Opis treści
Mikro i małe przedsiębiorstwa odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarczym kraju. Zakres funkcji gospodarczych pełnionych przez te przedsiębiorstwa jest bardzo szeroki. Aby jednak funkcje te nie miały wyłącznie charakteru deklaratywnego i były rzeczywiście realizowane, a mikro i małe przedsiębiorstwa mogły wzmacniać swoją pozycję w gospodarce, konieczne jest zaistnienie wielu czynników i uwarunkowań sprzyjających stabilności, a tym samym bezpieczeństwu finansowemu tej grupy podmiotów.
Celem monografii jest analiza obszarów wpływających na bezpieczeństwo finansowe mikro i małych przedsiębiorstw, z uwzględnieniem gospodarki finansowej przedsiębiorstwa, obciążeń podatkowych, kosztów pracy, a także dostępności i kosztów usług finansowych. Co więcej, przedmiotem rozważań jest również cyberbezpieczeństwo oraz korzyści i ryzyko związane z wykorzystaniem wsparcia dostępnego w ramach funduszy Unii Europejskiej.
Autorzy wychodzą od definicji bezpieczeństwa finansowego rozumianego jako zdolność przedsiębiorstwa do zachowania możliwości regulowania bieżących zobowiązań oraz wysokiej sprawności działania, by w kolejnych częściach książki podjąć rozważania odpowiadające szerokiemu ujęciu bezpieczeństwa finansowego definiowanego jako brak zagrożeń w sferze finansów przedsiębiorstwa. Na podstawie tak przyjętej problematyki autorzy przedstawiają poziom i rodzaj obciążeń podatkowych, przymusowych świadczeń społecznych, a także prezentują fundusze unijne oraz usługi bankowe i ubezpieczeniowe dla mikro i małych przedsiębiorstw w kontekście bezpieczeństwa finansowego prowadzonej działalności.
Ze wstępu