Najnowszy numer „Nowej Europy Wschodniej” (6/2016) dostępny już od listopada, a w nim:
Robert D. Kaplan opowiada o zmianach na „światowej szachownicy”: „Przyszłość Rosji widzę jako łagodniejszy wariant tego, co stało się z Jugosławią. Po epoce Putina może przyjść epoka dużego osłabienia, która doprowadzi być może nie tyle do rozpadu Rosji, ile do wyraźnego osłabienia struktur państwa”.
Tomasz Stryjek mówi o dialogu i pamięci o zbrodni wołyńskiej: „Presja na stronę ukraińską jest bardzo duża. Trzebapamiętać, że poza jednostkowym przypadkiem stosunku Niemiec do odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy współcześnie na świecie spadkobiercy sprawców nie przyznają, że ich przodkowie dokonali zbrodni ludobójstwa. Jesteśmy od porozumienia dalej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Jednak na pewno nie możemy mówić, że w Polsce zbrodnia wołyńska jest nadal »przemilczana«”.
Wojciech Górecki pisze o swoim prywatnym Baku: „W rogu podwórka była piekarenka, kupowaliśmy tam chleb i keksy. Za ladą stał wujek Mamied, tą samą dłonią podawał pieczywo, liczył pieniądze i zasłaniał buzię od kaszlu. Znajomi dziwili się, że tam zachodzimy, ale potem okazało się, że kupują ten sam chleb (w eleganckim sklepie): dowoził go pan Tofi k, syn wujka Mamieda”.
Zbigniew Parafianowicz i Michał Potocki opowiadają o Petro Poroszence na półmetku jego prezydentury: „To prezydent dający nowej klasie średniej nadzieję nie na rewolucję w życiu społecznym, ale na fotelik dziecięcy w średniej klasy samochodzie, meble z Ikei i wakacje w Turcji. Prezydent na czasy przejściowe. Bo jednak poradził sobie z długiem i deficytem budżetowym, stworzył niemal od zera siły zbrojne, sprawił, że Ukraina nie traci już terytorium, a Odessa czy Charków są wciąż ukraińskie. Pewnie dostanie 2 procent w następnych wyborach, ale za piętnaście lat ktoś go doceni”.
W numerze także m.in. Bogumiła Berdychowska opowiada o trudnościach i szansach w dialogu z Ukrainą, Maksim Rust pisze o białoruskich oligarchach, Agnieszka Szypielewicz i Stanisława Budzisz-Cysewska o trudnym losie kobiet w Rosji, Andrzej Wilmowski o „polskich najemnikach na Donbasie”, Ewa Polak o Uzbekistanie po epoce Isloma Karimowa.
Ebooka „Nowa Europa Wschodnia 6/2016”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink
na Android lub iOS
lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).