Opis treści
Czy z punktu widzenia historyka literatury wyodrębnienie poetów ze środowiska pijarskiego jest zasadne i potrzebne? Czy kryterium pozaliterackie – przynależność do wspólnoty zakonnej – znajduje potwierdzenie w cechach samej twórczości autorów pijarskich, czyni ją zauważalną w całokształcie pisarskich dokonań epoki? Tymi, jak się okazało, wcale nie retorycznymi pytaniami rozpoczyna swoje studium o poetach ze środowiska pijarskiego w wieku Oświecenia Teresa Kostkiewiczowa. Określenie „środowisko pijarskie” zostało wprowadzone przez Stanisława Pietraszkę w pracy dotyczącej doktryny literackiej polskiego klasycyzmu. Rozprawa ta, posiadająca charakter rekonesansu, stanowiła jedno ze źródeł inspiracji. Pytania autorki odczytane zostały jako Życzliwa podpowiedź. W książce, w której Kostkiewiczowa analizuje różne aspekty genealogii współczesnej sytuacji literatury, badaczka nazwała Oświecenie „progiem naszej współczesności”, wskazując nie tylko na „rozumność wieku”, ale i ówczesną twórczość literacką, która – jak wiadomo – rozpoczynała z filozofią walkę o wpływ na świadomość zbiorową.
(wprowadzenie)
„Działalność literacka polskiego środowiska pijarskiego w dobie Oświecenia”, Henryk Bogdziewicz – jak czytać ebook?
Ebooka „Działalność literacka polskiego środowiska pijarskiego w dobie Oświecenia”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).