Henryk Sienkiewicz to pierwszy polski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Był cenionym pisarzem, dziennikarzem i korespondentem. Jest autorem m.in. monumentalnej Trylogii („Ogniem i mieczem”, „Pan Wołodyjowski” i „Potop”), „Quo Vadis” i „Krzyżaków” – powieści, które znajdują się w kanonie polskiej literatury.
Najpoczytniejszy polski pisarz
Co roku Biblioteka Narodowa publikuje raport z badań dotyczących czytelnictwa w Polsce. W trakcie badań sprawdza się, po książki których pisarzy i pisarek czytelnicy sięgają najchętniej. Od lat najczęściej wymieniani są Stephen King, Danielle Steel i Dan Brown. Do 2017 roku na pierwszym miejscu znajdował się jednak polski pisarz – Henryk Sienkiewicz. Mimo że od trzech lat ustępuje Stephenowi Kingowi, to nadal należy do najchętniej czytanych pisarzy w Polsce.
Dorobek Sienkiewicza
Henryk Sienkiewicz napisał 12 powieści, a także ponad 20 nowel i opowiadań. Większość z nich stanowią powieści historyczne, które pisał „ku pokrzepieniu serc”. Sienkiewicz urodził się, gdy Polska była pod zaborami i nigdy nie doczekał niepodległości Rzeczypospolitej.
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury dla Henryka Sienkiewicza
W 1905 roku Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Był pierwszym polskim pisarzem i drugim Polakiem, który otrzymał to ważne wyróżnienie. Akademia Szwedzka w oficjalnym stanowisku uzasadniała przyznanie Polakowi Nobla „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.
„W pustyni i w puszczy”, „Sachem”, „Krzyżacy”, „Potop” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza znajdują się w kanonie lektur szkolnych. Wszystkie te tytuły w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.
Czytelnik 06-03-2015
Muzyczny geniusz
Pierwsze moje zetknięcie z nowelką nastąpiło w czasach, kiedy tylko co nauczyłam się czytać, a "Janko Muzykant" był smutną ... bajką, a nie nowelką pozytywistyczną. Nie miałam nawet wtedy pojęcia, że istnieje wydanie książkowe, bo nowelkę poznałam z przezroczy. "Janko Muzykant" zawsze był obowiązkową pozycją na każdym "seansie filmowym" puszczanym z rzutnika u mojej młodszej koleżanki. Jako umiejącą czytać ( koleżanka była jeszcze dziecięciem w wieku przedszkolnym ), chętnie zapraszano mnie na takie pokazy w charakterze lektora. Dziecię było szczęśliwe, a rodzice mieli trochę wolnego czasu. I tak oto, z nieruchomych obrazów opatrzonych podpisami, poznałam Janka - cudowne dziecko, któremu nie dane było talentu rozwinąć, a jego pasja muzyczna doprowadziła do nieszczęścia. Potem zetknęłam się z nowelką w szkole. Pamiętam interpretację. Opowieść o wiejskim geniuszu muzycznym była doskonałym materiałem dla propagandy sukcesu. Dziecko bowiem urodziło się nie w tych czasach, co trzeba... Dziś znów wzruszył mnie los wiejskiego dziecka, niemożność wyjścia z zaklętego kręgu biedy i nieszczęścia, ożyły czarno-białe obrazki z filmu: skrzypce wiszące w przedsionku w świetle księżyca, wynędzniałe dziecko na łóżku przy otwartym oknie. Zastanawiam się, czy dziś trafiłby ktoś do Jaśka z jakiejś fundacji? Może nie, ale może wykazałby się w szkole, wszak istnieje obowiązek szkolny. Do 18tego roku życia.
Czytelnik 01-12-2014
Warta uwagi
Obowiązkowa lektura nawet po latach robi wrażenie
Czytelnik 30-04-2014
Tylko dla bogatych
Nowela pokazuje, iż bogatych traktujemy z dużo większą dozą zaufania i wiary w prawość, niż osoby biedne. Temat wciąż na czasie.