Opis treści
Przedmiotem rozprawy jest opis badań nad wymową polskich samogłosek nosowych oraz spółgłoski bocznej. Celem badań było opracowanie normatywnego opisu realizacji wymienionych dźwięków mowy na podstawie wyników przeprowadzonych badań instrumentalnych, a nie sformułowanych a priori reguł. Nowoczesna i zobiektywizowana fonetyczna analiza eksperymentalna służy poszerzeniu wiedzy na temat współczesnej wymowy w języku polskim i aktualizacji dotychczasowych ustaleń.
W publikacji przedstawia się badania wykorzystujące nowoczesne narzędzia z zakresu fonetyki eksperymentalnej. Jedno z nich to artykulograf AG500, zastosowany po raz pierwszy w tak szeroko zakrojonych badaniach nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Drugie narzędzie to macierz mikrofonowa – osiągnięcie sprzętowe młodych polskich informatyków, skonstruowane pod auspicjami autorki.
Celem publikacji jest taki opis badanych głosek, który spełniałby w najbardziej rygorystyczny sposób wszelkie zalecenia normatywne, w tym także – co istotne dla prezentowanych badań – wynikające z anatomii i fizjologii toru głosowego. To bardzo ostre kryterium pozwala traktować uzyskane wyniki jako swoisty wzorzec w różnego typu postępowaniach nad dykcją, sesjach terapeutycznych itp. Po raz pierwszy w badaniach tego typu przebadano nie tylko pojedyncze przypadki, lecz wyselekcjonowaną (według ostrych kryteriów normatywnych) grupę 20 mówców.
„Wymowa normatywna polskich samogłosek nosowych i spółgłoski bocznej”, Anita Lorenc – jak czytać ebook?
Ebooka „Wymowa normatywna polskich samogłosek nosowych i spółgłoski bocznej”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).