Opis treści
Raport o zabójczym układzie
Pracownicy pogotowia, przedsiębiorcy pogrzebowi i systemowa zbrodnia
Zaczęło się od anonimu. Kartka A4. „Zestawienie zakładów pogrzebowych, które za łapówki przejęły prosektoria w łódzkich szpitalach”. Tomasz Patora wraz z dwoma innymi dziennikarzami rozpoczął śledztwo, które wkrótce ujawniło jedną z największych afer w historii III RP. Handel informacjami o zgonach, opóźnianie wyjazdów karetek pogotowia, chaos w dystrybucji niebezpiecznych leków i wreszcie – coraz więcej przypadków zaskakujących śmierci. Kilka miesięcy po tym, jak dostarczono anonim do redakcji, sprawą „łowców skór” żył cały kraj, a organy ścigania wszczęły dochodzenie.
Dziś, po ponad dwudziestu latach, Patora wraca do sprawy. Przedstawia nieznane dotychczas dokumenty i relacje świadków. Szczegółowo analizuje materiały i krok po kroku ujawnia sieć wzajemnych powiązań, by odpowiedzieć na pytanie kluczowe: jak doszło do tego, że śmierć stała się cenniejsza od życia?
„Jestem przekonany, że na podstawie tej książki powstanie hitowy serial. Czyta się ją z wypiekami na twarzy, jak doskonały thriller sądowo-kryminalno-lekarski. Tylko że to wszystko wydarzyło się naprawdę”.
Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy Wirtualnej Polski
„Łowcy skór to jeden z najważniejszych, najwybitniejszych i najbardziej wstrząsających tekstów prasowych w historii polskiego dziennikarstwa. Teraz możecie poznać kulisy jego powstania. Książka Patory powinna stać się podręcznikiem dziennikarstwa śledczego we wszystkich dziennikarskich szkołach”.
Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike
Tomasz Patora – dziennikarz prasowy i telewizyjny, wykładowca akademicki. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich reporterów. Autor lub współautor najważniejszych reportaży śledczych ostatnich lat: Łowców skór (2002), Nasz Bóg ich zgubi (2007), Koktajlu Gapika (2010), Afery solnej (2012), Przychodzę na grób do kogoś innego (2015) czy Chore bydło kupię (2019).
Wielokrotnie wyróżniany w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Normandii, Hamburgu i Wenecji. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press – najbardziej cenionego polskiego wyróżnienia dziennikarskiego, trzykrotny zdobywca nagrody DetonaTOR
i dwukrotny Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Publikował na łamach „Gazety Wyborczej”, współtworzy programy Superwizjer i Uwaga! w telewizji TVN, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie SWPS i w Polskiej Szkole Reportażu.
„Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu”, Tomasz Patora – jak czytać ebook?
Ebooka „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 30-10-2023
Czytelnik 30-10-2023
Świetny reportaż, przeczytałam ciurkiem! Szczegóły mrożą krew w żyłach, szokujące do czego ludzie mogą się posunąć dla pieniędzy.
Opinia potwierdzona zakupem
Czytelnik 14-05-2023
Czytelnik 14-05-2023
Książka jest mocna i na swój sposób ciężkostrawna (z uwagi na historie przytaczane przez autora). Dobrze, że ktoś ujawnił ten proceder 20 lat temu, szkoda, że z konsekwencjami spotkała się ledwie garstka osób, które brały w tym udział.
Opinia potwierdzona zakupem
Senga 27-04-2023
Senga 27-04-2023
W „Łowcach skór” Tomasz Patora szczegółowo przedstawia kulisy afery w łódzkim pogotowiu, największego masowego mordu w polskiej historii, zbrodni doskonałej za którą nikt nie poniósł kary. Wstrząsający reportaż o ludzkiej pazerności i chciwości. O tym, że kiedy ktoś czuje się bezkarny wykorzysta każdą okazję żeby się nachapać. O zdradzie wobec społeczeństwa, której dopuściły się osoby mające mu służyć. O wykorzystywaniu pozycji, bezczelności, wyrachowaniu i zimnych kalkulacjach. Ale nie tylko o człowieku. Patora rozprawia się także z państwem i transformacją ustrojową w Polsce, brutalnie uświadamiając czytelnikowi, że dla systemu ludzkie życie nie ma wartości, liczą się tylko interesy i potencjał polityczny. To także obszerne studium pracy dziennikarza śledczego, pokazujące w zniuansowany sposób jak trudno buc niezależnym i na jakie ryzyko narażają się osoby demaskujące afery. Gdyby Patora i pozostali dziennikarze, którzy jako pierwsi pisali o sprawie, mieszkali w USA, zostaliby nagrodzeni nagrodą Pulitzera, wytwórnie filmowe ustawiałyby się w kolejce o prawa do sfilmowania tej nieprawdopodobnej historii, a Kongres Stanów Zjednoczonych powołałby komisję śledczą badającą skalę procederu w całym kraju. Niestety, żyje w Polsce, dlatego po ponad 20 latach musi upominać się o to, żebyśmy nigdy o tej przejmującej sprawie nie zapomnieli.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik 14-03-2023
Czytelnik 14-03-2023
Bardzo dobra książka.
Opinia potwierdzona zakupem