Opis treści
Mjanma – wzrost ekstremistycznych nastrojów prowadzący do jednego z największych ludobójstw od czasów II wojny światowej i rzezi ludności Rohingja. Sri Lanka – rozruchy na tle religijnym. USA – chaos informacyjny zakończony najbardziej kontrowersyjnymi wyborami prezydenckimi w historii Stanów Zjednoczonych. Genezy tych wydarzeń możemy szukać w feedzie mediów społecznościowych.
W ramach kilkuletniego dziennikarskiego śledztwa Max Fisher obserwował aktualności wyświetlane na naszych tablicach i badał, jak w sieci wzrasta nienawiść i szerzy się dezinformacja. Teraz razem z „uciekinierami” z Doliny Krzemowej szuka źródeł tych zjawisk. Patrzy na ręce gigantów Big Techu: Marka Zuckerberga, Susan Wojcicki czy Jacka Dorseya, którzy pod przykrywką szerzenia wolności słowa zwiększają polaryzację, a z powstałej dezinformacji czerpią wielomilionowe zyski. Krytycznie przygląda się sterującym nami algorytmom i zadaje ważne pytania o nasze funkcjonowanie w internecie.
Media społecznościowe, które miały służyć integracji i utrzymywaniu kontaktu, na naszych oczach stają się narzędziami szerzenia rasizmu, mizoginizmu czy hejtu. Chaos obecny w przestrzeni wirtualnej rozprzestrzenia się na ulice. Kto ponosi za niego odpowiedzialność? I co ważniejsze: kto tak naprawdę poniesie jego konsekwencje?
MAX FISHER – dziennikarz „New York Timesa”, autor rubryki „The Interpreter”. Wraz z kolegami z redakcji za cykl artykułów o mediach społecznościowych i ich wpływie na zmiany społeczne został w roku 2019 nominowany do Nagrody Pulitzera.
Media społecznościowe nie zmieniają już tylko naszego życia. Zmieniają cały świat i nawet ich twórcy i zarządcy mają jedynie mgliste pojęcie o tym, na jak wielką skalę to się dzieje. W tej wciągającej książce Max Fisher odmalowuje niepokojący obraz nie tylko tego, gdzie obecnie jesteśmy, ale także tego, dokąd zmierzamy. Obowiązkowa pozycja na nasze czasy.
Ezra Klein
autor bestsellera „Why We’re Polarized”
Ta książka to poważne ostrzeżenie o tym, jak bardzo Facebook i inne portale społecznościowe zniekształcają nasze postrzeganie rzeczywistości.
„Guardian”
Fisher śledzi coraz aktywniejsze i rozleglejsze działania ruchów politycznych w mediach społecznościowych i opisuje, jak algorytmy zaprojektowane w celu „maksymalizacji czasu spędzanego na portalu” systematycznie promują ekstremalne treści, które wywołują moralne oburzenie i budują wspólnoty na poczuciu zagrożenia.
„New Yorker”
Media społecznościowe traktujemy niemal jak powietrze, niezbędny składnik potrzebny do życia. Max Fisher ujawnia koszty tego uzależnienia. Przenika do kryjących swoje tajemnice korporacji i pokazuje, że za fasadą niewinnie wyglądających interfejsów Facebooka i innych platform kryje się machina chaosu. Zamienia ona użytkowników w surowiec do generowania zysku, niszczy jakość relacji społecznych i prowadzi do destrukcji sfery publicznej. Czy zechcemy wykorzystać tę wiedzę, by odzyskać kontrolę nad mediami i nad sobą? Odpowiedź na to pytanie Fisher zostawia czytelnikom.
Edwin Bendyk
dziennikarz „Polityki”, pisarz, publicysta
To opowieść o tym, jak biali aspołeczni faceci narzucili każdemu z nas własne, bezduszne zasady. Max Fisher zrywa maski Big Techu i raczy ich w policzek otwartą dłonią.
Jakub Wątor
dziennikarz, redaktor prowadzący „Magazynu Spider’s Web+”
Witajcie w przyszłości, w której internet stał się jednym z najważniejszych narzędzi ludzi na całym świecie. Książka Fishera to nie tylko pochłaniająca lektura, ale także ważny głos ostrzegający przed niebezpieczeństwami, jakie są następstwem naszej obecności w sieci. W przyszłości, kiedy internet będzie odgrywał jeszcze większą rolę, ten tekst będzie niezwykle ważnym narzędziem pomagającym zrozumieć zmiany zachodzące w naszym świecie i podejmować właściwe decyzje, aby zapobiec negatywnym skutkom naszej działalności w sieci.
Aleksandra Przegalińska -Skierkowska
naukowiec, futurolog
„W trybach chaosu. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat”, Max Fisher – jak czytać ebook?
Ebooka „W trybach chaosu. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 26-11-2024
Czytelnik 26-11-2024
Zasugerowałam się wysoką oceną tej książki i tematem jaki miała poruszać. Niestety im dalej czytałem, tym bardziej moje rozczarowanie rosło, bo książka jest napisana słabym językiem, który wręcz zniechęca do czytania. Autor jest bardzo stronniczy i próbuje poprzeć swoje teorie wątpliwej jakości analizami, co sprawia, że całość wygląda jak teoria spiskowa.
Opinia potwierdzona zakupem
Czytelnik 29-09-2023
Czytelnik 29-09-2023
Książka dobra, interesująca, ale spodziewałem się znacznie większego zakresu analizy. W zasadzie cała opiera się na złym wpływie algorytmów.
Opinia potwierdzona zakupem