Opis treści
• Czym wyróżniają się grudziądzkie tramwaje?
• Od czego pochodzi nazwa butów pepegi?
• Skąd się wzięła piramida w Grudziądzu?
• Jakie miasto miało zostać polskim Oxfordem?
Grudziądz, czyli nowe spojrzenie na miasto garnizonowe i jego najbliższą okolicę.
Podczas podróży z Pascalem zobaczysz, że wystrzałowa historia ma różne oblicza.
Grudziądz, z historią zmagazynowaną w spichlerzach nad Wisłą i umocnioną fortyfikacjami, zachwyca malowniczymi zaułkami, pachnie rzeką, tętni stukotem kopyt koni kawalerzystów, brzmi zgrzytem tramwajów, smakuje lokalnym majonezem i musztardą. Perspektywę dzisiejszości najlepiej ukazuje z wieży Klimek, odbudowanej na krzyżackiej Górze Zamkowej.
Pełne ciekawych miejsc miasto ma swoje fenomeny, często wynikające z dziejowych zaszłości i następstw. Niespieszne odkrywanie jego genius loci prowadzi nieodmiennie do fascynacji Grudziądzem, charakterystycznym Pałacem Opatek i słynną Cytadelą, domem towarowym Korzeniewskich i dworcem kolejowym.
Katarzyna Kluczwajd – historyczka sztuki, muzealniczka, regionalistka, związana z WBP Książnicą Kopernikańską w Toruniu. Badaczka dawnej kultury i sztuki Torunia i regionu, animatorka życia naukowego i popularyzatorka wiedzy, entuzjastka uwrażliwiania na wartości dziedzictwa (także w wymiarze społecznym, członkini Toruńskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki). Autorka licznych publikacji, bloga Toruniarnia, redaktorka naukowa tomów posesyjnych.