Opis treści
Turystyczny trójkąt Puławy, Kazimierz Dolny, Nałęczów przyciąga rzesze turystów. Ale nie jest to jedyna wizytówka regionu. Zamość, Zwierzyniec i Kozłówka Ordynacji Zamoyskich na pewno również do takich należą.
Amatorów klimatycznych miast i miasteczek oraz tradycji ludowych zachwyca także Radruż (z piękną cerkwią), Jabłeczna (z prawosławnym zespołem klasztornym), zagroda Guciów (z prywatnym muzeum etnograficznym i ze zbiorami archeologicznymi) czy Chełm, w którym jeszcze na początku XX w. Polacy stanowili zaledwie jedną trzecią mieszkańców. Podobnie ma się rzecz z Włodawą, gdzie wielu mieszkańców modli się prawosławnej cerkwi, inni to katolicy a o dużej społeczności żydowskiej przypomina dawny zespół synagogalny (Mała i Wielka Synagoga).
Lubelskie leży bowiem na styku kultur: wschodniej i zachodniej, gdzie mieszają się tradycje katolickie z prawosławnymi i greckokatolickimi, a także judaistyczne, ormiańskie a nawet tatarskie. Mozaika kulturowa widoczna bywa m.in. w mowie, obyczajach i architekturze. Stolica regionu – Lublin – leży w połowie drogi między Wilnem, a Krakowem i nie bez powodu to właśnie w tym mieście podpisano najtrwalszą w Europie unię między Litwą a Koroną.
Warto wspomnieć o atrakcjach natury przyrodniczej: wąwozach lessowych (najgęstsza sieć w Europie), urokliwym Roztoczu i polskiej części bagienno-jeziornego Polesia oraz o unikalnej w skali Europy osobliwości geologicznej w Łukowie – wielkich skamieniałościach amonitów sprzed 165 mln lat!