Opis treści
Antidotum na krótkowzroczność, które pozwoli nam żyć pełniej i odnaleźć sens życia
Wiele współczesnych problemów – począwszy od zmiany klimatu przez lęki związane z pracą – wynika z krótkowzrocznego myślenia o rzeczywistości. Atakujące nas ze wszystkich stron powiadomienia i „wiadomości z ostatniej chwili” obciążają nasz układ nerwowy. Zmuszają do natychmiastowego reagowania i odrywają od tego, co naprawdę istotne. Futurysta Ari Wallach pokazuje, jak to zmienić. Wzywa do przejścia od reakcyjnego i krótkowzrocznego myślenia do poszerzania horyzontów i przyjęcia długiej perspektywy, która wykracza poza dziś i jutro i sięga nawet setki lat do przodu.
Autor czerpie z dorobku historii, teologii, neurobiologii, psychologii ewolucyjnej oraz technologii społecznych, dzięki czemu podpowiada, jak senowniej wybiegać myślami w przyszłość, mniej intensywnie reagować na stresujące wydarzenia, doskonalić się w sztuce współpracy a nawet podsycać w sobie kreatywność.
Wallach zachęca nas do zadania sobie pytania: „po co?”. Chce, żebyśmy zastanawiali się, jaki główny cel przyświeca naszym działaniom i jak wpisują się one w nasze wartości. Jego zdaniem to samo pytanie powinniśmy zadawać naszej cywilizacji.
Rozpatrywanie wszelkich dylematów – zawodowych, małżeńskich, rodzicielskich czy tych związanych z ideą bycia dobrym człowiekiem – pozwoli nam już dziś żyć pełniej i w większej równowadze i da na to szansę również kolejnym pokoleniom.
Jak Viktor E. Frankl w książce Człowiek w poszukiwaniu sensu Ari Wallach kreśli dla nas drogę, na której możemy odnaleźć sens i nadzieję w okresie przejściowym, czyli między tym, co było, a tym, co będzie. Robi to mocą swoich spostrzeżeń i prowokacyjnych myśli nie tylko jako futurysta, ale także jako ojciec, który troszczy się o to, jaki świat zostawimy naszym potomkom.
– Alec Ross, autor książek Świat przyszłości oraz The Raging 2020s
Antidotum na myślową krótkowzroczność. Ari Wallach zachęca do wybiegania myślami daleko w przyszłość – nie na kilka miesięcy czy lat, lecz do czasów kolejnych pokoleń. Bądź gotów zastanowić się jeszcze raz, a potem jeszcze raz!
– Adam Grant, autor bestsellerów Leniwy umysł i Buntownicy, gospodarz podcastu „WorkLife”
Wallach napisał przewodnik po XXI wieku, który przyda się każdemu. Jego głos ma tym większą moc, że on sam łączy umysł i wiedzę futurysty z duszą rabina. Autor proponuje nam skuteczne antidotum na powszechne dziś myślenie w kategoriach tu i teraz. Przekonuje, że aby uwolnić się od przywiązania do teraźniejszości, trzeba pilnie rozpocząć rozmowę o odległej przyszłości. Po lekturze tej książki zmienisz swoje podejście do każdej rozmowy.
– Bruce Feiler, autor książki Life Is in the Transitions
Ari Wallach ̶ futurysta, założyciel i dyrektor zarządzający Longpath Labs. Gospodarz programu A Brief History of the Future na kanale PBS. Wykłada w Szkole Spraw Międzynarodowych i Publicznych działającej przy Columbia University. Prowadzi zajęcia poświęcone innowacyjności, sztucznej inteligencji i przyszłości polityki publicznej. Jego wystąpienie TED zostało wyświetlone ponad 2,6 miliona razy i przetłumaczone na dwadzieścia jeden języków, a jego teksty publikowały BBC i „Wired”. Na łamach „Fast Company” pisał w rubryce FascCo Futures with Ari Wallach.
„Sens bycia”, Ari Wallach – jak czytać ebook?
Ebooka „Sens bycia”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).