Opis treści
Francuski przekład antologii najważniejszych tekstów „Tygodnika” poświęconych tematyce Zagłady i polskiego stosunku do niej, antysemityzmu oraz relacji między katolicyzmem i judaizmem.
Niewiele jest w naszym kraju instytucji równie zasłużonych dla dialogu polsko- i chrześcijańsko-żydowskiego jak „Tygodnik Powszechny”.
Wydanie specjalne pisma, przygotowane z okazji 65. rocznicy jego powstania pod prowokacyjnym tytułem „Żydownik Powszechny” stanowi tego dobitne świadectwo.
W tej antologii najważniejszych tekstów „Tygodnika” poświęconych tematyce Zagłady i polskiego stosunku do niej, antysemityzmu oraz relacji między katolicyzmem i judaizmem, nie zabrakło oczywiście pomnikowego eseju Jana Błońskiego „Biedni Polacy patrzą na getto”, są jednak także i inne pamiętne teksty - pióra Władysława Bartoszewskiego, Jerzego Turowicza, ks. Stanisława Musiała, kard. Stanisława Dziwisza, Marka Edelmana, Czesława Miłosza czy Jana Tomasza Grossa.
Teksty wielokrotnie dyskutowane, tłumaczone na inne języki i wyróżniane najważniejszymi nagrodami dziennikarskimi, z odwagą podejmujące problemy trudne i dotykające ciemnych kart polskiej przeszłości, ale także świadczące o dokonującym się z czasem uzdrowieniu. Symbolicznym skrótem drogi, którą przez ponad pół wieku przeszło polskie społeczeństwo w swoim stosunku do Żydów, są teksty otwierające i zamykające wydanie: pisany na gorąco po pogromie kieleckim w 1946 r. artykuł Stefanii Skwarczyńskiej oraz opowiadanie o Jezusie z Nazaretu, pióra wybitnego izraelskiego pisarza Etgara Kereta, opublikowane przez „TP” w numerze bożonarodzeniowym w 2009 r. – jeśli dziś, mimo tragicznej przeszłości, możliwe są normalne stosunki polsko-żydowskie, możliwa jest współpraca i przyjaźń Kereta z katolickim tygodnikiem z Polski, to w dużej mierze dzięki tym historycznym publikacjom.
Cytat z wprowadzenia księdza Adma Bonieckiego:
„Jak (hipotetyczne) żydowskie pochodzenie Jana Pawła II zostało przez wielu poczytane za (hipotetyczną) zniewagę >>Naszego Papieża<<, tak zapewne autor i propagatorzy określenia >>Żydownik<< byli przekonani, że jest to epitet obraźliwy. Gdy tymczasem… owszem, >>Tygodnik<< od początku, jak żadne inne katolickie pismo w Polsce, zajmował się Żydami. Ale jak się zajmował!”.
Spis treści:
- KS. ADAM BONIECKI Préface
- TP Le crime de Kielce
- STEFANIA SKWARCZYŃSKA In tenebris lux
- JERZY TUROWICZ L’antisémitisme
- WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKi Les polonais au secours des juifs 1939– 1944
- ANTONI SŁONIMSKI Celui-là est de ma patrie
- MARCIN KRÓL Ce dont je me souviens
- JAN BŁOŃSKI Les pauvres polonais regardent le ghetto
- JAN DAROWSKI Post mortem
- CZESŁAW MIŁOSZ Poème amer
- MAREK EDELMAN Tout cela n’a aucune signification
- MAREK EDELMAN Le plus important, c’est la vie
- JERZY TUROWICZ J’ai bon espoir que c’est la dernière fois...
- KS. STANISŁAW MUSIAŁ SJ Noir c’est noir
- KS. STANISŁAW MUSIAŁ SJ Des poings serrés, contre
- ABP HENRYK MUSZYŃSKI Le pauvre chrétien regarde Jedwabne
- KS. ADAM BONIECKI Voici qu’une voixa rententi...
- KS. ADAM BONIECKI Les larmes des Juifs
- JAN TOMASZ GROSS Oubli collectif
- ZUZANNA RADZIK Les caves sont en train de pourrir
- JÓZEFA HENNELOWA Contribution a la journée du Judaïsme
- KARD. STANISŁAW DZIWISZ Voisins, frères...
- JAN HARTMAN Je voudrais être moi-même
- ETGAR KERET Joyeuses fêtes
„Tygodnik Powszechny Żydownik Powszechny. Wersja francuska”, Opracowania Zbiorowe – jak czytać ebook?
Ebooka „Tygodnik Powszechny Żydownik Powszechny. Wersja francuska”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).