Opis treści
- Kiedy u nas będzie tak jak w Irlandii? - pytało mnie wiele osób.
Napisałam tę książkę, bo chciałam dowiedzieć się, jak oni to zrobili. Zrozumieć, co się stało, że ten katolicki kraj rozliczył Kościół ze wszystkich nadużyć, zdetronizował księży, a potem wolą swoich obywateli w powszechnym głosowaniu odrzucił katolicką moralność. Co sprawiło, że Irlandczycy przestali wierzyć w nauki przedmałżeńskie i odrzucili wiedzę o seksie wyniesioną z niedzielnych kazań? Czym się od nich różnimy, skoro u nas wciąż to niemożliwe?
Marta Abramowicz zaprasza nas w podróż do Irlandii, żebyśmy mogli się sobie lepiej przyjrzeć. I wrócić z niej z przekonaniem, że Polacy także mogą wstać z kolan.
Marta Abramowicz jest autorką reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Obydwa były bestsellerami i wzbudziły ogromne emocje. Jej książki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i za empatię, z jaką pisze o swoich bohaterkach i bohaterach.
„Irlandia wstaje z kolan”, Marta Abramowicz – jak czytać ebook?
Ebooka „Irlandia wstaje z kolan”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 21-07-2024
Czytelnik 21-07-2024
Świetnie napisana książka, od pierwszego zdania wciąga
Opinia potwierdzona zakupem
Czytelnik 10-07-2024
Czytelnik 10-07-2024
Książka trochę „lewostronna” i przy porównywaniu krajów „fakty” o Polsce chyba powymyślali lewicowcy, ale ogólnie historia tego co „narozrabiał” Kościół w Irlandii z pomocą społeczeństwa, przedstawiona ciekawie i dość rzetelnie.
Opinia potwierdzona zakupem
Czytelnik 10-05-2024
Czytelnik 10-05-2024
Kto w Pl interesuje się historią Irlandii ? Nie widzę lasu rąk. Ta książka jest doskonałą okazją by poznać niezwykle ważny kawałek tej historii. Istotny i pouczający dla społeczeństwa takiego jak nasze. Irlandczycy - a głównie Irlandki - wykonali niesamowitą robotę by uwolnić się od niewidzialnych więzów KK
Opinia potwierdzona zakupem
Senga 02-01-2024
Senga 02-01-2024
W swoim najnowszym reportażu Marta Abramowicz pokazuje jak Irlandia, a przede wszystkim Irlandki, wyzwalały się spod katolickiego jarzma. Zanim jednak do tego doszło wprowadza nas w przerażający, okrutny, brutalny i piekielny świat kościelnej opresji. Jeśli zdarza się nam czasem powiedzieć, że Polska jest państwem kościelnym, to po lekturze tej książki naprawdę możemy docenić to jak nam się żyło. Oczywiście z większości nadużyć zdawałam sobie sprawę, ale nie spodziewałam się, że były aż tak umocowane w systemie państwowym i miały taką skalę. Książka Abramowicz to też świetny portret samej Irlandii, którą mam wrażenie często romantyzujemy, niewiele tak naprawdę o niej wiedząc, a jej struktura społeczna i geograficzna wcale nie sprawia, że to łatwe miejsce do życia. Najbardziej ujmujące w tej książce były dla mnie wszystkie opisy działań aktywistycznych, a historie poszczególnych bohaterek i bohaterów wzruszające. Dają nadzieję, że Polska kiedyś może być drugą Irlandią. Nie zgadzałam się z Martą Abramowicz w jej interpretacjach i refleksjach, ale od strony reporterskiej i literackiej jest to pozycja warta polecenia.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik 04-12-2023
Czytelnik 04-12-2023
Lektura obowiązkowa.
Opinia potwierdzona zakupem