodeputowanej. Bohater na własnej skórze doświadcza, czym jest Parlament Europejski.

Oprócz powieści Stephen Clarke pisze książki non-fiction, głównie na temat Francji i relacji francusko-brytyjskich. W 2006 roku ukazała się książka „Jak rozmawiać ze ślimakiem”, czyli ironiczny przewodnik po francuskim stylu życia. W 2010 roku odbyła się premiera jednej z najgłośniejszych książek Clarke'a, czyli „1000 lat wkurzania Francuzów”. To rozciągnięta na całe milenium opowieść o tym, jak kształtowały się i przebiegały relacje kulturalno-polityczne na linii Francja-Wielka Brytania. Rok później swoją premierę miała książka „Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta”, w której autor zaserwował zakulisowe spojrzenie na życie stolicy Francji. Pozostałe książki Clarke'a to biografia króla Edwarda VII („Dirty Bertie. An English King Made in France”) i opowieść o bitwie pod Waterloo („Jak Francuzi wygrali pod Waterloo [a przynajmniej tak im się wydaje]”).

Książki Stephena Clarke'a na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Stephena Clarke'a w formie ebooka i papierowej.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka 1000 lat wkurzania francuzów, Książka | Stephen Clarke

  Z okazji jubileuszu 25-lecia Wydawnictwa W.A.B. zaproponowano kolekcjonerską, limitowaną serię utworzoną z wybranych książek W.A.B., tych które zdobyły szczególne zainteresowanie czytelników, wywołały ożywione dyskusje i zachwyciły uniwersalnymi walorami literackimi. „Francuzi nienawidzili nas, nienawidzą i już zawsze będą nienawidzić.” - powiedział Arthur Wellesley, pierwszy książę Wellington. Te słowa stały się mottem książki „1000 lat wkurzania Francuzów” Stephena Clarke’a...

  Promocja
  okładka Merde w Europie, Książka | Stephen Clarke

  Jeden Brytyjczyk w Brukseli. Dwie przebiegłe Francuzki. I całe mnóstwo merde! Czy Bruksela naprawdę chce zdelegalizować dudy, bingo i wędzony boczek? Czy eurokraci próbują regulować rozmiar i krzywiznę europejskich ogórków? I czy naprawdę wierzą, że ślimak to ryba? No i czy atrament w banknotach euro rzeczywiście powoduje u mężczyzn impotencję? Nie. To znaczy, niezupełnie. Ale prawdą jest, że Unia Europejska to poważnie spaczona instytucja. Na własnej skórze doświadcza tego A...

  Promocja
  okładka Merde! W rzeczy samej, Książka | Stephen Clarke

  Brytyjczyk Paul West jest coraz bliżej rozwiązania zagadki dotyczącej istoty życia w kraju serów i haute couture. Nadal jednak nie zna odpowiedzi na wiele podstawowych pytań. Po co Francuzi wpisują choroby przenoszone drogą płciową do swoich CV? Dlaczego w pobliżu plaży nudystów brakuje znaków ostrzegawczych? Czy wypada sypiać z kochanką własnego szefa? I jak poradzić sobie z plagą cukinii? "W rzeczy samej" to kontynuacja poprzedniej książki Stephena Clarke'a - światowego bes...

  Promocja
  okładka M jak Merde!, Książka | Stephen Clarke

  Paul West właśnie otrzymał ofertę nie do odrzucenia: dwa tygodnie słonecznych wakacji z piękną Glorią Monday. M, jak lubi być nazywana nowa znajoma, śledzi na francuskim wybrzeżu przemytników kawioru pozyskiwanego z jesiotrów. Niebawem okaże się jednak, że zamierza zapolować na znacznie grubszą rybę. Tymczasem serdeczna przyjaciółka Paula, Elodie, szykuje się do ślubu z francuskim arystokratą. Paul ma urządzić jej przyjęcie. Sam pomysł, żeby Anglik gotował Francuzom, jest doś...

  Promocja
  okładka Merde! chodzi po ludziach, Książka | Stephen Clarke

  Kolejny bestseller Stephena Clarke’a o zabawnych przygodach Brytyjczyka wśród cudzoziemców. Tym razem Paul West, pragnąc wydostać się z finansowego dołka, zmuszony jest opuścić na jakiś czas kraj żabojadów i przyjąć ofertę pracy w USA. Udaje się tam wraz ze swoją dziewczyną Aleksą i przyjacielem Jakiem, by promować Wielką Brytanię jako cel podróży turystycznych. Co może się zdarzyć, gdy jeden samochód dzieli Brytyjczyk, Amerykanin i Francuzka? Czy uda się wycieczka krajoznawc...

  Promocja
  okładka Merde! Pakiet 4 książek, Książka | Stephen Clarke

  Paul West, typowy Brytyjczyk - Hugh Grant połączony z Davidem Beckhamem - przyjeżdża do Paryża, by pomóc w otwarciu sieci angielskich herbaciarni. Spędza tam dziewięć miesięcy, podczas których na własnej skórze odczuwa wady i zalety bycia cudzoziemcem we Francji - kraju, gdzie rok zaczyna się we wrześniu, najczęściej uprawianą dziedziną sportu są strajki, a z powodu psich odchodów zostawianych na ulicach do szpitala trafia ponad sześciuset paryżan rocznie.

  Promocja
  okładka Merde faktor, Książka | Stephen Clarke

  Paul znów jest w Paryżu, bez pieniędzy, bez pracy i bez mieszkania. Jean-Marie, jego dawny szef, próbuje wyłudzić od niego udziały w angielskiej herbaciarni. Alexa, jego była dziewczyna wydaje się go śledzić, a jego amerykański przyjaciel Jake wciąż recytuje grafomańskie wiersze własnego autorstwa. Paul postanowi uczynić swoje życie bardziej stabilnym i decyduje się przyjąć posadę urzędnika państwowego. To pozwoliłoby mu zaliczyć się do grona tych obywateli Francji, którzy ma...