Opis treści
Randkowanie w późnym kapitalizmie to sport ekstremalny. W kulturze zdominowanej przez wszystko, wszędzie, naraz trudno jest znaleźć miłość. Za to szybko można doświadczyć rozczarowania.
Agata Romaniuk wchodzi do labiryntu, po którym poruszają się randkujący. Wyjaśnia tajemnicę zdjęć z rybą, tropi pana Stockowskiego i prezentuje zasadę espresso, która być może uratuje niejedną i niejednego. Przygląda się mężczyznom chodzącym na randki z matką i kobietom bez głowy. I cóż to jest za podróż – autorka opisuje historie cudze i własne, korzysta z dorobku biologii ewolucyjnej i ekonomii behawioralnej, sięga też do literatury, sztuki i popkultury: pani Bovary, Wokulski, Carrie Bradshaw i Bridget Jones podpowiadają jej, jak uniknąć najgorszej randki świata. I jak doprowadzić do tej udanej.
Ta zabawna i miejscami gorzka książka powstała dla tych, którzy szukają miłości – lub wcale nie. Dla tych w związkach to też szansa na podpatrzenie świata randek z bezpiecznej odległości. Oni pewnie odetchną z ulgą.
„Najgorsze randki świata i kilka udanych”, Agata Romaniuk – jak czytać ebook?
Ebooka „Najgorsze randki świata i kilka udanych”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Senga 30-12-2024
Senga 30-12-2024
Żeby szukać miłości w późnym kapitalizmie trzeba być odważnym, mieć grubą skórę i twardy tyłek. Wizyty w portalach randkowych przypominają spacer po polu minowym – nie masz pojęcia w co wdepniesz, nie masz narzędzi żeby odróżnić atrapę od bomby, nie wiesz czy trafiasz na niewypał czy ładunek z opóźnionym zapłonem. Ludzie oszukują, udają kogoś kim nie są, oceniają, są niemili, znikają zanim się pojawili, robią mnóstwo dziwnych rzeczy. Pozostaje próbować i liczyć na fart, że tym razem się uda. Agata Romaniuk opisuje wszystkie randkowe fakapy w sposób bardzo barwny i ironiczny, są więc w książce momenty, w których głośno parskałam śmiechem, jednak kiedy spojrzy się na książkę jako na całość, nie zbiór anegdot, jej wydźwięk jest smutny i przygnębiający. Pokazuje jak trudno jest się spotkać, jak trudno sprostać oczekiwaniom – tym innych i tym własnym, jak bardzo kultura i wybuchowa mieszanka kapitalizmu z patriarchatem steruje naszym postępowaniem i wyborami. Podobało mi się naukowe podejście do tematu, sięganie do różnych nietypowych dziedzin akademickich, długa lista lektur potwierdzająca pogłębiony research. Fajnie, że „Najgorsze…” to nie jest tylko zbiór anegdotek, ale ma też rys eseistyczny, skłaniający do samodzielnego przeanalizowania dynamiki połączeń z innymi osobami. Szkoda, że autorka nie wykorzystała okazji, żeby pokazać szerszą, bardziej zniuansowaną perspektywę, uwzględniającą wszystkie barwy tęczy. Skoro Agata Romaniuk wielokrotnie podkreśla swoją perspektywę naukowczyni, pisanie o relacjach w dzisiejszym świecie i ograniczenie grupy badawczej tylko do osób heteroseksualnych wydaje mi się nie tylko mało wymierne i obiektywne, ale tez bardzo upraszczające. Rozumiem, że ona chciała tu udowodnić założone z góry tezy, ale ten binarny podział świata do mnie nie przemawia. Jest też w tej książce dużo zbędnej złośliwości z inteligenckiego salonu – nie wiem czy musimy wyśmiewać się z nieuczesanych facetów i babek w białych kozaczkach. Książkę w moich oczach ratuje zakończenie, które zachęca do szukania bliskości w innych układach niż romantyczne. Cieszę się, że Agata Romaniuk napisała o tym, że można i warto.
Opinia potwierdzona zakupem