Art déco to okres prosperity lat dwudziestych i wybuch wielkiego kryzysu w latach trzydziestych, mieści w sobie zarówno splendor i przepych, jak i hedonizm epoki jazzu. Było stylem modnych dziewcząt, luksusowych liniowców oceanicznych, hollywoodzkich filmów oraz drapaczy chmur.
Na scenie międzynarodowej art déco zawitało podczas wystawy światowej w 1925 roku w Paryżu. Tam też po raz pierwszy przedstawiono osiągnięcia polskiej sztuki i to Polacy otrzymali wtedy najwięcej nagród. Do polskiego art déco odwoływali się francuscy krytycy, wskazując na fakt twórczej kontynuacji sztuki francuskiej. Wpływ art déco był widoczny wszędzie: nurt ten zmienił panoramę Nowego Jorku, Warszawy i Szanghaju oraz nadał nowy kształt wszystkiemu – od modnych strojów wieczorowych po plastikowe radia. Wpłynął też na styl miejsc rozrywki – hoteli, barów, klubów nocnych i kin.
Mimo że art déco narodziło się przed I wojną światową jako „jednorazowe” dzieło sztuki bądź „edycja limitowana”, stało się synonimem produkcji masowej i nowoczesności oraz było entuzjastycznie wykorzystywane przez popularyzatorów mody na całym świecie.
Ta bogato ilustrowana i wieloaspektowa książka jest napisana przez światowej sławy ekspertów. Dzięki wyjątkowym ilustracjom stanowi kluczową pozycję na temat najpopularniejszego stylu dwudziestego wieku.