Wojciech Kuczok - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Wojciech Kuczok - książki, ebooki i audiobooki

Wojciech Kuczok urodził się w 1972 roku. To polski pisarz, dziennikarz, eseista, krytyk filmowy i scenarzysta. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Paszportu Polityki i Nagrody Literackiej Nike. Jest autorem przeszło 15 książek – powieści, opowiadań, dzienników i zbiorów wspomnień. Wiele z nich zostało przetłumaczonych i wydanych za granicą.

Dorobek literacki Wojciecha Kuczoka

Kuczok publikował swoje wiersze, felietony, opowiadania i recenzje w prasie. Jego teksty publikowane były w takich czasopismach jak „Rzeczpospolita Plus Minus”, „Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”, „Dziennik Polska-Europa-Świat”, „Newsweek”, „Res Publica Nowa”, „Playboy”, „Twórczość”, „Kresy”, „NaGłos” czy „Odra”. Ponadto przez kilka lat pisarz stale współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Kinem”, „Zwierciadłem”, „Rzeczpospolitą” i „Newsweekiem”, gdzie publikował swoje felietony. Oprócz tego pisał dla „Przeglądu Sportowego”, „Gazety Wyborczej” i tygodnika „Przegląd”. Prywatnie Wojciech Kuczok jest mężem Agaty Passent, z którą ma dwóch synów.

Wojciech Kuczok jest nie tylko pisarzem, ale również speleologiem, czyli specjalistą od jaskiń. W swojej karierze dokonał wielu interesujących i ważnych odkryć. Znalazł między innymi Jaskinię Dującą i Jaskinię Twardą. Za swoje zasługi w tej dziedzinie był wielokrotnie wyróżniany, w tym otrzymał Kolosa za rok 2012 „za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej i Jaskini Hardej”.

Kuczok postanowił połączyć swoje dwie pasje – speleologię i pisanie. Dzięki temu powstała książka „Poza światłem”, w której autor pisze o zdobywaniu i eksplorowaniu jaskiń. To nie jest typowa książka popularnonaukowa, bowiem Kuczok pozwala w niej sobie na wiele dygresji, zabaw językowych i kryptocytatów.

Wojciech Kuczok jest wielkim miłośnikiem kina. Pisarz jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Przez wiele lat pisał felietony i eseje na temat szeroko pojętej kinematografii – zarówno polskiej, jak i światowej. Swojej filmowej pasji poświęcił dwie książki – „Moje projekcje” oraz „To przeklęte kino”. Jego recenzje charakteryzują się dużą dawką ironii i filmowo-literackiej erudycji.

Kuczok debiutował w 1996 roku tomikiem poezji „Opowieści samowite”. Dwa lata później ukazał się arkusz poezji „Larmo”. Pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike pisarz otrzymał za zbiór opowiadań „Opowieści słychane”, które ukazały się w 1999 roku. Kolejnym zbiorem opowiadań Kuczoka były „Szkieleciarki” z 2002 roku. W 2003 roku swoją premierę miała najgłośniejsza książka Kuczoka – „Gnój”, za którą autor otrzymał podwójną Nagrodę Nike – wyborem jury i czytelników oraz Paszport Polityki. Na podstawie „Gnoju” Kuczok napisał scenariusz do filmu „Pręgi” w reżyserii Magdaleny Piekorz. Pisarz otrzymał nominację do Orłów w kategorii najlepszy scenariusz. Choć film miał aż dziesięć nominacji, ostatecznie otrzymał statuetkę za najlepszą drugoplanową rolę męską dla Jana Frycza.

„Gnój” to wstrząsająca opowieść o Małym K., który dorasta na Górnym Śląsku doby PRL-u. Powieść została podzielona na trzy części – „Przedtem”, „Wtedy” i „Potem”. Głównym wątkiem jest tutaj trudne dzieciństwo bohatera naznaczone przemocą, krzykiem, kłótniami rodziców oraz wiecznym strachem. Chłopiec jest brutalnie traktowany i dręczony przez dominującego ojca. Chłopak marzy o tym, żeby wybuchła wojna, bowiem wtedy mógłby bez konsekwencji zastrzelić swojego ojca.

Kolejne książki Kuczoka to „Widmokrąg” (2004), „Opowieści przebrane” (2005), „Senność” (2008), „Spiski” (2010), „Obscenariusz” (2013). W 2016 roku ukazała się wyjątkowa książka pisarza – „Proszę mnie nie budzić”, czyli zbiór sennych zapisków. W 2017 roku Kuczok wziął udział w literackim eksperymencie wydawnictwa Od Deski do Deski założonego przez Tomasza Sekielskiego. Znani polscy pisarze tworzyli powieści na podstawie prawdziwych zbrodni w oparciu o akta policyjne i sądowe. Dzięki temu powstał cykl kilku beletryzowanych opowieści. „Czarna” to opowieść Wojciecha Kuczoka o mężczyźnie spełnionym. Jeremi jest bowiem wspaniałym ojcem, dobrym przedsiębiorcą, a na dodatek jest przystojny. Ma tylko jedną wadę – o Beacie myśli wyłącznie jako żonie i matce swoich dzieci. Na co dzień pożąda Maryśki, kobiety, która miała być jedynie namiętną przygodą. Rozdarcie Jeremiego prowadzi do niechybnej katastrofy. Na dodatek w małej miejscowości o nazwie Czarna plotki i informacje rozchodzą się z prędkością światła.

Książki Wojciecha Kuczoka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Wojciecha Kuczoka we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).